https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_ef81a086a890d63eff3717b66_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov İsrail Dövlətinin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ronen Krauszla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın ötən il noyabrın 20-də keçirilən 4-cü iclası çərçivəsində müzakirə edilən məsələlər üzrə görülən və planlaşdırılan işlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İsrailin “Technion” İnstitutu ilə birgə yaradılan Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin, eləcə də ötən ilin dekabr ayında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Azərbaycan Kosmik Agentliyi və İsrail Aerokosmik Sənayesi Korporasiyasının (IAI) əməkdaşlığı ilə ölkəmizdə təsis edilən “Vistar” Mükəmməllik Mərkəzinin fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Görüşdə Azərbaycanla İsrail arasında tərəfdaşlığın gündəliyindəki prioritet istiqamətlər, o cümlədən şəhər mobilliyi, nəqliyyatın rəqəmsallaşdırılması, süni intellekt, innovativ sahibkarlıq və startaplara dəstək mexanizmləri, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal bilik və bacarıqlara malik insan kapitalının inkişafı üzrə fəaliyyətin perspektivləri müzakirə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_ef81a086a890d63eff3717b66_o.jpg
Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport, met with Ronen Krausz, the Ambassador of the State of Israel to Azerbaijan.
During the meeting, the parties discussed the progress and planned activities regarding the issues addressed at the 4th session of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel, held on November 20 of the previous year.
Information was provided on the activities of the Azerbaijan Cybersecurity Center, established in collaboration with Israel’s Technion Institute, as well as the “Vistar” Excellence Center, founded in December of the previous year through the cooperation of the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), the Azerbaijan Space Agency, and Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI).
The meeting also discussed the priority areas on the partnership agenda between Azerbaijan and Israel, including urban mobility, transport digitalization, artificial intelligence, support mechanisms for innovative entrepreneurship and startups, cybersecurity, and the prospects for human capital development activities with digital knowledge and skills.