https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_fb2c0e72ee56046945086b955_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Sabirabad Sənaye Məhəlləsində “Humix” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) aqrokimyəvi vasitələrin istehsalı müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
"innews media" xəbər verir ki, əvvəlcə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlətimizin başçısına Sabirabad Sənaye Məhəlləsi barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, ölkədə sənaye məhəllələrinin yaradılması Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Sənaye məhəllələrinin yaradılması və fəaliyyətinin təşkili haqqında” 2014-cü ildə imzaladığı Fərmanla müəyyən edilib. Sənaye məhəlləsinin yaradılmasında məqsəd sənaye və xidmət sahələrində fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarların inkişafı üçün əlverişli şəraitin təmin edilməsi və əhalinin istehsal və xidmət sahəsində məşğulluğunun artırılmasıdır. Sabirabad Sənaye Məhəlləsi dövlətimizin başçısının 2017-ci ildə imzaladığı Sərəncamla yaradılıb. Məhəllənin ümumi ərazisi 20,3 hektardır. Məhəllə sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyət göstərməsi üçün zəruri infrastrukturla təmin olunub. İndiyədək burada 8 rezident qeydiyyatdan keçib və fəaliyyətə başlayıb. Ümumilikdə sənaye məhəlləsində 100-dən çox iş yeri yaradılıb. Rezidentlər tərəfindən sənaye məhəlləsinə 10 milyon manatdan çox investisiya qoyulub.
“Humix” MMC ilə tanışlıq zamanı bildirildi ki, müəssisəyə 2021-ci ildə Sabirabad Sənaye Məhəlləsinin rezidenti statusu verilib. Müəssisədə orqanik mineral (toz), kimyəvi (maye və toz) və qranul gübrələr istehsal olunur. Türkiyə, Çin və yerli texnologiya əsasında fəaliyyət göstərən müəssisənin illik istehsal gücü 18 min ton gübrə təşkil edir. Burada istehsal olunan məhsullar daxili bazarın tələbatının ödənilməsinə yönəldilməklə yanaşı, ixrac da ediləcək. Müəssisədə 16 nəfər daimi işlə təmin olunub.
Qeyd edək ki, investisiya məbləği 1,45 milyon manat olan müəssisəyə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu tərəfindən 497 min manat güzəştli kredit ayrılıb, investisiya təşviqi sənədi verilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_fb2c0e72ee56046945086b955_o.jpg
28 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с деятельностью предприятия по производству агрохимических средств Общества с ограниченной ответственностью (ООО) Humix в Сабирабадском промышленном квартале.
Как сообщает "innews media", сначала министр экономики Микаил Джаббаров проинформировал главу государства о Сабирабадском промышленном квартале.
Отметим, что промышленные кварталы в стране создаются на основании Указа Президента Азербайджанской Республики «О создании и организации деятельности промышленных кварталов», подписанного в 2014 году. Целью их создания является обеспечение благоприятных условий для развития малого и среднего предпринимательства в промышленной и обслуживающей сферах и повышение занятости населения. Сабирабадский промышленный квартал был создан распоряжением, подписанным главой государства в 2017 году. Общая площадь квартала составляет 20,3 гектара. Он обеспечен необходимой инфраструктурой для деятельности субъектов предпринимательства. На сегодняшний день здесь зарегистрированы и приступили к деятельности 8 резидентов. Всего в промышленном квартале создано более 100 рабочих мест. Резидентами в промышленный квартал инвестировано более 10 миллионов манатов.
В ходе ознакомления с ООО Humix было сообщено, что Сабирабадский промышленный квартал получил статус резидента в 2021 году. Предприятие производит органоминеральные (порошкообразные), химические (жидкие и порошкообразные) и гранулированные удобрения. Годовая производственная мощность предприятия, функционирующего на основе турецких, китайских и местных технологий, составляет 18 тысяч тонн удобрений. Производимая здесь продукция будет направлена на удовлетворение потребностей внутреннего рынка, а также на экспорт. На предприятии постоянной работой обеспечены 16 человек.
Отметим, что Фонд развития предпринимательства при Министерстве экономики Азербайджана выделил предприятию инвестиционной стоимостью 1,45 миллиона манатов льготный кредит в размере 497 тысяч манатов, ему выдан документ о поощрении инвестиций.