https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d516eea8a8a475aa52b8f1f9c_o.jpg
“SOCAR Karbamid” zavodu Dünya İqtisadi Forumunun nüfuzlu “Qlobal mayak” Şəbəkəsinə (Global Lighthouse Network) üzv qəbul edilib, eləcə də Forumun “Rəqəmsal mayak” (Digital Lighthouse Award) mükafatına layiq görülüb.
Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində mükafat SOCAR-ın Müşahidə Şurasının sədri, Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarova təqdim edilib.
Bu nailiyyətin zavodda istehsalatın rəqəmsallaşdırılması və qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi və enerji səmərəliliyi sahəsində əldə olunan uğurların beynəlxalq səviyyədə tanınmasının göstəricisi olduğunu vurğulayan SOCAR-ın Müşahidə Şurasının sədri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov deyib: “SOCAR Karbamid” Azərbaycanda fəaliyyət göstərən müəssisələr arasında bu təltifə layiq görülən ilk zavod, SOCAR isə dünyada 3 “Digital Lighthouse Award” mükafatına sahib olan yeganə enerji şirkətidir. Bu nailiyyət sistemli transformasiya, innovasiya və rəqəmsallaşma istiqamətində səmərəli fəaliyyətin, sənaye 4.0 texnologiyalarının iş prosesinə yüksək effektivliklə tətbiqinin nəticəsidir”.
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf bildirib: ““Rəqəmsal Mayak” mükafatını alaraq “Qlobal Mayak” Şəbəkəsinə üzv qəbul olunması şirkətimizin transformasiya strategiyasının təzahürüdür. Bu, eyni zamanda rəqəmsal texnologiyalar, qabaqcıl avtomatlaşdırma və əməkdaşların bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi vasitəsilə səmərəliliyin daha da artırılmasını və ətraf mühitə təsirin azaldılmasını nümayiş etdirir. Biz SOCAR üzrə bu imkanların miqyasını genişləndirərək təhlükəsiz, səmərəli və dayanıqlı əməliyyatlar sahəsində yeni etalonlar müəyyənləşdirməyə davam edəcəyik”.
Son üç il ərzində həyata keçirilən sistemli transformasiya və innovasiya yönümlü fəaliyyət nəticəsində Karbamid zavodu dünyanın ən iri və nüfuzlu şirkətləri sırasında fərqlənərək 2025-ci ildə ilkin olaraq finalçılar sırasında yer alıb, növbəti mərhələdə Dünya İqtisadi Forumunun təmin etdiyi ekspertlər tərəfindən yerində qiymətləndirmə aparılıb və nəticə olaraq “Qlobal mayak” Şəbəkəsinə üzv qəbul edilib və “Rəqəmsal mayak” mükafatına layiq görülüb.
Qeyd edək ki, bundan öncə “Petkim” neft-kimya kompleksi və “Star” neft emalı zavoduna “Digital Lighthouse Award” mükafatı təqdim olunub. Eyni zamanda, “SOCAR Karbamid” Azərbaycanda fəaliyyət göstərən müəssisələr arasında bu nailiyyəti qazanan ilk zavoddur. Bununla yanaşı, müəssisə dünyada bu mükafatı əldə etmiş ilk gübrə zavodudur.
Ümumilikdə, SOCAR 3 il ərzində istehsalat səmərəliliyi, proses təhlükəsizliyi və SƏTƏM üzrə qabaqcıl texnologiyalara sərmayə yatıraraq bu istiqamətlərdə inkişafa nail olub. Bu xüsusda, “SOCAR Karbamid”in fəaliyyətində mürəkkəb kimyəvi istehsal proseslərinin idarə olunmasının qabaqcıl avtomatlaşdırma və prosesə nəzarət sistemlərinə əsaslanmasına diqqət ayrılıb. Mövcud avtomatlaşdırma texnologiyalarının təkmilləşdirilməsi, süni intellekt modellərindən istifadə, əməkdaşların rəqəmsal bacarıqlarının davamlı şəkildə inkişaf etdirilməsi genişləndirilib.
Nəticə olaraq, səmərəli əməliyyat prosesi ilə yanaşı, həm də real vaxtda proqnoz verə bilən, adaptasiya olunan və davamlı inkişaf edən “ağıllı” zavod formalaşıb. Zavodda ümumilikdə 4-cü Sənaye İnqilabına uyğun olaraq 42 rəqəmsal və süni intellekt əsaslı həll tətbiq edilib. Görülən işlər “qapalı dövriyyəli avtonom proses” idarəetməsini, generativ süni intellekt və robototexnika vasitəsilə işçi qüvvəsinin dəstəklənməsini təmin edərək məhsuldarlığı 21%, təbii qazdan istifadə səmərəliliyini isə 24% yüksəldib. Qeyd edilən transformasiya nəticəsində karbon emissiyalarında 19%, proses tullantılarında 72%, planlaşdırılmamış dayanma müddətində 82% azalma əldə edilib. Həmçinin əməkdaşların 70%-nin yeni bacarıqlara yiyələnməsi və ixtisaslaşdırılması təmin olunub. Əlavə olaraq 41 əməliyyat və maliyyə göstəricisi üzrə təkmilləşmə işləri həyata keçirilib.
Xatırladaq ki, 2018-ci ildə təsis olunan “Global Lighthouse Network” Sənaye 4.0 texnologiyalarını iş prosesinə ən yaxşı tətbiq edən şirkətlərin platformasıdır. Süni intellektdən və digər 4-cü Sənaye İnqilabı texnologiyalarından düzgün istifadə edən, istehsalat sahələrində və dəyər zəncirlərində yüksək nəticələr əldə edən, innovativ yanaşmalar sayəsində əməliyyat effektivliyini artıran, ətraf mühitə təsiri azaldan və bazar dəyişikliklərinə daha çevik reaksiya vermək imkanı qazanan şirkətlər bu şəbəkəyə qoşulmaq imkanı əldə edir. “Global Lighthouse Network” platforması üzv müəssisələrə təcrübə mübadiləsi aparmaq, görüşlər keçirmək, yeni əməkdaşlıqlar qurmaq üçün əlavə imkanlar yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d516eea8a8a475aa52b8f1f9c_o.jpg
SOCAR Carbamide has been admitted to the prestigious Global Lighthouse Network of the World Economic Forum and has also been awarded the Forum’s Digital Lighthouse Award.
Within the framework of the World Economic Forum, the award was presented to Mikayil Jabbarov, Chairman of SOCAR’s Supervisory Board and Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan.
Emphasizing that this achievement is an international recognition of the successes attained in digitalizing production at the plant, implementing advanced technologies, and improving energy efficiency, Chairman of SOCAR’s Supervisory Board and Minister of Economy Mikayil Jabbarov stated: “SOCAR Carbamide is the first plant operating in Azerbaijan to receive this award, while SOCAR is the only energy company in the world to hold three ‘Digital Lighthouse Award’ distinctions. This achievement is the result of systematic transformation, innovation, and effective efforts toward digitalization, as well as the highly efficient integration of Industry 4.0 technologies into operational processes.”
SOCAR President Rovshan Najaf said: “Being admitted to the Global Lighthouse Network and receiving the Digital Lighthouse Award is a strong endorsement of SOCAR’s transformation agenda—showing how digital technologies, advanced automation and workforce upskilling can deliver measurable gains in performance while reducing environmental impact. We will continue scaling these capabilities across SOCAR to set new benchmarks for safe, efficient and sustainable operations”.
As a result of systematic transformation and innovation-oriented activities carried out over the past three years, the SOCAR Carbamide has distinguished itself among the world’s largest and was initially shortlisted among the finalists in 2025, after which on-site evaluations were conducted by experts provided by the World Economic Forum, resulting in the plant being admitted to the Global Lighthouse Network and also being awarded the Forum’s Digital Lighthouse Award.
It should be noted that previously the Digital Lighthouse Award was presented to SOCAR Petkim Petrochemical Complex and SOCAR STAR refinery. At the same time, the SOCAR Carbamide is the first facility operating in Azerbaijan to achieve this distinction. In addition, it is the world’s first fertilizer plant to be awarded this distinction.
Overall, over the past three years SOCAR has invested in advanced technologies related to production efficiency, process safety, and HSE, achieving progress in these areas. In this context, particular attention has been paid to the management of complex chemical production processes at the SOCAR Carbamide based on advanced automation and process control systems. The improvement of existing automation technologies, the use of artificial intelligence models, and the continuous development of employees’ digital skills have been expanded.
As a result, alongside an efficient operational process, a smart plant has been established that is capable of real-time forecasting, adaptation, and sustainable development. In total, 42 digital and artificial intelligence-based solutions aligned with the Fourth Industrial Revolution have been implemented at the plant. The measures taken have ensured closed-loop autonomous process control and workforce support with generative artificial intelligence and robotics, increasing productivity by 21% and natural gas efficiency by 24%. As a result of the transformation, carbon emissions were reduced by 19%, process waste by 72%, and unplanned downtime by 82%. In addition, 70% of employees acquired new skills and underwent upskilling. Furthermore, improvements were implemented across 41 operational and financial metrics.
We recall that the Global Lighthouse Network, established in 2018, is a platform for companies that best apply Industry 4.0 technologies in their operations. Companies that effectively use artificial intelligence and other Fourth Industrial Revolution technologies, achieve high results in production areas and value chains, increase operational efficiency through innovative approaches, reduce environmental impact, and gain the ability to respond more flexibly to market changes are eligible to join this network. The Global Lighthouse Network platform provides member organizations with additional opportunities for experience sharing, meetings, and the establishment of new partnerships.