https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_f48159b88f1754800f917ce54_o.jpg
AZAL Azərbaycanın hava məkanında real vaxt rejimində hava hərəkətinin idarə olunmasına (HHİ) dair yüksək tələblərə cavab verən “Aireon” peyk sistemi vasitəsilə təyyarə uçuşlarının qlobal müşahidə sistemini tətbiq edəcəkdir.
Bu qabaqcıl yenilik aerokosmik sahədə qlobal təkamül prosesləri çərçivəsində innovativ texnologiyaların üstünlüklərindən tam istifadə edilməsinə imkan yaradacaqdır.
2022-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Hava Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti cənab Cahangir Əsgərovla “Aireon” şirkətinin prezidenti və baş icraçı direktoru cənab Don Toma arasında ABŞ-ın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Hugo Qevarın iştirakı ilə sözügedən sistemin tətbiqinə dair saziş imzalanmışdır.
Azərbaycanın hava məkanından keçərkən “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) tərəfindən xidmət göstərilən tranzit uçuşların sayının ikiqat artdığı bir zamanda mövcud sistemin tətbiqi daha da önəmlidir. Hər gün AZANS 550-yə yaxın hava gəmisinə aeronaviqasiya xidmətlərini təqdim edir. Bu isə pandemiya dövrünədək olduğundan daha yüksək göstəricidir.
“Aireon” hava hərəkətini peyk idarəetmə sistemi uçuşların təhlükəsizliyi və effektivliyini radikal şəkildə optimallaşdıracaq həll təklif edir, eyni zamanda aviaşirkət üçün real vaxt rejimində reyslərin qlobal izlənməsini təmin edəcəkdir. Bu sistemin tətbiq edilməsi və tam istifadəsi ADS-B avadanlıqları ilə təchiz olunmuş təyyarələrin müşahidə edilməsini təmin etməklə yanaşı, daha əlverişli marşrut və yüksəklikləri seçməyə imkan yaradacaqdır,” - deyə AZAL prezidenti Cahangir Əsgərov bildirmişdir.
Beləliklə, bu sistem Azərbaycanın hava məkanında marşrutların iqtisadi effektivliyi və ekoloji təhlükəsizliyini təkmilləşdirməyə, yanacaqdan az istifadə etməyə və atmosferə zərərli tullantıların atılmasının minimuma endirilməsi ilə daha optimal marşrutlarla uçuşları planlaşdırmağa imkan yaradacaqdır. Eyni zamanda, bu sistem Azərbaycan aviaşirkətlərinə mənsub təyyarələrin dünyanın istənilən nöqtəsində uçuşları haqqında operativ məlumatların alınmasına da əlverişli şərait yaradacaqdır.
“AZAL regionda aviadaşımaların effektivliyi və təhlükəsizliyi sahəsində aparıcı rol oynayır,”- deyə “Aireon” şirkətinin prezidenti Don Toma vurğulamışdır. “Azərbaycanda kosmik texnologiyaların inkişafına rəhbərlik etmək istəyinə əsaslanaraq AZANS, “Aireon” şirkətinin ADS-B kosmik müşahidələrinin məlumatlarının Azərbaycanın hava məkanında istifadəsini tətbiq etməyə razılıq verməklə mühüm texnoloji addım atmışdır. “Aireon” şirkətinin məlumatları hava hərəkətini bilavasitə idarə edən dispetçerləri effektiv, təhlükəsiz və ekoloji cəhətdən təmiz müasir aeronaviqasiya xidmətləri ilə təmin etməklə AZANS-a Azərbaycanın hava məkanı haqqında tam təfərrüatlı məlumat təqdim edəcəkdir”.
