https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_210edcc25e04f318f4061bfb4_o.jpg
Azərbaycanda mikro sahibkarlığın kreditləşməsi bazarının lideri olan AccessBank, 2025-ci ilin sonuna olan maliyyə nəticələrini açıqlayır.
Ətraflı məlumat əldə etmək üçün: https://N34YA5.short.gy/financial
Bank, 2025-ci ilin nəticələrinə görə, 49.1 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Aktivlərin həcmi isə ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 19.2% və ya 285.1 mln manat artaraq 1.8 mlrd. manata çatıb.
Artımı şərtləndirən drayverlər kimi, ölkədə artan iqtisadi aktivliyin yüksəlməsi fonunda əmanətçilərin və Beynəlxalq fondların inamının artması olmuşdur. Belə ki:
- Kredit portfeli ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 15.9% və ya 182.6 milyon manat artıb və hesabat dövrünün sonuna 1 334.2 milyon manat təşkil edib.
- Kredit portfelinin 76.7%-i biznesə ayrılmış kreditlər təşkil edir ki, bu da 1 022.9 milyon manatdır. Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə biznes portfeli 13.4% və ya 121.0 milyon manat artıb.
- Depozit portfeli ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 10.3% və ya 105.9 milyon manat artaraq hesabat dövrünün sonuna 1 132.4 milyon manat təşkil edib.
- AccessBank hesabat dövründə beynəlxalq fondlardan 100 milyon manat ekvivalentində kredit cəlb etmişdir. Nəticədə, beynəlxalq maliyyə institutlarından cəlb edilmiş vəsaitlərin qalığı 190.5 mln manata çatmışdır.
- 2025-ci il ərzində Bankın məcmu kapitalı ötən il ilə müqayisədə 26.7% və ya 49.4 milyon artaraq 234.4 milyon manata yüksəlmişdir ki, bu da requlyativ tələbdən 4.7 dəfə çoxdur. Artımın əsas səbəbi generasiya edilən mənfəət və kapital elementi olan xaricdən cəlb olunmuş subordinasiya olunmuş kredit borcudur.
- Faiz gəlirləri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14.1% artaraq 256.2 milyon manat təşkil edib. Xalis faiz gəlirləri isə 15.7 milyon artaraq 156.0 milyon manata çatıb.
- Xalis əməliyyat mənfəəti 2025-ci ildə 76.3 milyon manat olub. 2024-cü ildə eyni göstərici 70.6 milyon manat təşkil edib..
- Bankın likvidlik mövqeyi dayanıqlıdır və ani likvidlik əmsalı 79.8% təşkil edir ki, bu da AMB-ın tələb etdiyi minimum normadan 2.7 dəfə yüksəkdir.
AccessBank Azərbaycanın mikromaliyyələşdirmə bazarında lider olaraq, 2002-ci ildən kiçik və orta bizneslərə xidmət göstərir. Bankın səhmdarları sırasında Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası kimi beynəlxalq təşkilat və qurumlar yer alır. Bankın 14-ü Bakıda, 24-ü bölgələrdə olmaqla, 38 filialı fəaliyyət göstərir və MKOB-lar üçün əlçatan maliyyələşdirmə imkanlarını təqdim etməyə davam edir. Filiallar haqqında əlavə məlumat linkdə təqdim edilir: Accessbank filiallar

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_210edcc25e04f318f4061bfb4_o.jpg
AccessBank, the leader in microbusiness lending in Azerbaijan, announces its financial results of the end of 2025.
For more details, please visit: https://N34YA5.short.gy/financial
According to the results of 2025, the Bank earned a net income of 49.1 million manat. The Bank’s total assets reached AZN 1.8 billion, marking a 19.2% or AZN 285.1 million increase compared to the same period last year.
The main driver of growth was an increasing economic activity supported by increasing confidence of depositors and international lenders. In particular:
- The loan portfolio grew by 15.9% or AZN 182.6 million, reaching a total of AZN 1 334.2 million by the end of the reporting period.
- Business loans accounted for 76.7% of the total loan portfolio, amounting to AZN 1 022.9 million. Compared to the same period last year, the business loan portfolio increased by 13.4% or AZN 121.0 million.
- The deposit portfolio increased by 10.3%, or AZN 105.9 million, compared to the same period of the previous year, reaching AZN 1,132.4 million by the end of the reporting period.
- During the reporting period, AccessBank secured the equivalent of AZN 100 million in funding from international lenders. As a result, the total volume of funds raised from international financial institutions reached AZN 190.5 million.
- During the reporting period of 2025, the Bank’s total capital increased by 26.7% or AZN 49.4 million compared to the previous year, reaching AZN 234.4 million. This figure is 4.7 times greater than the regulatory requirement. The main drivers of this growth were generated profits and subordinated loans attracted from foreign lenders.
- Interest income increased by 14.1% compared to the same period of the year and amounted to 256.2 million manat. Net interest income increased by 15.7 million and amounted to AZN 156.0 million.
- Net operating profit amounted to AZN 76.3 million in 2025, compared to AZN 70.6 million in 2024.
- The Bank maintained a stable liquidity position, with instant liquidity ratio of 79.8% — 2.7 times higher than the minimum standard set by the Central Bank of Azerbaijan.
Corporation, and other international organizations and investment funds. With 38 branch offices, including 14 in Baku and 24 in regions, AccessBank continues to offer accessible financing options for MSMEs. For more detailed information on the branh offices, please follow: http://bit.ly/accessbank-filiallar