https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_6f3b584048bc645a309bf806c_o.jpg
Görülən mübarizə tədbirləri çərçivəsində bu günədək 58 515 IMEI koda “klon” statusu verilərək blok edilib. Həmin IMEI kodlar son üç ayda 1 564 073 ədəd mobil nömrəyə aid abunəçi kimliyi ilə şəbəkədə görünüb. Bu IMEI kodlarla 1 470 109 dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdinə “AzInTelecom”a məxsus Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən imtina cavabı verilib.
“AzInTelecom” MMC mütəmadi şəkildə monitorinq edərək surətinin köçürülməsi şübhəsi olan IMEI kodlar üzrə ətraflı araşdırma aparır. Surəti köçürülmüş IMEI kodlara “klon” statusu verilərək istifadəsi məhdudlaşdırılır. Mobil cihazların IMEI kodlarının orjinallığını mygov portalında yoxlamaq mümkündür.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən Azərbaycana gətirilən mobil cihazların ölkə telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün onların IMEI kodları 30 gün ərzində qeydiyyatdan keçirilməlidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_6f3b584048bc645a309bf806c_o.jpg
AzInTelecom LLC, a member company of AZCON Holding, continues to implement countermeasures against the registration of mobile devices imported into Azerbaijan with duplicated IMEI codes.
Within the framework of these measures, a total of 58 515 IMEI codes have been identified, assigned “clone” status, and subsequently blocked to date. Over the past three months, these IMEI codes were detected on the network in association with 1 564 073 subscriber identities linked to mobile numbers. As a result, 1 470 109 attempts to access the network using these IMEI codes were denied by the Mobile Device Registration System (MDRS) operated by AzInTelecom.
AzInTelecom LLC conducts continuous monitoring and carries out detailed investigations into IMEI codes suspected of duplication. IMEI codes confirmed to be duplicated are assigned “clone” status, and their use is restricted accordingly. The authenticity of mobile device IMEI codes can be verified through the mygov portal.
It should be noted that, in accordance with the “Rules on the Registration of Mobile Devices” approved by a decision of the Cabinet of Ministers, mobile devices imported into Azerbaijan must have their IMEI codes registered within 30 days in order to be used on the country’s telecommunications network.