https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_34e95b2cbfd6508f5296fb0dc_o.jpg
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi (DDLA) dənizçilərin sertifikatlaşdırılması prosesinin daha şəffaf, səmərəli və beynəlxalq tələblərə uyğun təşkil edilməsi istiqamətində növbəti addım atıb.
Məlum olduğu kimi, sertifikatlar (diplomlar) “Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair” Beynəlxalq Konvensiyasının (DHDNÇ) iş stajı, yaş, sağlamlıq vəziyyəti, hazırlıq, ixtisas və imtahanla bağlı tələblərinə uyğun olan namizədlərə verilir.
DHDNÇ Konvensiyasının dənizçilərin üzmə stajına dair tələblərinin icrasının təmin edilməsi məqsədilə dənizdə xidmət haqqında yeni elektron arayış forması (https://ddla.gov.az/inst/instruction12.html) DDLA-nın müvafiq Əmri ilə təsdiqlənib.
Arayış forması 2026-cı ilin 1 yanvar tarixindən etibarən Azərbaycanın bayrağı altında üzən gəmilərin heyət üzvlərinin dənizdə üzmə stajının rəsmiləşdirilməsi və qeydiyyatının aparılması üçün tətbiq olunacaq. Bu məqsədlə təsdiqlənmiş elektron forma sirkulyar məktub vasitəsilə dəniz nəqliyyatı sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə göndərilib.
Yeni elektron arayış forması dənizçilərin staj məlumatlarının daha dəqiq, operativ və beynəlxalq standartlara tam uyğun şəkildə rəsmiləşdirilməsini təmin edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_34e95b2cbfd6508f5296fb0dc_o.jpg
The State Maritime and Port Agency (SMPA) has taken another step toward organizing the seafarer certification process in a more transparent, efficient, and internationally compliant manner.
As is known, certificates (diplomas) are issued to candidates who meet the requirements of the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers (STCW), including sea service, age, health status, training, qualification, and examinations.
To ensure compliance with the STCW Convention’s requirements regarding seafarers’ sea service, a new electronic Sea Service Record form (https://ddla.gov.az/inst/instruction12.html) has been approved by the relevant Order of the SMPA.
Starting from 1 January 2026, the form will be applied for the documentation and registration of sea service for crew members serving on ships sailing under the flag of Azerbaijan. For this purpose, the approved electronic form has been circulated to companies operating in the maritime transport sector.
The new electronic Sea Service Record form will ensure that seafarers’ service data is documented more accurately, promptly, and in full compliance with international standards.