https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_5d77b8994db38269023884dad_o.jpg
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) olub.
Agentlik informasiya sistemləri və ehtiyatlarını AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə tam şəkildə yerləşdirib. Bununla da AYNA kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
“AzInTelecom” MMC tərəfindən AYNA-ya Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service), Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsinə başlanılıb. Agentlik, əlavə olaraq, SPLA lisenziyalı “Microsoft” məhsulları və SİP telefoniya xidməti ilə də təmin olunub.
“Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom” MMC-ə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom” MMC “bulud” xidmətləri üzrə beynəlxalq standartları müəyyənləşdirən “TIER III” sertifikatını Cənubi Qafqaz regionunda əldə etmiş ilk qurumdur.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_5d77b8994db38269023884dad_o.jpg
Продолжается реализация Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева № 718 от 3 июня 2019 года о создании «Правительственного облака» (G-Cloud) и предоставлении облачных услуг продолжается.
В рамках реализации данного Указа был осуществлён перевод информационных систем и ресурсов Агентства наземного транспорта Азербайджана (AYNA) в «Правительственное облако». Агентство полностью разместило свои ИТ-системы и ресурсы в Бакинском дата-центре ООО «AzInTelecom» — одной из компаний AZCON Holding. Тем самым агентство обеспечило высокую степень надежности и доступность своих критически важных систем.
«AzInTelecom» предоставил AYNA облачные услуги, включая виртуальные серверы IaaS (Infrastructure-as-a-Service) и резервное копирование BaaS (Backup-as-a-Service). Кроме того, Агентство обеспечено продуктами Microsoft с лицензированием SPLA, а также услугами SIP-телефонии.
В рамках проекта осуществляется полная или частичная миграция ИТ-систем государственных учреждений в Основной дата-центр в Баку и Резервный дата-центр в Евлахе. Миграция позволяет государственным структурам снизить текущие ИТ-расходы и повысить производительность их информационных систем. Проект также обеспечивает усиленную информационную безопасность, более устойчивую ИТ-инфраструктуру, высококачественное сервисное сопровождение и круглосуточный мониторинг.
Необходимо отметить, что ООО «AzInTelecom» является первой организацией в регионе Южного Кавказа, получившей сертификат «TIER III», определяющий международные стандарты для облачных услуг.