Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) təşkilatçılığı ilə Çinin Hefei şəhərində yerləşən Anhui Universitetində Azərbaycan mədəniyyəti tədbiri keçirilib. Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılması, Azərbaycan ilə Çin arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafının təbliği olub.
Tədbirin açılışında BDU-nun rektoru Elçin Babayev çıxış edərək, Azərbaycan ilə Çin arasında müxtəlif sahələrdə tərəfdaşlıq münasibətlərinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Rektor bildirib ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli etimad və qarşılıqlı əməkdaşlıq mədəniyyət, təhsil və elm sahələrində də əməkdaşlığın inkişafına geniş imkanlar yaradır. O, həmçinin BDU tələbələrinin Çində ikili diplom proqramı çərçivəsində beynəlxalq təcrübə qazandığını qeyd edib.
BDU və Anhui Universiteti heyətinin, Azərbaycandan olan tələbələrin, həmçinin Çindən və müxtəlif ölkələrdən olan təhsilalanların iştirak etdiyi tədbirin əsas hissəsində BDU-nun Mədəniyyət-yaradıcılıq Mərkəzinin solistinin canlı ifasında Azərbaycan və Çin mahnıları səsləndirilib, Azərbaycanı tərənnüm edən videokadrlar nümayiş etdirilib.
Tədbirin ikinci hissəsində iştirakçılar üçün Azərbaycan çayı və milli şirniyyat nümunələrindən ibarət ənənəvi çay süfrəsi təşkil olunub.

В Аньхойском университете города Хэфэй (Китай), состоялось мероприятие, посвященное азербайджанской культуре и организованное Бакинским государственным университетом (БГУ). Главная цель мероприятия – ознакомление с азербайджанской культурой и содействие развитию отношений между Азербайджаном и Китаем.
Выступая на открытии мероприятия, ректор БГУ Эльчин Бабаев подчеркнул важность партнерских отношений между Азербайджаном и Китаем в различных областях. Ректор отметил, что высокий уровень доверия и сотрудничества между нашими странами создает широкие возможности для развития интеграции в области культуры, образования и науки. Он также отметил, что студенты БГУ в рамках программы двойного диплома в Китае получили международный опыт.
Основная часть мероприятия, на котором присутствовали сотрудники БГУ и Аньхойского университета, студенты из Азербайджана, Китая и других стран, включала исполнение азербайджанских и китайских песен солистом Культурно-творческого центра БГУ, а также показ видеоролика об Азербайджане.
Во второй части мероприятия для участников было организовано традиционное чаепитие с азербайджанским чаем и дегустацией национальных сладостей.