https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b8f2c8dee52824a3e83319dee_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də İmişlidə “Promalt” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) arpa emalı müəssisəsinin açılışında iştirak edib.
"innews media" xəbər verir ki, müəssisədə pivə istehsalında əsas xammal hesab olunan arpanın xüsusi proseslərdən keçərək mayalanma və fermentasiya üçün hazır vəziyyətə gətirilməsi ilə əldə edilən məhsul - malt istehsal olunacaq. İsveçrənin “Bühler GmbH” şirkətinin müasir texnologiyası əsasında hazırlanmış avadanlıqla təchiz olunan və emal prosesi tam avtomatlaşdırılan müəssisədə ildə 11 min ton arpa istehsal ediləcək.
Müəssisənin investisiya dəyəri 33,2 milyon manatdır.
Qeyd edək ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu, “Azərşəkər” MMC və “Azərsun Holdinq” MMC-nin tərəfdaşlığı əsasında həyata keçirilən layihəyə dövlətin investisiya təşviqi mexanizmi çərçivəsində vergi və gömrük güzəştləri ilə dəstək göstərilib. “Carlsberg Azerbaijan” pivə zavoduna da xammal satışı həyata keçirən müəssisə Cənubi Qafqazda pivəlik arpa səmənisinin emalı üzrə ixtisaslaşmış ilk müasir istehsal obyektidir. Layihə regionda aqrar-sənaye inteqrasiyasını gücləndirməklə yanaşı, texnoloji modernləşmə, daxili bazarın dayanıqlı xammal təminatı, istehsalın lokallaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Burada 47 nəfər işlə təmin olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b8f2c8dee52824a3e83319dee_o.jpg
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the inauguration of the barley malt processing facility of "Promalt" Limited Liability Company (LLC) in Imishli on October 28.
The facility will produce malt - a product obtained by processing barley, the main raw material for beer production, through specialized processes to prepare it for fermentation. Equipped with modern machinery from the Swiss company Bühler GmbH and a fully automated processing system, the facility has an annual production capacity of 11,000 tons of barley malt.
The total investment in the project amounts to 33.2 million manats.
Implemented through a partnership between the Azerbaijan Business Development Fund under the Ministry of Economy, "Azersheker" LLC, and "Azersun Holding" LLC, the facility has benefited from tax and customs exemptions under the state’s investment incentive program. The barley malt produced at the facility will also supply raw materials to the "Carlsberg Azerbaijan" beer plant. As the first modern production facility in the South Caucasus specializing in brewing barley processing, the project is significant for advancing agro-industrial integration, technological modernization, sustainable raw material supply, and localization of production in the region. The facility will create 47 jobs.