https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_84df58752385a64d65a74498b_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Federal Milli Şurasının sədri Saqr Qobaşla görüşüb.
Azərbaycan parlament sədrini səmimiyyətlə salamlayan Saqr Qobaş bu səfərə və Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Qadın Parlament Forumunun 2-ci Sessiyasında iştirakına görə Milli Məclis sədrinə təşəkkür edib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik və hərtərəfli inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, tarixi, dini və mədəni köklərlə bir-birinə bağlı olan ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin bütün sahələr üzrə yüksək səviyyədə inkişaf etdiyi qeyd olunub. Vurğulanıb ki, ölkələrimizin liderlərinin birgə səyləri və şəxsi münasibətləri Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında, habelə xalqlarımız arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə imkan verib və bu gün ölkələrimiz bir çox sahələrdə geniş və uğurlu əlaqələrə malikdir.
Milli Məclisin sədri, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”na layiq görüldüyünü xatırladaraq, dövlətimizin başçısının Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qurucusu, mərhum Şeyx Zayedin adını daşıyan belə nüfuzlu mükafata layiq görülməsinin xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib.
Söhbət zamanı parlamentlərarası əlaqələrin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələr parlament platformasında da uğurla davam etdirilir və son dövrlər qanunvericilik orqanlarımız arasında təmaslar və qarşılıqlı səfərlər daha da artıb. Spiker Sahibə Qafarova ötən il özünün Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə, Saqr Qobaşın isə Azərbaycana rəsmi səfərlərini xatırlayaraq, bu səfər və görüşlərin, həmçinin, parlamentlər arasında imzalanmış əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının əlaqələrin daha da dərinləşməsinə imkan verdiyini bildirib. O cümlədən, parlamentlərimizin beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurlu əməkdaşlığından məmnunluq ifadə olunub.
Saqr Qobaş da öz növbəsində Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərin əlaqələrimizə müsbət töhfələrini vurğulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasının uğurla təşkil olunduğunu qeyd edərək, bu kimi beynəlxalq tədbirlərin bəşəriyyəti narahat edən məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_84df58752385a64d65a74498b_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting in the course of her working visit to the United Arab Emirates with Chairman of the country’s Federal National Council Saqr Ghobash.
Saqr Ghobash, who greeted the Speaker of the Azerbaijani Parliament cordially, thanked the Speaker of the Milli Majlis for this visit and for her participation in the 2nd session of the Women Parliamentary Forum of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean.
They witnessed contentment with the dynamic and comprehensive advancement of the relations between our countries, and remarked that the strategic partnership ties of our countries that are united by the historical, religious and cultural roots are developing to high standards and across all the vectors. It was emphasised that the joint endeavours and personal relations of our countries’ leaders had made it possible to deepen the links between Azerbaijan and the United Arab Emirates yet more – and also those between our peoples; our countries enjoy extensive and successful links in many fields today.
Recalling that the Zayed Award for Human Fraternity had been bestowed upon President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Speaker of the Milli Majlis said that our people had appreciated the decoration of our Head of State with such a prestigious award that bears the name of the founder of the United Arab Emirates, the late Sheikh Zayed.
They also exchanged views upon the current state and growth prospects of the inter-parliamentary connexions. It was said that the high-level links between our countries continue with success upon the parliamentary platform as well, and that the contacts and reciprocal visits between our legislative bodies have gathered a greater momentum recently. Speaker Sahiba Gafarova remembered her official visit to the United Arab Emirates and the official visit of Saqr Ghobash to Azerbaijan, both paid last year, saying that those visits and meetings as well as the signing of the Memorandum of Understanding about co-operation between the parliaments allowed for a continued deepening of the bonds. Amongst other things, satisfaction was voiced with the successful co-operation between our parliaments in international parliamentary organisations.
Saqr Ghobash, in turn, too, recalled fondly his visit to Azerbaijan and underlined the favourable input of the meetings held during it in our relationship.
Speaker Sahiba brought up the successful organisation of the 2nd Session of the Women Parliamentary Forum of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean and emphasised such international events’ importance for the discussion of the issues of concern to Humanity.