https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3e5fc532ed3fc687a284fb2f1_o.jpg
Ölkənin ilk rəqəmsal bankı Birbank-ın təşəbbüskarlığı və texnoloji dəstəyi ilə ölkənin ictimai nəqliyyat sistemində yeni dövrün başlanğıcı hesab ediləcək layihə reallaşdırılıb. Belə ki BakıKart-la birgə həyata keçirilən layihə çərçivəsində artıq vətəndaşlar Bakı Metropolitenində gediş haqqını istənilən banka məxsus təmassız ödənişi dəstəkləyən (NFC) bank kartları ilə ödəyə bilərlər. Bu yenilik təkcə Kapital Bank müştərilərini deyil, bütün bank sektorunu əhatə edir və digər bankların müştəriləri üçün də təmassız ödəniş imkanı yaradır. Həmçinin, yeni sistem “Apple Pay”, “Google Pay” ödəniş sistemləri ilə yanaşı, “Birbank”, “BakıKart” və “m10” ödənişlərini dəstəkləməyə davam edir. Bu isə müştərilərə seçim azadlığı və rahatlıq təqdim edir.
Qeyd edək ki, rəqəmsal ödənişləri və ictimai nəqliyyatdan nağdsız istifadəni dəstəkləyən təmassız (NFC) ödəniş sisteminin il sonunadək marşrut avtobuslarında da tətbiqi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Birbank və BakıKart-ın birgə əməkdaşlığı ilə daha öncə də ictimai nəqliyyatda vətəndaşlar üçün QR ödəniş imkanı yaradılıb. Sistemin tətbiqi nəticəsində Birbank mobil tətbiqində yaradılan QR bilet vasitəsilə paytaxt Bakı və Abşeron ərazisində metro və avtobuslardan istifadə edən sərnişinlər gediş haqlarını fiziki kart olmadan asanlıqla ödəyə bilirlər.
Daim ən son rəqəmsal yeniliklər və bank məhsulları təqdim edən Kapital Bank-ın əmtəə nişanı olan Birbank, 3 milyondan çox aktiv istifadəçisi olan mobil tətbiqi, 118 filial və 53 şöbədən ibarət Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi ilə müştərilərinin xidmətindədir. Bank 2025-ci ilədək ölkənin birinci bankı Kapital Bank adı altında müştərilərinə xidmət göstərib və PAŞA Holding-ə daxildir. Kapital Bank isə hazırda maliyyə institutu olaraq fəaliyyətini davam etdirir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://birbank.az/ saytına, 196 Əlaqə Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.

A new era begins in public transportation with the support of Birbank
A new era begins in public transportation with the support of Birbank A new era begins in public transportation with the support of Birbank
Through the initiative and technological support of the country’s first digital bank, Birbank, a project has been implemented that marks the beginning of a new era in the public transportation system. As part of a joint initiative with BakıKart, passengers can now pay for metro rides in Baku Metro using any NFC-enabled bank card, regardless of which bank issued it.
This innovation benefits not only Kapital Bank customers but also users of all other banks, providing equal convenience and accessibility. In addition, the new system supports payments via Apple Pay and Google Pay, while continuing to accept Birbank, BakıKart, and m10 payments – offering passengers more freedom of choice and greater comfort.
The NFC payment system, which supports digital transactions and cashless use of public transport, is planned to be implemented on city bus routes by the end of the year.
The partnership between Birbank and BakıKart had previously introduced QR payments in public transport. Thanks to this solution, passengers traveling by metro and bus in Baku and the Absheron region can easily pay their fares using a QR ticket generated in the Birbank mobile app, without the need for a physical card.
Birbank, the trademark of Kapital Bank and a provider of the latest digital innovations and banking products, serves its customers through a mobile application with more than 3 million active users, as well as the largest branch network in Azerbaijan, consisting of 118 branches and 53 service offices. Until 2025, the bank operated under the name Kapital Bank, the country’s first bank and it’s a part of PASHA Holding. Kapital Bank continues its activities as a financial institution. For more information about the bank’s products and services, you can visit https://birbank.az/, call the 196 Information Center, or reach out through the bank’s various social media pages.