https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ffc8654df7665f97d4722fea4_o.jpg
Bakıda keçirilən “WTDC-25” çərçivəsində Azərbaycanın telekommunikasiya və poçt xidmətləri üzrə tənzimləyici qurumu İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) ilə Rumıniyanın kommunikasiya sahəsi üzrə tənzimləyici milli qurumu ANCOM arasında işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə İKTA-nın İdarə heyətinin sədri Nail Mərdanov və ANCOM prezidenti Valeriu Zqonea rəhbərlik etdikləri nümayəndə heyətləri ilə iştirak ediblər. Əsas diqqət artıq bir müddət əvvəl Azərbaycan və Rumıniya tənzimləyici qurumları arasında formalaşmış işbirliyi, bu istiqamətdə atılmış addımlar, gələcək planlar və xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, radiospektr idarəçiliyi, istehlakçıların hüquqlarının qorunması, rəqəmsal transformasiya və innovativ həllərin tənzimlənməsi kimi ortaq prioritetlərə yönəlib.
Müzakirələrdə informasiya kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı fonunda yeni texnologiyaların tənzimlənməsi və idarə olunmasına ehtiyac, bu sahədə öyrənmə prosesində mövcud çətinliklər, eləcə də onların aradan qaldırılması və sürətləndirilməsi üçün təcrübə və bilik mübadiləsinin vacibliyi vurğulanıb. ANCOM Avropa tənzimləyici çərçivəsinə uğurla inteqrasiya edən ən qabaqcıl təcrübəyə malik qurumlardan biridir. İKTA-nın isə son dövrlərdə data əsaslı kameral təhlilləri, intellektual platformalarla genişlənən əməkdaşlığı müxtəlif ölkələrin tənzimləyici qurumlarının maraq dairəsindədir.
Hər iki ölkənin tənzimləyici qurumlarının təcrübə mübadiləsi və beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində addımların atılmasına ehtiyac olduğu da qeyd edilib.
Müzakirələrin sonunda qurumlar arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum qurumların qarşılıqlı təcrübə və bilik mübadiləsini daha da genişləndirməsini, ortaq layihələr və təlim proqramlarının həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ffc8654df7665f97d4722fea4_o.jpg
В рамках проходящей в Баку WTDC-25 состоялась рабочая встреча между Агентством информационно-коммуникационных технологий (АИКТ) — регулирующей структурой в сфере телекоммуникаций и почтовых услуг Азербайджана и ANCOM — национальной регулирующей структурой в области связи Румынии.
Во встрече приняли участие председатель правления АИКТ Наиль Марданов и президент ANCOM Валериу Згоня с возглавляемыми ими делегациями. Основное внимание было уделено сотрудничеству, которое уже налажено между регулирующими структурами Азербайджана и Румынии некоторое время назад, шагам, предпринятым в этом направлении, планам на будущее и общим приоритетам, таким как повышение качества услуг, управление радиоспектром, защита прав потребителей, цифровая трансформация и регулирование инновационных решений.
В ходе дискуссий подчеркивалась необходимость регулирования и управления новыми технологиями на фоне стремительного развития информационно-коммуникационных технологий, существующие трудности в процессе обучения в этой сфере, а также важность обмена опытом и знаниями для их преодоления и ускорения. ANCOM — одно из учреждений с наиболее передовым опытом успешной интеграции в европейскую регулирующую рамку. А недавние камеральные анализы на основе данных АИКТ, расширение сотрудничества с интеллектуальными платформами представляет интерес для регулирующих структур разных стран.
Также отмечено, что необходимо предпринять шаги по обмену опытом между регулирующими структурами обеих стран и расширению сотрудничества в международных организациях.
По итогам обсуждений между учреждениями был подписан Меморандум о взаимопонимании.
Меморандум предусматривает дальнейшее расширение взаимного обмена опытом и знаниями между учреждениями, а также реализацию совместных проектов и программ обучения.