https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_07815f3e6d3ac1be326d4c0dd_o.jpg
2025-ci ilin noyabr ayında “Sustainable Fitch” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi SOCAR-a bu agentlik tərəfindən ilk dəfə ESG (Ətraf mühit, Sosial və İdarəetmə) reytinqi təqdim edib və şirkətin ümumi göstəricisini “3” səviyyəsində qiymətləndirib. Bu nəticə SOCAR-ın ESG istiqamətləri üzrə sabit və yetkin fəaliyyətini əks etdirir, həmçinin şirkətin güclü risklərin idarəedilməsi bacarığına əlavə olaraq emissiyaların azaldılması hədəflərini ətraf mühitə təsir, müxtəliflik və idarəetmədə şəffaflıq sahələrində də mövcud çağırışlarla balanslaşdırmaq bacarığını nümayiş etdirir.
Şirkətin dekarbonizasiya hədəfləri, sosial profilinin sabitliyi və effektiv risklərin idarəetmə sistemi reytinqin verilməsində əsas amillər kimi qeyd olunub. Bununla yanaşı, SOCAR-ın beynəlxalq ESG hesabatlılığına inteqrasiya prosesi reytinqin alınmasına müsbət təsir göstərən əsas məqamlardandır. “Sustainable Fitch” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin bu qiymətləndirməsi SOCAR-ın dayanıqlı inkişaf sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri və şirkətin uzunmüddətli strateji hədəflərinin beynəlxalq investorların gözləntiləri ilə uyğunluğunu əks etdirir.
Xatırladaq ki, SOCAR ötən il öz ESG hədəflərinə sadiqliyini nümayiş etdirərək “MSCI” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi tərəfindən Xəzər regionunda BBB səviyyəsində ESG reytinqi əldə edən ilk enerji şirkəti olub.
Eyni zamanda, neft və qaz bazarlarında qiymət dalğalanması və əməliyyat volatilliyi kimi çətinliklərə baxmayaraq, sağlam maliyyə göstəriciləri, şirkətdə şəffaflığın və hesabatlılığın gücləndirilməsi SOCAR-ın tarixində ilk dəfə olaraq iki investisiya oluna bilən kredit reytinq (“Fitch” reytinq agentliyindən BBB- və “Moody`s” reytinq agentliyindən Baa3) dərəcəsi əldə etməsinə təkan verib.
Qeyd edək ki, “Sustainable Fitch Ratings” qlobal səviyyədə bütün aktiv bazarlara Ekoloji, Sosial və İdarəetmə (ESG) göstəricilərinin qiymətləndirilməsi üçün həll təqdim edir və beynəlxalq maliyyə bazarlarında daha dəqiq və məlumatlı qərarlar qəbul edilməsində kömək edir.
“Sustainable Fitch Ratings” təşkilatın ekoloji və sosial amilləri öz biznesinə, strategiyasına və idarəetməsinə inteqrasiya etmə səviyyəsini, eləcə də ümumi fəaliyyətini, öhdəliklərini və idarəetmə effektivliyini qiymətləndirir. Reytinqlər “1”-dən “5”-ə qədər şkala üzrə təqdim olunur (burada “1” ən yüksək, “5” isə ən aşağı göstəricidir).
ESG üzrə uyğunluq göstəricisi
“Sustainable Fitch” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi-nin tam açıqlaması ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz:

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_07815f3e6d3ac1be326d4c0dd_o.jpg
Sustainable Fitch has affirmed State Oil Company of the Azerbaijan Republic’s (SOCAR) Entity Rating at '3' with an entity score of 41. This reflects SOCAR’s average level of performance across ESG profiles, balancing robust risk management and emissions-reduction targets against persistent challenges in environmental impact, diversity and governance transparency.
The rating primarily considered SOCAR’s decarbonization targets, the stability of its social profile, and its strong risk management system. The company’s integration into international ESG reporting practices also played a key role in the positive outcome. Through this assessment, Sustainable Fitch acknowledged SOCAR’s progress in sustainable development and the alignment of the company’s long-term strategic goals with the expectations of international investors.
Last year, SOCAR reaffirmed its commitment to ESG priorities by becoming the first energy company in the Caspian region to receive a BBB-level ESG rating from MSCI.
Despite challenges such as price fluctuations and operational volatility in oil and gas markets, SOCAR’s strong financial indicators and efforts to enhance transparency and accountability enabled the company to obtain — for the first time in its history — two investment-grade credit ratings (BBB- from Fitch and Baa3 from Moody’s).
For reference, Sustainable Fitch Ratings provides ESG assessment solutions across all active markets worldwide, helping stakeholders make informed decisions in international financial markets.
Sustainable Fitch Ratings evaluates how effectively an organization integrates environmental and social factors into its business model, strategy, and governance, along with its overall performance, commitments, and management efficiency. Ratings range from 1 (highest) to 5 (lowest).
ESG üzrə uyğunluq göstəricisi
You can access the full statement of the Sustainable Fitch International Rating Agency via the link below: