https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_03112776ad1ac708a68872e95_o.jpg
Hazırda Günəşdə baş verən M1.1 alışmaları hesabına aktivlik aşağı (R1) səviyyədədir. Günəş səthində aktiv oblastlar hesabına 20-21 yanvar tarixlərində X sinif alışmaların olması ehtimal olunur.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, baş verən alışmalar planetlərarası zərbə dalğası yaradıb, planetlərarası maqnit sahəsi bir neçə dəfə artıb. Yaranan Günəş küləyinin sürəti isə minimal olub.
Yanvarın 20-də Günəş küləyinin artması gözlənilir. Bunun 18 yanvar tarixində Günəşdən ayrılan tac kültə atılması (TKA) hesabına olduğu ehtimal olunur. TKA-nın təsiri yanvarın 21-22-də kəskin azalacaq, 22 yanvar tarixinin sonunda Günəş küləyi parametrləri normal səviyyəyə gələcək.
Geomaqnit sahə yanvarın 20-də aktiv (G1-G2 mülayim orta) səviyyədə olacaq. Yanvarın 21-də geomaqnit sahə normallaşacaq, yanvarın 22-dən stasionar hala gələcək. Yanvarın 20-də geomaqnit qasırğasının gücünü göstərən Kp əmsalı 5-7 (G1-G2), sonrakı tarixlərdə 4 və daha aşağı olacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_03112776ad1ac708a68872e95_o.jpg
В настоящее время активность находится на низком уровне (R1) из-за вспышек M1.1 на Солнце. 20-21 января ожидаются вспышки класса X из-за активных областей на поверхности Солнца.
По данным кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), вспышки создали межпланетную ударную волну, и межпланетное магнитное поле увеличилось в несколько раз. А скорость образовавшегося солнечного ветра была минимальной.
20 января ожидается усиление солнечного ветра. Это, вероятно, связано с отрывом выброса коронального массы (ВКМ) от Солнца 18 января. Эффект ВКМ резко снизится 21-22 января, и к концу 22 января параметры солнечного ветра вернутся к норме. 20 января геомагнитное поле будет находиться на активном (G1-G2 умеренном среднем) уровне. 21 января геомагнитное поле нормализуется, а с 22 января станет стационарным. 20 января коэффициент Kp, указывающий на силу геомагнитной бури, составит 5-7 (G1-G2), а в последующие даты — 4 и ниже.