https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_6a1d7897ae4092f16fdad6aa6_o.jpg
Bakıda Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) çərçivəsində “LDCs, LLDCs və SIDS üçün Yüksək Səviyyəli Dialoq” keçirilib. Tədbirdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin (İKTA) İdarə heyətinin sədri Nail Mərdanov çıxış edərək Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri və prioritet istiqamətləri diqqətə çatdırıb.
Rəqəmsallaşmanın milli inkişaf strategiyasının əsas sütunlarından birinə çevrildiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, ölkədə sürətli genişzolaqlı internetə, sabit və mobil şəbəkələrin tam əhatəsinə, eləcə də müasir rəqəmsal platformalara genişmiqyaslı investisiyalar yatırılıb. Bu tədbirlər nəticəsində əlaqəlilik hər kəs üçün əlçatan olub, hətta özəl investisiya üçün əlverişli olmayan ucqar bölgələrdə belə ev təsərrüfatları, məktəblər və kiçik bizneslər rəqəmsal iqtisadiyyata qoşulmaq imkanı qazanıb.
Transxəzər fiber-optik layihəsinin Azərbaycanın Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal körpü rolunu möhkəmləndirdiyi, region ölkələri üçün də yeni imkanlar yaratdığı bildirilib.
Kibertəhlükəsizlik sahəsində artan qlobal riskləri vurğulayan Nail Mərdanov deyib ki, təhlükəsizliyi təmin etmədən əlaqəlilik yeni zəifliklər yarada bilər. Bu məqsədlə həm dayanıqlı infrastruktur, həm də güclü insan kapitalı formalaşdırılır, o cümlədən yeni nəsil mütəxəssislərin hazırlanması üçün Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi yaradılıb.
İclasda rəqəmsal transformasiyanın mərkəzində insan amilinin dayanmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, ölkədə həyata keçirilən rəqəmsal bacarıq proqramları, təqaüdlər və təlimlər minlərlə gəncin gələcəyin peşələrinə hazırlaşmasına imkan yaradır. Rəqəmsal hökumət platformaları və məsafədən identifikasiya xidmətləri dövlət xidmətlərinə çıxışı sadələşdirir, qadın və gənc sahibkarlar üçün yeni imkanlar açır.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı və üzv dövlətlərlə daha təhlükəsiz və davamlı rəqəmsal gələcək qurmaq məqsədilə təcrübə və təşəbbüslərini bölüşməyə davam edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_6a1d7897ae4092f16fdad6aa6_o.jpg
В Баку в рамках Всемирной конференции по развитию электросвязи (WTDC-25) состоялся «Диалог высокого уровня для LDCs, LLDCs и SIDS». Выступая на мероприятии, председатель правления Агентства информационно-коммуникационных технологий (АИКТ), действующего в подчинении Министерства цифрового развития и транспорта, Наиль Марданов рассказал о достижениях и приоритетных направлениях Азербайджана в сфере цифровой трансформации.
Было подчеркнуто, что цифровизация стала одним из основных столпов национальной стратегии развития. Было отмечено, что в стране сделаны масштабные инвестиции в скоростной широкополосный интернет, полное покрытие фиксированными и мобильными сетями, а также современные цифровые платформы. В результате этих мер связанность стала доступной для всех, что позволило домохозяйствам, школам и малому бизнесу присоединиться к цифровой экономике, даже в отдаленных регионах, неблагоприятных для частных инвестиций.
Было сообщено, что Транскаспийский оптоволоконный проект укрепляет роль Азербайджана как цифрового моста между Европой и Азией, создает новые возможности для стран региона.
Говоря о растущих глобальных рисках в сфере кибербезопасности, Наиль Марданов заявил, что связанность без обеспечения безопасности может создавать новые уязвимости. С этой целью формируется как устойчивая инфраструктура, так и сильный человеческий капитал, в том числе создание Центра кибербезопасности Азербайджана для подготовки нового поколения специалистов.
На заседании была подчеркнута важность того, чтобы человеческий фактор оказался в центре цифровой трансформации. Сообщалось, что реализуемые в стране программы развития цифровых навыков, стипендии и тренинги позволяют тысячам молодых людей подготовиться к профессиям будущего. Платформы цифрового правительства и услуги удаленной идентификации упрощают доступ к государственным услугам, открывают новые возможности для женщин и молодых предпринимателей.
Было отмечено, что Азербайджан продолжит делиться своим опытом и инициативами с Международным союзом электросвязи и его государствами-членами в целях построения более безопасного и устойчивого цифрового будущего.