https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3e5fc532ed3fc687a284fb2f1_o.jpg
Ölkənin ilk rəqəmsal bankı Birbank-ın təşəbbüskarlığı və texnoloji dəstəyi ilə ölkənin ictimai nəqliyyat sistemində yeni dövrün başlanğıcı hesab ediləcək layihə reallaşdırılıb. Belə ki BakıKart-la birgə həyata keçirilən layihə çərçivəsində artıq vətəndaşlar Bakı Metropolitenində gediş haqqını istənilən banka məxsus təmassız ödənişi dəstəkləyən (NFC) bank kartları ilə ödəyə bilərlər. Bu yenilik təkcə Kapital Bank müştərilərini deyil, bütün bank sektorunu əhatə edir və digər bankların müştəriləri üçün də təmassız ödəniş imkanı yaradır. Həmçinin, yeni sistem “Apple Pay”, “Google Pay” ödəniş sistemləri ilə yanaşı, “Birbank”, “BakıKart” və “m10” ödənişlərini dəstəkləməyə davam edir. Bu isə müştərilərə seçim azadlığı və rahatlıq təqdim edir.
Qeyd edək ki, rəqəmsal ödənişləri və ictimai nəqliyyatdan nağdsız istifadəni dəstəkləyən təmassız (NFC) ödəniş sisteminin il sonunadək marşrut avtobuslarında da tətbiqi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Birbank və BakıKart-ın birgə əməkdaşlığı ilə daha öncə də ictimai nəqliyyatda vətəndaşlar üçün QR ödəniş imkanı yaradılıb. Sistemin tətbiqi nəticəsində Birbank mobil tətbiqində yaradılan QR bilet vasitəsilə paytaxt Bakı və Abşeron ərazisində metro və avtobuslardan istifadə edən sərnişinlər gediş haqlarını fiziki kart olmadan asanlıqla ödəyə bilirlər.
Daim ən son rəqəmsal yeniliklər və bank məhsulları təqdim edən Kapital Bank-ın əmtəə nişanı olan Birbank, 3 milyondan çox aktiv istifadəçisi olan mobil tətbiqi, 118 filial və 53 şöbədən ibarət Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi ilə müştərilərinin xidmətindədir. Bank 2025-ci ilədək ölkənin birinci bankı Kapital Bank adı altında müştərilərinə xidmət göstərib və PAŞA Holding-ə daxildir. Kapital Bank isə hazırda maliyyə institutu olaraq fəaliyyətini davam etdirir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://birbank.az/ saytına, 196 Əlaqə Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3e5fc532ed3fc687a284fb2f1_o.jpg
По инициативе и при технологической поддержке первого цифрового банка страны – Birbank реализован проект, который ознаменует начало нового этапа в развитии системы общественного транспорта. В рамках совместного проекта с BakıKart пассажиры теперь могут оплачивать проезд в Бакинском метрополитене с помощью любой банковской карты с поддержкой NFC, независимо от того, каким банком она выпущена.
Это нововведение охватывает не только клиентов Kapital Bank, но и пользователей всех других банков, предоставляя им такие же удобства. Кроме того, новая система поддерживает оплату через Apple Pay, Google Pay, а также продолжает работать с платежами Birbank, BakıKart и m10, обеспечивая пассажирам широкий выбор и максимальное удобство.
Отметим, что внедрение NFC-платежной системы, поддерживающей цифровые расчёты и безналичное использование общественного транспорта, планируется реализовать до конца года и на маршрутах городских автобусов.
Напомним, что сотрудничество Birbank и BakıKart ранее уже привело к внедрению системы QR-оплаты в общественном транспорте. Благодаря этому решению пассажиры, пользующиеся метро и автобусами в Баку и на территории Абшерона, могут оплачивать проезд с помощью QR-билета, созданного в мобильном приложении Birbank, без необходимости использовать физическую карту.
Birbank, являющийся торговой маркой Kapital Bank и постоянно предлагающий новейшие цифровые решения и банковские продукты, обслуживает клиентов через мобильное приложение с более чем 3 миллионами активных пользователей, а также через крупнейшую в Азербайджане сеть из 118 филиалов и 53 отделений. До 2025 года банк предоставлял услуги своим клиентам под названием Kapital Bank – первого банка страны и входит в состав PASHA Holding. Kapital Bank продолжает свою деятельность как финансовый институт. Для получения дополнительной информации о продуктах и услугах банка вы можете посетить сайт https://birbank.az/, обратиться в справочный центр 196 или на страницы банка в различных социальных сетях.