Bolt Accelerator Demo Day: Azərbaycanda innovasiya və sahibkarlığı dəstəkləyən final təqdimatı uğurla başa çatdı
Bolt Accelerator Demo Day: Azərbaycanda innovasiya və sahibkarlığı dəstəkləyən final təqdimatı uğurla başa çatdı Bolt Accelerator Demo Day: Azərbaycanda innovasiya və sahibkarlığı dəstəkləyən final təqdimatı uğurla başa çatdı
Bolt Azərbaycan və SUP VC əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Bolt Accelerator” proqramının final mərhələsi olan Demo Day – Final Təqdimat Günü uğurla keçirilib. Radisson Hotel Baku-da baş tutan tədbirdə finalçı komandalar öz biznes ideyalarını münsiflər heyəti və geniş auditoriya qarşısında təqdim ediblər.
Tədbirdə ölkənin müxtəlif bölgələrindən olan sürücülər, kuryerlər, gənc sahibkarlar, startap həvəskarları, media nümayəndələri və investorlar iştirak edərək innovativ layihələrlə yaxından tanış olublar. Demo Day iştirakçılar üçün həm ideyalarını nümayiş etdirmək, həm də yeni əməkdaşlıqlar qurmaq baxımından mühüm platforma rolunu oynayıb.
Ramil Məhərrəmov, Bolt Azərbaycan Əməliyyatlar meneceri:
“Bolt Accelerator proqramı ilə məqsədimiz sürücü və kuryer icmasını iqtisadi cəhətdən gücləndirmək, onların sahibkarlıq potensialını üzə çıxarmaqdır. Demo Day göstərdi ki, Azərbaycanda innovativ ideyalar və təşəbbüskar ruh güclüdür.”
Tədbirin gedişi
Demo Day proqramı qeydiyyat və şəbəkələşmə sessiyası ilə başlayıb. Ardınca Bolt və SUP VC nümayəndələrinin açılış nitqləri səsləndirilib, proqramın mərhələləri və nəticələri təqdim olunub.
Daha sonra 20 finalçı komanda iki hissə üzrə çıxış edərək urban mobillik, logistika, EdTech ( təhsili texnologiya vasitəsilə daha effektiv, əlçatan və innovativ edən həllər və platformalar) və sosial təsir sahələrini əhatə edən biznes ideyalarını təqdim ediblər. Çıxışlardan  sonra münsiflər heyəti məsləhətləşmə apararaq qalibləri müəyyən edib.
Münsiflər heyətinə Bolt-un Əməliyyatlar üzrə Baş meneceri Ramil Məhərrəmov, Əməliyyatlar üzrə Baş meneceri Fərid Əbdulzadə, BMU Texnopark direktoru, Vüsal Süleymanlı və “Qafqaz Ventures” şirkətinin nümayəndəsi, Samir Hacıbəyli daxil olub.
Qaliblər və layihələr
Bu il Azərbaycanda keçirilən Bolt Accelerator proqramının ümumi mükafat fondu 36 500 AZN təşkil edib. Qalib layihələr aşağıdakılardır:
1-ci yer – Abdulla Bəşiroğlu / “Stride” lahiyyəsi - 10.000 AZN
Fərdi müəllimlər üçün dərs, ödəniş və ünsiyyəti vahid platformada idarə edən ağıllı sistem
2-ci yer – Gülnar Kazımzadə / “Çöldəki Dayəm” - 7000 AZN
Uşaqlar üçün təhlükəsiz taksi xidməti
3-cü yerlər - 4500 AZN:
Mirhüseyn Cavadzadə / “YEDDİ” – kafe və restoranlarda gün sonu yeməklərə endirim platforması
Şirin Allahyarov / “Yelləncəklər” – uşaq parklarını ağıllı və təhlükəsiz oyun məkanlarına çevirən həll
Etibar Əliyev / “SƏS” – asılılıqla mübarizəyə yönəlmiş sosial dəstək platforması
4-cü yerlər - 3000 AZN:
Vəfa Əsgərova / “Lady Drive” – qadınlar üçün taksi xidməti
Vaqif Hüseynov / “CityCars” – avtomobil parklarını müştərilərlə birləşdirən platforma
SUP VC-nin İcraçı Direktoru Rəşad Eyvazov bildirib:
“Bolt Accelerator Demo Day Azərbaycanda güclü ideyalar və böyük potensialın mövcud olduğunu bir daha göstərdi. SUP VC olaraq erkən mərhələli sahibkarları resurs, mentorluq və şəbəkə ilə dəstəkləyərək dayanıqlı bizneslərin formalaşmasına töhfə veririk. Bolt ilə əməkdaşlığımız innovasiya ekosisteminin inkişafına real dəyər qatır.”
