https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_229b6714df524d5a331717719_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nümayəndə heyəti Pekin şəhərində keçirilən Ümumdünya Çin Dili Konqresində Anhui Universitetinin Universitet şurasının sədri Yu Baotao ilə görüşüb.
Görüşdə BDU-nun son illər müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə məlumat verilib, Çin universitetləri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyi diqqətə çatdırılıb. Xüsusilə BDU, Çin Xalq Respublikası Təhsil Nazirliyinin Dil Təhsili və Əməkdaşlıq Mərkəzi və Anhui Universiteti arasında bakalavriatura səviyyəsində "Filologiya" (Çin dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə birgə ikili diplom proqramına dair üçtərəfli müqavilənin Çin və Azərbaycan arasında təhsil mübadiləsinin təşviqinə, BDU-Anhui Universiteti əməkdaşlığının daha da gücləndirilməsinə töhfə verdiyi bildirilib.
Görüş zamanı Çin dili və ədəbiyyatı ilə yanaşı, digər sahələrdə də qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.
Nümayəndə heyəti eləcə də Çin Təhsil Nazirliyinin və konqresdə təmsil olunan universitetlərin əməkdaşları ilə müzakirəıər aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_229b6714df524d5a331717719_o.jpg
Делегация Бакинского государственного университета (БГУ) на Всемирном конгрессе китайского языка, прошедшем в Пекине, встретилась с председателем совета университета Аньхойского университета Йу Баотао.
На встрече представлена информация о работе, проводимой в целях развития БГУ, и отмечено особое значение сотрудничества с китайскими вузами. Отмечено, что соглашение о программе двойного диплома по специальности «Филология» (китайский язык и литература) между БГУ, Центром языкового образования и сотрудничества Министерства образования КНР и Аньхойским университетом способствует развитию образовательного обмена между Китаем и Азербайджаном и дальнейшему укреплению интеграции между БГУ и Аньхойским университетом.
В ходе встречи, помимо китайского языка и литературы, обсуждались направления сотрудничества и в других областях.
Делегация также провела обсуждения с сотрудниками Министерства образования КНР и вузов, представленных на конгрессе.