https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_d8aa9b42768d9caca9777700a_o.jpg
Doha şəhərində Azərbaycan-Qətər Birgə Biznes Şurasının ilk iclası keçirilib, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, iş adamları arasında əməkdaşlığın inkişafı və Şuranın fəaliyyət istiqamətlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Doha şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında Birgə İqtisadi, Ticarət və Texniki Komissiyanın 4-cü iclası çərçivəsində Azərbaycan-Qətər Birgə Biznes Şurasının ilk iclası keçirilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Qətər Ticarət və Sənaye Palatasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Birgə Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov və Qətərin Xarici Ticarət Məsələləri üzrə dövlət naziri Əhməd bin Məhəmməd Əl Sayed, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, Qətər Ticarət və Sənaye Palatasının sədrinin birinci müavini Məhəmməd bin Əhməd bin Tvar, Azərbaycan-Qətər Birgə Biznes Şurasının həmsədrləri – KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Qətər Ticarət və Sənaye Palatasının İdarə Heyətinin üzvü Məhəmməd bin Cövher Al Məhəmməd çıxış ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan-Qətər iqtisadi-ticarət əlaqələri, əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri, işgüzar dairələrin iştirakı ilə birgə layihələrin və təşəbbüslərin reallaşdırılması imkanları müzakirə edilib. Birgə Biznes Şurasının investisiya layihələrinin reallaşdırılması, eləcə də KOB subyektləri arasında tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün səmərəli platforma olacağına inam ifadə edilib. Yeni tərəfdaşlıq istiqamətləri və Biznes Şurasının qarşıdakı dövrdə fəaliyyət istiqamətləri müzakirə edilib.
İclas çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumu, Qətərin İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi və “Qətər Turizm” tərəfindən müvafiq olaraq Azərbaycanın və Qətərin biznes və investisiya imkanlarına, Ələt Azad İqtisadi Zonasının fəaliyyətinə dair təqdimatlar edilib.
Biznes Şurasının iclasında hər iki ölkədən 50-yə yaxın iş adamı iştirak edib. Azərbaycan və Qətər iş adamları təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyəti barədə məlumat veriblər və işbirliyi imkanları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_d8aa9b42768d9caca9777700a_o.jpg
The inaugural meeting of the Azerbaijan-Qatar Joint Business Council took place in Doha, where discussions were held on expanding the economic and trade relations, developing cooperation between business communities, and the future activities of the Council.
Within the framework of the 4th meeting of the Joint Economic, Trade and Technical Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Qatar, the first meeting of the Azerbaijan-Qatar Joint Business Council was held in Doha.
The event was co-organized by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) under the Ministry of Economy of Azerbaijan and the Qatar Chamber of Commerce and Industry. Speeches were delivered by the co-chairs of the Joint Commission – Azerbaijan’s Minister of Emergency Situations Kamaladdin Heydarov and Qatar’s Minister of State for Foreign Trade Ahmed bin Mohammed Al Sayed; First Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Elnur Aliyev; First Vice-Chairman of the Qatar Chamber of Commerce and Industry Mohammed bin Ahmed bin Twar; and the co-chairs of the Azerbaijan-Qatar Joint Business Council – Chairman of the SMBDA Board Orkhan Mammadov and Member of the Board of the Qatar Chamber of Commerce and Industry Mohammed bin Towar Al Kuwari (Mohammed bin Jawhar Al Mohammed).
The meeting addressed the Azerbaijan-Qatar economic and trade relations, prospects for expanding cooperation, and opportunities for implementing joint projects and initiatives with the participation of business circles. Confidence was expressed that the Joint Business Council will serve as an effective platform for realizing investment projects and deepening partnerships among SMEs. New areas of partnership and the Council’s planned activities in the coming period were also discussed.
During the meeting, presentations were delivered by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO), the authorized body of the Alat Free Economic Zone, the Investment Promotion Agency of Qatar, and “Qatar Tourism” on business and investment opportunities in Azerbaijan and Qatar, as well as on the activities of the Alat Free Economic Zone.
Nearly 50 businesspeople from both countries participated in the Business Council meeting. Azerbaijani and Qatari entrepreneurs provided information about their companies and exchanged views on cooperation opportunities.