https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_395092fd1f4f3977344aee7da_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Sabirabad Sənaye Məhəlləsində “Taşobası” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) pambıq emalı zavodunun fəaliyyəti ilə tanış olub.
"innews media" xəbər verir ki, 2023-cü ildə Sabirabad Sənaye Məhəlləsinin rezidenti kimi qeydiyyata alınan “Taşobası” MMC-nin pambıq emalı zavodunda Türkiyə, Almaniya və İtaliya texnologiyalarının tətbiqi ilə mahlıc və texniki çiyid istehsal olunur.
Zavodun layihə dəyəri 3,3 milyon manatdır. Müəssisə ildə 8 min ton mahlıc, 10 min ton texniki çiyid istehsalı gücünə malikdir. İstehsal olunan məhsullar daxili bazarın tələbatının ödənilməsinə və ixraca yönəldilir. İndiyədək istehsal edilən məhsulun dəyəri 2,6 milyon manat olan hissəsi satılıb ki, bunun da 2,2 milyon manatı ixracın payına düşür. Zavodda xammal kimi Neftçala, Salyan, Sabirabad və Saatlı rayonlarında yetişdirilən pambıqdan istifadə olunur. Bu isə öz növbəsində pambıq sahələrində 300 nəfərin mövsümi işlə təmin olunmasına şərait yaradır. Ümumilikdə zavodda 80 nəfərlik iş yeri yaradılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_395092fd1f4f3977344aee7da_o.jpg
28 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с деятельностью хлопкоперерабатывающего завода Общества с ограниченной ответственностью (ООО) Taşobası в Сабирабадском промышленном квартале.
Как сообщает "innews media", на хлопкоперерабатывающем заводе ООО Taşobası, зарегистрированного в качестве резидента Сабирабадского промышленного квартала в 2023 году, с использованием турецких, германских и итальянских технологий производятся хлопковолокно и технические семена хлопчатника.
Проектная стоимость завода составляет 3,3 миллиона манатов, а его производственная мощность - 8 тысяч тонн хлопковолокна, 10 тысяч тонн технических семян в год. Выпускаемая продукция направляется на удовлетворение потребностей внутреннего рынка и на экспорт. На сегодняшний день реализовано произведенной продукции на сумму 2,6 миллиона манатов, из которых на долю экспорта приходится 2,2 миллиона манатов. В качестве сырья на заводе используется хлопок, выращенный в Нефтчалинском, Сальянском, Сабирабадском и Саатлинском районах. Это, в свою очередь, позволяет обеспечить сезонной работой на хлопковых полях 300 человек. Всего на заводе создано 80 рабочих мест.