https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_3588eaae0f82c176523110dc1_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ABŞ-də “IBM” şirkətinin Qlobal strateji təşəbbüslər üzrə icraçı direktoru Dima Alatel ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyası, suveren “bulud”, data və kvantum platformalarının yaradılması, həmçinin dövlət müəssisələrinin rəqəmsallaşdırılması, logistika layihələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Eyni zamanda innovasiya mərkəzləri və kadr hazırlığı proqramları vasitəsilə uzunmüddətli strateji tərəfdaşlıq və investisiya modelləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_3588eaae0f82c176523110dc1_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев встретился в США с исполнительным директором компании IBM по глобальным стратегическим инициативам Димой Алателем.
На встрече были обсуждены возможности сотрудничества в области цифровой трансформации Азербайджана, создания суверенных «облачных», цифровых и квантовых платформ, а также цифровизации государственных предприятий и реализации логистических проектов.
В то же время состоялся обмен мнениями о моделях долгосрочного стратегического партнерства и инвестиций через инновационные центры и программы подготовки кадров.