https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_892a0803981a940ee62e7ea48_o.jpg
22 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin ilin yekunlarına həsr olunmuş hesabat iclası keçirilib. İclasda Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, t.ü.f.d., Əməkdar həkim Ceyhun Məmmədov, rəis müavinləri - t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev, Şahlar Mirqasım, Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi - Baş həkim, t.e.d. Bəxtiyar Musayev, rəis müavinləri Nabil Seyidov, Nahidə Mahmudova, Fərid Əbilov, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi Tədris Mərkəzinin rəisi, t.e.d, ürək-damar cərrahı Rəşad Mahmudov, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin və Mərkəzi Gömrük Hospitalının əməkdaşları iştirak ediblər.
Hesabat iclasında Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, 2025-ci il ərzində Tibbi Xidmət İdarəsi və tabeli qurumlar tərəfindən həyata keçirilmiş genişmiqyaslı fəaliyyətlərə nəzər salıb, əldə olunan mühüm nailiyyətləri diqqətə çatdırıb, eyni zamanda qarşıda duran prioritet vəzifələri vurğulayıb. İdarə rəisi Ceyhun Məmmədov bildirib ki, hesabat dövründə tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, müasir diaqnostika və müalicə üsullarının tətbiqi, kadr potensialının gücləndirilməsi, eləcə də elmi və tədris fəaliyyətinin genişləndirilməsi, gömrük-buraxılış məntəqələrində sanitar-epidemioloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi, profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi və beynəlxalq standartlara uyğun nəzarət mexanizmlərinin tətbiqi istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib.
Daha sonra Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi-Baş həkim, t.e.d. Bəxtiyar Musayev “Mərkəzi Gömrük Hospitalının 2025-ci il üzrə nailiyyətləri və gələcək inkişaf prioritetləri”, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi Tədris Mərkəzinin rəisi Rəşad Mahmudov “Elmi-təcrübi tədris fəaliyyəti: 2025-ci ilin yekunları və planlaşdırılan inkişaf istiqamətləri”, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Sanitar Karantin Xidmətinin rəisi, t.ü.f.d. Surxay Məmmədov “2025-ci ilin yekunları: gömrük-buraxılış məntəqələrində sanitar-karantin nəzarəti və növbəti hədəflər”, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Maliyyə şöbəsinin rəisi Arzu Həsənov “2025-ci ilin maliyyə yekunlarına dair icmal və gələcək strateji maliyyə planlanması”, Hüquq şöbəsinin rəisi Rəna Hüseynova “2025-ci il ərzində hüquqi müstəvidə həyata keçirilən fəaliyyətlər”, İnzibati İdarəetmənin təşkili şöbəsinin inspektoru Minarə Qafarova “2025-ci il ərzində insan resurslarının idarə edilməsi sahəsində əldə olunmuş nəticələr və qarşıya qoyulan yeni tapşırıqlar” mövzularında çıxış ediblər.
İclasın sonunda 2025-ci ilin yekunlarına dair geniş fikir mübadiləsi və müzakirələr həyata keçirilib, eləcə də səsləndirilən rəy və təkliflər dinlənilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_892a0803981a940ee62e7ea48_o.jpg
22 января 2026 года состоялось отчетное заседание, посвящённое итогам деятельности Медицинской службы Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики за 2025 год. В заседании приняли участие начальник Медицинской службы Государственного таможенного комитета, к.м.н., заслуженный врач Джейхун Мамедов, заместители начальника — к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев, Шахлар Миргасым, начальник Центрального таможенного госпиталя — главный врач, д.м.н. Бахтияр Мусаев, заместители начальника Набил Сеидов, Нахида Махмудова, Фарид Абилов, начальник Научно-практического и учебного центра Медицинской службы Государственного таможенного комитета, д.м.н., сердечно-сосудистый хирург Рашад Махмудов, а также сотрудники Медицинской службы Государственного таможенного комитета и Центрального таможенного госпиталя.
На отчетном заседании начальник Медицинской службы Государственного таможенного комитета Джейхун Мамедов, приветствуя участников мероприятия, дал обзор масштабной деятельности, осуществлённой Медицинской службой и подведомственными структурами в течение 2025 года, отметил достигнутые важные результаты, а также обозначил приоритетные задачи на предстоящий период. Он подчеркнул, что в отчетном году последовательно реализовывались меры, направленные на повышение качества медицинских услуг, внедрение современных методов диагностики и лечения, укрепление кадрового потенциала, расширение научной и образовательной деятельности, обеспечение санитарно-эпидемиологической безопасности на таможенно-пропускных пунктах, усиление профилактических мероприятий и применение механизмов контроля в соответствии с международными стандартами.
Затем с докладами выступили: начальник Центрального таможенного госпиталя — главный врач, д.м.н. Бахтияр Мусаев на тему «Достижения Центрального таможенного госпиталя в 2025 году и приоритеты дальнейшего развития»; начальник Научно-практического и учебного центра Медицинской службы Государственного таможенного комитета Рашад Махмудов — «Научно-практическая и образовательная деятельность: итоги 2025 года и планируемые направления развития»; начальник Санитарно-карантинной службы Медицинской службы Государственного таможенного комитета, к.м.н. Сурхай Мамедов — «Итоги 2025 года: санитарно-карантинный контроль на таможенно-пропускных пунктах и последующие цели»; начальник Финансового отдела Медицинской службы Государственного таможенного комитета Арзу Гасанов — «Обзор финансовых итогов 2025 года и стратегическое финансовое планирование на перспективу»; начальник Юридического отдела Рена Гусейнова — «Деятельность, осуществлённая в правовой сфере в течение 2025 года»; инспектор отдела организации административного управления Минара Гафарова — «Результаты, достигнутые в сфере управления человеческими ресурсами в 2025 году, и новые поставленные задачи».
В завершение заседания состоялся широкий обмен мнениями и обсуждение итогов 2025 года, а также были заслушаны высказанные предложения и рекомендации.