“ABŞ-ın Bakıdaki Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Hüqo Qevara tədbirdə çıxış edərək demişdi: “Bu tədbir aerokosmik sahəsində olan tərəfdaşlığımızı vurğulayır. Mən müxtəlif iqtisadi sektorlarının Azərbaycanda uğur qazanmalarına sevinirəm. Birləşmiş Ştatların şirkətləri dünyanın müxtəlif ölkələrinə ən müasir xidmət və texnologiyaları təqdim edir. Bizim şirkətlərin yaxşılar sırasında ən yaxşı olmalarını bəyan etməkdən qürur duyuram. Hesab edirəm ki, AZAL Amerika texnologiyalarını və təhlükəsiz təchizatçılarını seçməklə müdrik qərar vermişdir,”” – Hüqo Qevara qeyd etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, “Aireon” – “Iridium Communications Inc” peyk rabitə operatoru, “Nav Canada” şirkəti (Kanada Aeronaviqasiyası), NATS (Böyük Britaniya Aeronaviqasiyası), ENAV (İtaliya Aeronaviqasiyası), “Naviair” (Norveç Aeronaviqasiyası) və İrlandiya Aviasiya İdarəsi ilə əməkdaşlıq edir. Şirkət, ADS-B peyk əsaslı avtomatlaşdırılmış kosmik asılı müşahidə şəbəkəsindən istifadə etməklə dünyada hava gəmilərinin real zaman rejimində ilk peyk müşahidə sistemini işləyib hazırlamışdır.
Avropa Aviasiya Təhlükəsizliyi Agentliyi (EASA) tərəfindən rəsmi dəstək almış “Aireon” tarix boyu hava müşahidəsi üzrə ilk sertifikatlı təminatçıdır. 2017-ci ilin yanvar ayından 2019-cu ilin yanvar ayınadək “Space-X Falcon 9” raketlərində müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilmiş “İridium NEXT” peykinin buraxılışı “Aireon” texnologiyasının əsasını təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_f48159b88f1754800f917ce54_o.jpg
“AZAL” is introducing a global real-time aircraft flight surveillance system in the airspace of Azerbaijan using Aireon satellite-based system which meets the highest ATC requirements.
This will allow “AZAL” to fully utilize the advantages of innovative technologies while being a part of the global processes of evolution in the aerospace industry.
On October 18, 2022 Mr. Jahangir Asgarov, President of “AZAL” and Mr. Don Thoma, President and CEO of “Aireon” in the presence of U.S. Charge d'affaires in Azerbaijan Hugo Guevara signed in Baku the agreement on the implementation of this system.
The introduction of this system is especially important considering the twofold increase in the number of overflights serviced by “AZANS” within the airspace of Azerbaijan. “AZANS” provides air navigation services to 550 aircraft daily. This figure is much higher in comparison with pre-pandemic times.
“The Aireon satellite-based air traffic surveillance system offers a solution that will radically optimize flight safety and efficiency and provide global flight tracking of airlines in real time. The introduction and full use of the system will provide surveillance of aircraft equipped with ADS-B, as well as allow for the selection of more convenient routes and altitudes,” said the President of “AZAL”, Mr. Jahangir Asgarov.
The implementation of this system will enable “AZANS” to improve the economic efficiency and environmental impact of routes in the airspace of Azerbaijan Republic. The system will allow to plan and use more optimal routes, reducing fuel consumption and minimizing harmful CO2 emissions. At the same time, it will make it possible to quickly receive flight information of Azerbaijani carriers anywhere in the world.
“AZAL has taken a leadership role in improving safety and efficiency of air travel in the region,” said Don Thoma, Aireon CEO. “Building on Azerbaijan’s commitment to lead the development of space technologies in the region, AZANS has taken a major technological step forward by agreeing to implement Aireon space-based ADS-B surveillance data in their airspace. Aireon data will give AZANS a complete view of Azerbaijan airspace, providing their controllers with state-of-the art capability to navigate aircraft efficiently, safely, and in the most environmentally friendly manner.”
Chargé d'affaires of the U.S. Embassy in Baku Hugo Guevara remarked at the ceremony and said: “This ceremony highlights partnerships in the aerospace sector, and I’m delighted to see diverse economic sectors enjoying success here. U.S. companies provide state-of-the-art services and technology around the globe. I am proud to say that our companies are the best of the best. And AZAL has made a wise decision by choosing American technology and secure providers.”
Aireon is a partnership between satellite operator “Iridium Communications Inc”, “Nav Canada” (Canada Air Navigation), “NATS” (UK Air Navigation), “ENAV” (Italy Air Navigation), “Naviair” (Norwegian Air Navigation) and the Irish Aviation Authority. The company has developed the world's first satellite-based real-time aircraft surveillance system using the ADS-B satellite-based automatic dependent surveillance network.
Aireon, which has been officially approved by the European Aviation Safety Agency (EASA), is the first ever certified aerial surveillance service provider. The core of Aireon's technology is the Iridium NEXT satellite which was successfully launched on a Space-X Falcon 9 rocket between January 2017 and January 2019.