https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_135d8ff6967d7d7a9fc0a3665_o.jpg
Bakıda Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli arasında ikitərəfli görüş olub. Görüşdə Azərbaycan-İtaliya strateji tərəfdaşlığının energetikadan sənaye istehsalınadək geniş spektrdə uğurla inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə olunub. Yüksək siyasi - iqtisadi münasibətlərin yeni layihələrlə möhkəmləndirilməsi, enerji təhlükəsizliyi, Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlıq və ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində prioritet istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov iclasda çıxışında bildirib ki, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri, bu səfərlər və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Prezidentinin İtaliya Prezidenti və İtaliyanın Baş Naziri xanım Ciorgia Meloni ilə keçirdiyi görüşlər, 2020-ci ildə “Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə” və 27 sənədin imzalanması dövlətlərarası münasibətləri keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldib. “Ötən il İtaliya Prezidentinin Azərbaycana səfəri, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin açılışı, “Ansaldo Energia” şirkətinin töhfəsi ilə ölkəmizin ən böyük elektrik stansiyasının ərsəyə gəlməsi, eləcə də Dövlət Neft Fondu və SOCAR-ın İtaliyada investisiya fəaliyyəti əlaqələrimizin yalnız mövcud əməkdaşlıqla məhdudlaşmadığını, gələcəyə hesablanmış strateji gündəlik əsasında inkişaf etdiyini təsdiqləyir. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin vurğuladığı kimi Azərbaycan - İtaliya əlaqələri uğurla inkişaf edir və biz əsl strateji tərəfdaşlarıq”,-deyə nazir qeyd edib.
Bildirilib ki, İtaliya Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır və ölkəmizin xarici ticarət dövriyyəsinin 25 faizi, ixracının isə 46,7 faizi İtaliyanın payına düşür. İndiyədək Azərbaycandan İtaliyaya 342 milyon dollar, İtaliyadan isə Azərbaycana 805 milyon dollar məbləğində investisiya qoyulub. Hazırda Dövlət Neft Fondunun İtaliyadakı investisiya portfelinin bazar dəyəri 2,8 milyard dollar təşkil edir. Bu göstəricilərin artımını təmin etmək üçün birgə layihələrlə yanaşı, sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunmasına dair sazişin imzalanmasının vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin ötən il İtaliyanın təkcə SOCAR vasitəsilə 10,34 milyon ton neft və ümumilikdə 9,5 milyard kubmetr qazla təchiz edildiyi diqqətə çatdırılıb. İndiyədək TAP-ın Avropanı 54,3 milyard kubmetr, İtaliyanı isə 45,4 milyard kubmetr qazla təmin etdiyi qeyd olunub. Həmçinin bildirilib ki, İtaliyanın “CESI SpA” şirkəti “Xəzər-Qara Dəniz-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” yaşıl enerji dəhlizləri layihələrinin texniki-iqtisadi əsaslandırmalarının hazırlanmasında məsləhətçi tərəfdaşımızdır. 2032-ci ildən etibarən mərhələli şəkildə istismara veriləcək “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi Avropa bazarına ötürüləcək elektrik enerjisindən İtaliyanın da faydalanmasına imkan yaradacaqdır.
İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli isə çıxışında deyib: “Komissiyanın əsas məqsədlərindən biri həm İtaliyada, həm də Azərbaycanda investisiya və biznes imkanlarının genişləndirilməsidir. Eyni zamanda, hər iki ölkə bağlantı layihələri, iqtisadi, mədəni və insanlararası əlaqələrin daha da inkişafı baxımından strateji yanaşmaya malikdir. İtaliya etibarlı tərəfdaş Azərbaycan üçün Aralıq dənizi hövzəsinə və Avropa İttifaqında 500 milyon istehlakçını əhatə edən bazara açılan əsas qapılardan biri ola bilər.”
