https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_84917759c036d8502d76782ee_o.jpg
Bu gün Qahirə şəhərində Azərbaycan Respublikası və Misir Ərəb Respublikası arasında Hökumətlərarası iqtisadi, texniki və elmi əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın 6-cı iclası keçirilib.
Müştərək Komissiyanın Misir Ərəb Respublikası tərəfindən həmsədri, bu ölkənin planlaşdırma, iqtisadi inkişaf və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Raniya Al-Maşat Azərbaycan nümayəndə heyətini salamlayaraq bildirib ki, Azərbaycan və Misir inkişaf edən iqtisadi və mədəni əlaqələrə malik ölkələrdir və müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün potensial mövcuddur.
İclasda Müştərək Komissiyanın Azərbaycan Respublikası tərəfindən həmsədri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ölkəmizin ötənilki makroiqtisadi göstəriciləri və iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi barədə məlumat verib, Müştərək Komissiyanın tərəflər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səmərəli platforma olduğunu vurğulayıb.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, Azərbaycan – Misir Biznes Şurasının fəaliyyətinin aktivləşdirilməsi iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin inkişafına öz töhfəsini verə bilər.
Rəşad Nəbiyev, həmçinin regionda sülh quruculuğu ilə bağlı cari vəziyyət, postmünaqişə sülh gündəliyi, habelə işğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində aparılan yenidənqurma və bərpa işlərindən danışıb. Diqqətə çatdırılıb ki, işğaldan azad edilən ərazilər yenidən qurulur və bu region “yaşıl enerji” zonası elan olunub.
Nazir, həmçinin Azərbaycanda nəqliyyat və rəqəmsal inkişaf sahələrində həyata keçirilən işlər, eləcə də Orta Dəhlizlə inkişaf etdirilməsi üçün görülən tədbirlər haqqında Misir tərəfinə ətraflı məlumat verib.
İclas zamanı qarşılıqlı investisiyalar, ticarət, qida sənayesi və kənd təsərrüfatı, energetika, nəqliyyat, rəqəmsal inkişaf və İKT, elm və təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, turizm, gənclər və idman sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair geniş müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası və Misir Ərəb Respublikası arasında Hökumətlərarası iqtisadi, texniki və elmi əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın 6-cı iclasının Protokolu imzalanıb.
Qeyd edək ki, Müştərək Komissiya 1994-cü ilin 7 aprel tarixində Qahirə şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Misir Ərəb Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında Saziş”ə əsasən yaradılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_84917759c036d8502d76782ee_o.jpg
The 6th meeting of the Joint intergovernmental commission on economic, technical and scientific cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Arab Republic of Egypt was held today in Cairo.
The co-chair of the Joint Commission from the Egyptian side, Minister of Planning, Economic Development and International Cooperation Rania Al-Mashat, welcomed the Azerbaijani delegation and noted that Azerbaijan and Egypt enjoy growing economic and cultural ties, and there is potential to further expand cooperation across various sectors.
At the meeting, the co-chair of the Joint Commission from the Azerbaijani side, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, presented an overview of the country’s macroeconomic indicators for the previous year and the volume of bilateral trade, emphasizing that the Joint Commission serves as an effective platform for deepening cooperation between the two countries.
It was also highlighted that revitalizing the activities of the Azerbaijan–Egypt Business Council could help further enhance bilateral trade relations.
Rashad Nabiyev briefed the Egyptian side on the current situation regarding peacebuilding efforts in the region, the post-conflict peace agenda, as well as the reconstruction and rehabilitation projects underway in the liberated territories of Azerbaijan. He noted that these territories are being rebuilt and have been designated as a “green energy” zone.
The minister also provided detailed information on ongoing initiatives in the fields of transport and digital development in Azerbaijan, including measures taken to advance the Middle Corridor.
During the meeting, the parties held extensive discussions on opportunities for cooperation in mutual investments, trade, the food industry and agriculture, energy, transport, digital development and ICT, science and education, healthcare, culture, tourism, as well as youth and sports.
At the conclusion of the meeting, the Protocol of the 6th session of the Joint Intergovernmental Commission on Economic, Technical and Scientific Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Arab Republic of Egypt was signed.
It should be noted that the Joint Commission was established in accordance with the “Agreement on Economic and Scientific-Technical Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Arab Republic of Egypt,” which was signed on 7 April 1994 in Cairo.