https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_f48159b88f1754800f917ce54_o.jpg
AZAL Azərbaycanın hava məkanında real vaxt rejimində hava hərəkətinin idarə olunmasına (HHİ) dair yüksək tələblərə cavab verən “Aireon” peyk sistemi vasitəsilə təyyarə uçuşlarının qlobal müşahidə sistemini tətbiq edəcəkdir.
Bu qabaqcıl yenilik aerokosmik sahədə qlobal təkamül prosesləri çərçivəsində innovativ texnologiyaların üstünlüklərindən tam istifadə edilməsinə imkan yaradacaqdır.
2022-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Hava Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti cənab Cahangir Əsgərovla “Aireon” şirkətinin prezidenti və baş icraçı direktoru cənab Don Toma arasında ABŞ-ın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Hugo Qevarın iştirakı ilə sözügedən sistemin tətbiqinə dair saziş imzalanmışdır.
Azərbaycanın hava məkanından keçərkən “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) tərəfindən xidmət göstərilən tranzit uçuşların sayının ikiqat artdığı bir zamanda mövcud sistemin tətbiqi daha da önəmlidir. Hər gün AZANS 550-yə yaxın hava gəmisinə aeronaviqasiya xidmətlərini təqdim edir. Bu isə pandemiya dövrünədək olduğundan daha yüksək göstəricidir.
“Aireon” hava hərəkətini peyk idarəetmə sistemi uçuşların təhlükəsizliyi və effektivliyini radikal şəkildə optimallaşdıracaq həll təklif edir, eyni zamanda aviaşirkət üçün real vaxt rejimində reyslərin qlobal izlənməsini təmin edəcəkdir. Bu sistemin tətbiq edilməsi və tam istifadəsi ADS-B avadanlıqları ilə təchiz olunmuş təyyarələrin müşahidə edilməsini təmin etməklə yanaşı, daha əlverişli marşrut və yüksəklikləri seçməyə imkan yaradacaqdır,” - deyə AZAL prezidenti Cahangir Əsgərov bildirmişdir.
Beləliklə, bu sistem Azərbaycanın hava məkanında marşrutların iqtisadi effektivliyi və ekoloji təhlükəsizliyini təkmilləşdirməyə, yanacaqdan az istifadə etməyə və atmosferə zərərli tullantıların atılmasının minimuma endirilməsi ilə daha optimal marşrutlarla uçuşları planlaşdırmağa imkan yaradacaqdır. Eyni zamanda, bu sistem Azərbaycan aviaşirkətlərinə mənsub təyyarələrin dünyanın istənilən nöqtəsində uçuşları haqqında operativ məlumatların alınmasına da əlverişli şərait yaradacaqdır.
“AZAL regionda aviadaşımaların effektivliyi və təhlükəsizliyi sahəsində aparıcı rol oynayır,”- deyə “Aireon” şirkətinin prezidenti Don Toma vurğulamışdır. “Azərbaycanda kosmik texnologiyaların inkişafına rəhbərlik etmək istəyinə əsaslanaraq AZANS, “Aireon” şirkətinin ADS-B kosmik müşahidələrinin məlumatlarının Azərbaycanın hava məkanında istifadəsini tətbiq etməyə razılıq verməklə mühüm texnoloji addım atmışdır. “Aireon” şirkətinin məlumatları hava hərəkətini bilavasitə idarə edən dispetçerləri effektiv, təhlükəsiz və ekoloji cəhətdən təmiz müasir aeronaviqasiya xidmətləri ilə təmin etməklə AZANS-a Azərbaycanın hava məkanı haqqında tam təfərrüatlı məlumat təqdim edəcəkdir”.
“ABŞ-ın Bakıdaki Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Hüqo Qevara tədbirdə çıxış edərək demişdi: “Bu tədbir aerokosmik sahəsində olan tərəfdaşlığımızı vurğulayır. Mən müxtəlif iqtisadi sektorlarının Azərbaycanda uğur qazanmalarına sevinirəm. Birləşmiş Ştatların şirkətləri dünyanın müxtəlif ölkələrinə ən müasir xidmət və texnologiyaları təqdim edir. Bizim şirkətlərin yaxşılar sırasında ən yaxşı olmalarını bəyan etməkdən qürur duyuram. Hesab edirəm ki, AZAL Amerika texnologiyalarını və təhlükəsiz təchizatçılarını seçməklə müdrik qərar vermişdir,”” – Hüqo Qevara qeyd etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, “Aireon” – “Iridium Communications Inc” peyk rabitə operatoru, “Nav Canada” şirkəti (Kanada Aeronaviqasiyası), NATS (Böyük Britaniya Aeronaviqasiyası), ENAV (İtaliya Aeronaviqasiyası), “Naviair” (Norveç Aeronaviqasiyası) və İrlandiya Aviasiya İdarəsi ilə əməkdaşlıq edir. Şirkət, ADS-B peyk əsaslı avtomatlaşdırılmış kosmik asılı müşahidə şəbəkəsindən istifadə etməklə dünyada hava gəmilərinin real zaman rejimində ilk peyk müşahidə sistemini işləyib hazırlamışdır.