Müzakirələr zamanı siyasi əməkdaşlıq, ticari-iqtisadi, sənaye, energetika, nəqliyyat, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, səhiyyə, elm, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı aktual məsələlər nəzərdən keçirilib. “Made in Italy” brendinin ölkəmizdə geniş təmsil olunması və “C-27J Spartan” tipli hərbi nəqliyyat təyyarələrinin gətirilməsi, ötən il AZAL tərəfindən Milan istiqamətində 334 uçuşun həyata keçirilməsi, İtaliya vətəndaşlarının 89,5 faizinin Azərbaycana turizm məqsədilə gəlməsi əlaqələrin hərtərəfli inkişafının göstəriciləri kimi dəyərləndirilib. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən İtaliyada həyata keçirilən layihələrin mədəni-humanitar sahədə əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verdiyi qeyd olunub.
Azərbaycan-İtaliya Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. 2026-2027-ci illərdə 18 istiqamət üzrə 73 tədbirin icrasını nəzərdə tutan Fəaliyyət Planı qəbul edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_135d8ff6967d7d7a9fc0a3665_o.jpg
The 6th Meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Italy was held in Baku.
Prior to the meeting, the co-chairs of the Commission-Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Edmondo Cirielli held a bilateral meeting. The sides expressed satisfaction with the successful development of the Azerbaijani-Italian strategic partnership in a wide range from energy to industrial production. Strengthening high-level political and economic relations through new projects, energy security, partnership with the European Union, and priority areas within the framework of bilateral cooperation were discussed.
Energy Minister Parviz Shahbazov stated in his speech at the meeting that mutual visits of the Heads of State, the meetings held between the President of Azerbaijan and the President of Italy, as well as the Prime Minister of Italy Mrs. Giorgia Meloni during these visits and international events, and the signing of the Joint Declaration on Strengthening Multidimensional Strategic Partnership in 2020 together with 27 documents have elevated interstate relations to a qualitatively new level. “The visit of the President of Italy to Azerbaijan last year, the opening of the Italy-Azerbaijan University, the commissioning of the largest power plant in our country with the contribution of Ansaldo Energia, as well as the investment activities of the State Oil Fund and SOCAR in Italy confirm that our relations are not only limited to the existing cooperation, but also are developing on the basis of a forward-looking strategic agenda. As President Ilham Aliyev emphasized, Azerbaijan–Italian relations are developing successfully, and we are real strategic partners,” the Minister said.
It was highlighted that Italy is Azerbaijan’s largest trading partner, accounting for 25% of the country’s foreign trade turnover and 46.7% of its exports. Up to now, Azerbaijan has invested 342 million USD in Italy, while Italy has invested 805 million USD in Azerbaijan. Currently, the market value of the State Oil Fund’s investment portfolio in Italy stands at 2.8 billion USD. The importance of signing an agreement on the promotion and mutual protection of investments along with joint projects was underlined in order to ensure the growth of these figures. It was also noted that last year Italy was supplied with 10.34 million tons of oil and a total of 9.5bcm of gas through SOCAR alone. TAP has supplied 54.3 bcm of gas to Europe, and Italy with 45.4 bcm. It was further reported that Italy’s CESI SpA is the consulting partner for preparing the feasibility studies of the Caspian-Black Sea-Europe and Central Asia-Azerbaijan green energy corridor projects. The Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor, which will be commissioned in stages from 2032, will allow Italy to benefit from the electricity transmitted to the European market.
Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Edmondo Cirielli stated in his speech: “One of the main objectives of the Commission is to expand investment and business opportunities both in Italy and Azerbaijan. At the same time, both countries have a strategic vision in terms of connection projects, the further development of economic, cultural and interpersonal ties. Italy has become one of the main gateways for reliable partner Azerbaijan to the Mediterranean basin and to the European Union market including 500 million consumers.”
During the discussions, current issues related to political cooperation and the development of collaboration in trade and economy, industry, energy, transport, information and communication technologies, healthcare, science, culture and other areas were reviewed. The wide representation of the Made in Italy brand in our country, the delivery of C-27J Spartan military transport aircraft, the 334 flights operated by AZAL to Milan last year, and the fact that 89.5% of Italian citizens visited Azerbaijan for tourism were evaluated as indicators of the comprehensive development of relations. It was also noted that the projects implemented in Italy by the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva, have contributed to the expansion of cooperation in the cultural and humanitarian sphere.
The Protocol on the outcomes of the 6th meeting of the Azerbaijan-Italy Joint Intergovernmental Commission was signed. An Action Plan providing for the implementation of 73 activities across 18 areas for 2026-2027 was adopted.