https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dcfd68a6db1564cc6f247f534_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin kollektivi 44 Günlük Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalmış əməkdaşı Rauf Əsgərovun şəhadətinin 5-ci ildönümü münasibətilə Gəncə şəhər Şəhidlər Xiyabanındakı məzarını ziyarət ediblər.
Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidimizin əziz xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı önünə əklil qoyulub, gül dəstələri düzülüb.
Qeyd edək ki, Rauf Əsgərov 6 oktyabr 2020-ci il tarixində ehtiyatda olan zabit kimi Ordu sıralarına çağrılıb. O, Silahlı Qüvvələrimizin baş leytenantı kimi Füzuli və Xocavənd rayonları istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib.
Rauf Əsgərov oktyabrın 26-da Füzulinin Mərdinli kəndində şəhidlik zirvəsinə ucalıb. O, 28 oktyabr 2020-ci il tarixində Gəncə şəhərinin Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Müharibəyə qədər “AzerGold” QSC-nin Təmir-tikinti və energetika şöbəsinin Generator sahəsi üzrə rəisi vəzifəsində çalışmış qəhrəman şəhidimiz Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, "Döyüşdə fərqlənməyə görə" və “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilib.
Xatırladaq ki, Ordumuzun şanlı qələbəsi ilə nəticələnən Vətən müharibəsində Səhmdar Cəmiyyətin 8 nəfər əməkdaşı iştirak edib. Rauf Əsgərovla yanaşı, QSC-nin Mühafizə xidmətinin əməkdaşı baş leytenant Muxtar Qasımlı 2 oktyabr 2020-ci ildə Füzuli rayonunun azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşaraq şəhid olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_dcfd68a6db1564cc6f247f534_o.jpg
Коллектив Закрытого акционерного общества (ЗАО) «AzerGold» посетил могилу своего павшего в Отечественной войне сотрудника Рауфа Аскерова на Аллее Шехидов в городе Гянджа по случаю 5-й годовщины его героической гибели.
Присутствовавшие с глубоким уважением почтили светлую память нашего героя-шахида, отдавшего жизнь за освобождение родных земель, и возложили венок и цветы к его могиле.
Следует отметить, что Рауф Аскеров был призван в ряды армии 6 октября 2020 года как офицер запаса. В составе Вооружённых сил он участвовал в боях, проходивших в направлении Физулинского и Ходжавендского районов, в звании старшего лейтенанта.
26 октября Рауф Аскеров героически пал смертью шехида в селе Мардинли Физулинского района. 28 октября он был похоронен на Аллее Шахидов в городе Гянджа.
Соответствующими указами Президента Азербайджанской Республики наш герой-шехид, до начала войны работавший начальником участка генераторного хозяйства Отдела ремонта, строительства и энергетики ЗАО «AzerGold», был посмертно награждён медалями «За Родину», «За отличие в бою» и «За освобождение Физули».
Напомним, что в Отечественной войне, завершившейся славной победой нашей армии, приняли участие 8 сотрудников Акционерного общества. Наряду с Рауфом Аскеровым, в боях за освобождение Физулинского района 2 октября 2020 года также героически погиб сотрудник Службы охраны ЗАО, старший лейтенант Мухтар Гасымлы.
ЗАО «AzerGold» с гордостью чтит память всех своих воинов, павших в Отечественной войне, и выражает глубокое уважение и почтение их светлой памяти.