https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_fe1fd79614a554c226d2a656b_o.jpg
Energetika Nazirliyində Azərbaycanda ilk enerji auditoru ixtisası attestatının təqdim edilməsi məqsədilə görüş keçirilib. Görüşdə iştirak edən energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov Azərbaycanda ilk dəfə enerji auditoru ixtisası üzrə attestat əldə etmiş “DH Energy Audit And Consulting” MMC-nin nümayəndəsi Daşqın Həsənliyə müvafiq ixtisas attestatlarını təqdim edib.
İştirakçılar enerji auditi sahəsində qanunvericiliyin tələbləri, attestasiyadan keçmiş auditorların bu tələblərin icrasında oynadığı rol, məcburi enerji auditi subyektləri üzrə proseslər və qarşıda duran vəzifələr, enerji səmərəliliyinə nail olmaq istiqamətində auditin əhəmiyyəti və bu sahədə yeni mərhələnin başlanması barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
“Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Qanunundan irəli gələn tələblərə uyğun olaraq təsərrüfat subyektlərində və binalarda enerji auditinin həyata keçirilməsi ixtisas kateqoriyaları üzrə ilk attestasiyalar 13-14 noyabr tarixlərində keçirilib. Hər iki kateqoriya üzrə ilk dəfə olaraq 1 nəfər uğur qazanaraq enerji auditoru ixtisas attestatı almaq hüququ əldə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_fe1fd79614a554c226d2a656b_o.jpg
A meeting was held at the Ministry of Energy to present the first energy auditor qualification certificate in Azerbaijan. Deputy Energy Minister Elnur Soltanov presented the relevant qualification certificates to Dashgin Hasanli, the representative of DH Energy Audit and Consulting LLC, who received the certificate of energy auditor for the first time in Azerbaijan.
The participants exchanged views on the requirements of legislation in the field of energy audit, the role played by certified auditors in the implementation of these requirements, the processes and forthcoming tasks on subjects of mandatory energy audit, the importance of audit in achieving energy efficiency and the beginning of a new stage in this area.
Implementation of energy audit in economic entities and buildings in accordance with the requirements arising from the law on Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency the attestations in the specialty categories were held on 13-14 November. For the first time in both categories, only one person achieved success and received the right to obtain a qualification certificate of an energy auditor.