1-ci yerin qalibi Abdulla Bəşiroğlu isə qeyd edib:
“Bolt Accelerator proqramı mənim üçün ideyanı real biznes modelinə çevirmək baxımından böyük imkan yaratdı. Aldığımız mentorluq, bilik və dəstək Stride layihəsinin gələcək inkişafı üçün möhkəm əsas oldu. Bu proqram gənc sahibkarlar üçün əvəzolunmaz təcrübədir.”
Proqram haqqında
Bolt Accelerator, Bolt-un qlobal Urban Fund təşəbbüsünün bir hissəsi olaraq həyata keçirilir və sürücü və kuryerlərin iqtisadi imkanlarının artırılmasına, innovativ biznes ideyalarının dəstəklənməsinə yönəlib. Proqram Nigeriya, Keniya, Qana, Cənubi Afrika və Avropada uğurla icra olunaraq 30-dan çox biznes ideyasının reallaşmasına dəstək verib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_1189c4cc30a67b75d414375ea_o.jpg
В Баку успешно состоялся финальный этап программы «Bolt Accelerator», реализуемой Bolt Azerbaijan совместно с SUP VC. В рамках мероприятия, прошедшего в отеле Radisson Hotel Baku, команды представили свои бизнес-идеи жюри и широкой аудитории.
В финале приняли участие водители, курьеры, молодые предприниматели, стартап-энтузиасты, представители СМИ и инвесторы из различных регионов страны. Мероприятие стало важной платформой как для презентации идей, так и для установления новых партнёрств.
Рамиль Махаррамов, менеджер по операциям Bolt Azerbaijan, отметил:
«Цель программы Bolt Accelerator — экономически усилить сообщество водителей и курьеров, раскрыть их предпринимательский потенциал. Финальный день показал, что в Азербайджане силён предпринимательский дух и существует множество инновационных идей.»
Программа началась с регистрации и сессии нетворкинга. Затем прозвучали приветственные речи представителей Bolt и SUP VC, были представлены этапы программы и её результаты.
После этого 20 команд выступили в двух блоках, представив бизнес-идеи в сферах городской мобильности, логистики, EdTech (технологические решения и платформы, делающие образование более эффективным, доступным и инновационным), а также социальных инициатив. По завершении презентаций жюри провело совещание и определило победителей.
В состав жюри вошли:
Рамиль Махаррамов — генеральный менеджер по операциям Bolt
Фарид Абдулзаде — Менеджер по операциям Bolt
Вусал Сулейманлы — директор технопарка Бакинского инженерного университета
Самир Гаджибейли — представитель компании Qafqaz Ventures
Победители и проекты
Общий призовой фонд программы Bolt Accelerator в Азербайджане в этом году составил 36 500 AZN. Победителями стали:
1-е место — Абдулла Башироглу / проект “Stride” — 10 000 AZN
Интеллектуальная система для частных преподавателей, объединяющая управление занятиями, платежами и коммуникацией на одной платформе.
2-е место — Гюльнар Казымзаде / проект “Çöldəki Dayəm” — 7 000 AZN
Сервис безопасного такси для детей.
3-и места — по 4 500 AZN:
Миргусейн Джавадзада / “YEDDİ” — платформа скидок на еду в кафе и ресторанах в конце дня
Ширин Аллахъяров / “Yelləncəklər” — решение, превращающее детские площадки в умные и безопасные игровые пространства
Этибар Алиев / “SƏS” — социальная платформа поддержки людей с зависимостями
4-е места — по 3 000 AZN:
Вефа Аскерова / “Lady Drive” — такси-сервис для женщин
Вагиф Гусейнов / “CityCars” — платформа, объединяющая автопарки с клиентами
Исполнительный директор SUP VC Рашад Эйвазов заявил:
«Bolt Accelerator в очередной раз показал, что в Азербайджане существует сильный потенциал и качественные идеи. Как SUP VC, мы поддерживаем предпринимателей на ранней стадии, предоставляя им ресурсы, менторство и доступ к профессиональной сети. Наше сотрудничество с Bolt вносит реальный вклад в развитие инновационной экосистемы.»
Победитель первого места Абдулла Башироглу добавил:
«Программа Bolt Accelerator дала мне уникальную возможность превратить идею в реальную бизнес-модель. Полученные знания, менторская поддержка и экспертиза стали прочной основой для дальнейшего развития проекта Stride. Это бесценный опыт для молодых предпринимателей.»
О программе
Bolt Accelerator является частью глобальной инициативы Bolt — Urban Fund, направленной на расширение экономических возможностей водителей и курьеров, а также на поддержку инновационных бизнес-идей. Программа успешно реализуется в Нигерии, Кении, Гане, Южной Африке и Европе и уже помогла запустить более 30 бизнес-проектов.