Avropa Aviasiya Təhlükəsizliyi Agentliyi (EASA) tərəfindən rəsmi dəstək almış “Aireon” tarix boyu hava müşahidəsi üzrə ilk sertifikatlı təminatçıdır. 2017-ci ilin yanvar ayından 2019-cu ilin yanvar ayınadək “Space-X Falcon 9” raketlərində müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilmiş “İridium NEXT” peykinin buraxılışı “Aireon” texnologiyasının əsasını təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_f48159b88f1754800f917ce54_o.jpg
AZAL внедряет глобальную систему наблюдения за полетом самолета в режиме реального времени в воздушном пространстве Азербайджана посредством спутниковой системы Aireon, отвечающей самым высоким требованиям УВД.
Нововведение позволит воспользоваться всеми преимуществами инновационных технологий в рамках глобальных процессов эволюции в аэрокосмической сфере.
Соглашение о внедрении данной системы было подписано 18 октября 2022 года между президентом AZAL Джахангиром Аскеровым и президентом и главным исполнительным директором компании Aireon Доном Томом в присутствии Временного поверенного в делах США в Азербайджане Хьюго Гевара.
Внедрение данной системы особо важно в виду двукратного увеличения числа обслуживаемых AZANS транзитных полетов через воздушное пространство Азербайджана. Ежедневно УВД "Азераэронавигация" обслуживает полеты около 550 воздушных судов. Данный показатель намного выше своего допандемического уровня.
"Спутниковая система управления воздушным движением Aireon предлагает решение, которое радикально оптимизирует безопасность и эффективность полетов, а также обеспечит глобальное отслеживание рейсов для авиакомпании в режиме реального времени. Внедрение и полноценное использование данной системы обеспечит полное наблюдение за самолетами, оснащенных оборудованием ADS-B, а также позволит выбирать более удобные маршруты и высоты", - сказал президент AZAL Джахангир Аскеров.
Так, система позволит AZANS усовершенствовать экономическую эффективность и экологическую безопасность маршрутов в воздушном пространстве Азербайджана. Система предоставит возможность планировать и летать оптимальными маршрутами, уменьшая расход топлива и вредные выбросы в атмосферу. Одновременно данная система позволит оперативно получать информацию о полетах лайнеров азербайджанских авиакомпаний в любой точке мира.
"AZAL уделяет большое внимание вопросам безопасности полетов и эффективности авиаперевозок в регионе", - отметил Дон Тома. - Основываясь на стремлении Азербайджана возглавить развитие космических технологий в регионе, AZANS, внедряя систему наблюдения ADS-B космического базирования компании Aireon в воздушном пространстве страны, делает серьезный технологический шаг вперед. Система наблюдения предоставит AZANS общую картину воздушного пространства Азербайджана, обеспечив диспетчеров УВД современными возможностями для обеспечения эффективного, безопасного и экологически чистого аэронавигационного обслуживания".
«Данное мероприятие подчеркивает партнерские отношения в аэрокосмической сфере. Я рад отметить успех различных секторов экономики в Азербайджане. Американские компании по всему миру предоставляют современные услуги и обеспечивают новейшими технологиями. Горжусь тем, что наши компании лучшие из лучших, и AZAL принял мудрое решение, сделав выбор в сторону американских технологий и надежных поставщиков», - отметил Хьюго Гевара.
Отметим, что Aireon — это партнерство оператора спутниковой связи Iridium Communications Inc., компаний Nav Canada (Аэронавигация Канады), NATS (Аэронавигация Великобритании), ENAV (Аэронавигация Италии), Naviair (Аэронавигация Норвегии) и Ирландского авиационного управления. Компания разработала первую в мире спутниковую систему наблюдения за самолетами в реальном времени, использующую космическую сеть автоматического зависимого наблюдения ADS-B.
Aireon, получивший официальное одобрение Европейского агентства авиационной безопасности (EASA), является первым сертифицированным поставщиком услуг по воздушному наблюдению. Основу технологии Aireon составляет спутник Iridium NEXT, запуск которого на ракетах Space-X Falcon 9 с успехом прошел в период с января 2017 года по январь 2019 года.