Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Cəbrayıl rayonunun Şahvəlli kəndində hər birinin gücü 50 meqavat olan “Şəms” və “Üfüq” Günəş Elektrik stansiyalarının təməlini qoyub.
"innews media" xəbər verir ki, energetika naziri Pərviz Şahbazov dövlətimizin başçısına 50 meqavat gücündə “Şəms” Günəş Elektrik Stansiyası barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, bu layihə ölkəmizin yaşıl enerji strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir və Cəbrayıl rayonunun enerji xəritəsində yeni mərhələnin başlanğıcını qoyur.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin mart ayında Energetika Nazirliyi ilə “Nobel Energy” şirkəti arasında 100 MVt gücündə Günəş elektrik stansiyasının tikintisi, eləcə də elektrik enerjisinin istehsalı, satışı və istehlakı sahələrində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Ardınca bu ilin aprelində Azərbaycan Respublikası Hökuməti “Enerso Cəbrayıl” MMC ilə 50 MVt gücündə “Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyası, “Clean Energy Jabrayil” MMC ilə isə “Şəms” Günəş Elektrik Stansiyası layihələri üzrə investisiya müqavilələri bağlayıb.
Ötən il Cəbrayıl rayonunun inzibati ərazisində dövlət mülkiyyətinə aid 229 hektar torpaq sahəsi bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişafı üçün ayrılıb. Bu çərçivədə “Clean Energy Jabrayil” MMC üçün 135 hektardan çox, “Enerso Cəbrayıl” MMC üçün isə 93 hektardan çox ərazi müəyyən edilib.
Prezident İlham Əliyev “Şəms” Günəş Elektrik Stansiyasının təməlini qoydu, daha sonra “Üfüq” Günəş Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasimində iştirak etdi.
Məlumat verildi ki, “Şəms” və “Üfüq” Günəş Elektrik stansiyalarında ildə ümumilikdə 206 milyon kilovat-saat elektrik enerjisinin istehsalı planlaşdırılır. Bunun nəticəsində hər il təxminən 44 milyon kubmetr təbii qaza qənaət ediləcəyi, atmosferə atılan zərərli emissiyaların isə 96 min ton azalacağı gözlənilir.
Stansiyalarda istehsal ediləcək elektrik enerjisinin 75 milyon kilovat-saatı “AzərEnerji” ASC-yə, 131 milyon kilovat-saatı isə “elektrik enerjisinin virtual ötürülməsi” prinsipi əsasında iri istehlakçılarla birbaşa bağlanan alqı-satqı müqavilələri üzrə satılacaq. “Şəms” və “Üfüq” Günəş Elektrik stansiyalarının 2027-ci ildə istismara verilməsi planlaşdırılır.
Bu layihələrin icrası Şərqi Zəngəzurun yaşıl enerji mərkəzinə çevrilməsində Cəbrayıl rayonunun rolunu daha da gücləndirəcək.

On October 28, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the foundation stone for the “Shams” and “Ufug” Solar Power Plants, each with a capacity of 50 megawatts, in Shahvalli village of Jabrayil district.
Energy Minister Parviz Shahbazov briefed the head of state on the 50-megawatt “Shams” Solar Power Plant.
This project is an important component of Azerbaijan’s “green energy” strategy and marks the beginning of a new stage in the energy map of Jabrayil district.
In March 2024, a Memorandum of Understanding was signed between the Ministry of Energy and Nobel Energy company on the construction of a 100 MW solar power plant, as well as cooperation in the production, sale, and consumption of electric energy. Subsequently, in April of this year, the Government of Azerbaijan signed investment agreements with Enerso Jabrayil LLC for the 50 MW “Ufug” Solar Power Plant and with Clean Energy Jabrayil LLC for the “Shams” Solar Power Plant projects.
Last year, 229 hectares of state land in Jabrayil were allocated for renewables—over 135 hectares for Clean Energy Jabrayil LLC and more than 93 hectares for Enerso Jabrayil LLC.
President Ilham Aliyev laid the foundation stone for the “Shams” Solar Power Plant and then participated in the ground-breaking ceremony for the “Ufug” Solar Power Plant.
The two plants are expected to generate 206 million kWh annually, saving 44 million cubic meters of natural gas and cutting emissions by 96,000 tons per year.
Of the output, 75 million kWh will go to Azerenerji OJSC; the remaining 131 million kWh will be sold directly to large consumers via virtual transmission contracts. Both facilities are slated for commissioning in 2027.