https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_d0e0a497af1b5a618335ac499_o.jpg
6 noyabrda Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 44 günlük Vətən Müharibəsində Qələbənin ildönümünə həsr olunmuş "Zəfərin rəngləri" sərgisi açıldı. Sərgidə Arif Hüseynov, Sirus Mirzəzadə, Adil Şıxəliyev, Elşən Hacızadə, İntiqam Ağayev, Vəfa Pənahova, Nigar Vəliyeva, Mirzə Quliyev, Hafiz Kərimov, Ülkər Əliyeva və digər rəssamların əsərləri nümayiş etdirilirdi. Nümayiş olunan əsərlər arasında rəsm əsərləri, qrafika və dekorativ-tətbiqi sənət əsərləri.
Sərgi Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi tərəfindən təşkil olunub.
Açılış nitqini Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Azərbaycanın Xalq Rəssamı Səlhab Məmmədov dedilər. Onlar sərginin ətraflı təsvirini verdilər və iştirakçıları Azərbaycanın qələbəsinin ildönümü münasibətilə təbrik etdilər. Tədbir tanınmış rəssamlar və Vətən müharibəsi veteranları da daxil olmaqla geniş auditoriyanı cəlb etdi.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_d0e0a497af1b5a618335ac499_o.jpg
6 ноября в Азербайджанском Национальном музее искусств состоялось открытие выставки «Краски Победы», посвящённой юбилею Победы в 44-дневной Отечественной войне. На выставке были представлены работы Арифа Гусейнова, Сируса Мирзазаде, Адиля Шихалиева, Эльшана Гаджизаде, Интигама Агаева, Вафы Панаховой, Нигяр Велиевой, Мирзы Гулиева, Хафиза Керимова, Улькер Алиевой и других художников. Среди представленных на выставке работ: картины, графика, произведения декоративно-прикладного искусства.
Выставка была организована Министерством культуры Азербайджана, Союзом художников Азербайджана и Азербайджанским национальным музеем искусств.
На открытии выставки с приветственным словом выступили директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова и народный художник Азербайджана Салхаб Мамедов. Они подробно рассказали о представленной экспозиции и поздравили присутствующих с юбилеем Победы Азербайджана. Мероприятие собрало большую аудиторию, в том числе известных деятелей искусства и ветеранов Отечественной войны.