Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Yanvarın 27-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) işgüzar səfəri çərçivəsində Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının (ADPA) sədri  Cülio Çentemero ilə görüşüb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri ADPA-nın Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasının əhəmiyyətindən danışıb və Azərbaycan parlamentinin bu qurumla əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Spiker Sahibə Qafarova dünən ADPA-nın Büro iclasında Milli Məclisə müşahidəçi statusunun verilməsi ilə bağlı müraciətin təsdiqindən məmnunluğunu bildirib və yekun qərar verildikdən sonra bu statusun qarşılıqlı parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı üçün yeni imkanlar yaradacağına inamını ifadə edib.
Söhbət zamanı Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri  Cülio Çentemero diqqətə çatdırıb ki, ADPA da Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Aralıq Dənizi regionunda olmasa da, mühüm regionda yerləşən bir ölkədir. Bu da parlament dialoqu üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Görüşdə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) ilə ADPA arasında əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub. Spiker Sahibə Qafarova Milli Məclisin beynəlxalq əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Söhbətdə QHPŞ və ADPA arasında əməkdaşlıq, qarşılıqlı müşahidəçi statuslarının verilməsi barədə də danışılıb. Bildirilib ki, hər iki təşkilatda oxşar məsələlərin müzakirə olunması əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Söhbət zamanı ADPA sədri  Cülio Çentemero bu  təşkilatın məşğul olduğu məsələlər və onun fəaliyyəti barədə məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_e145722ee25654d75356c1a48_o.jpg
27-го января спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках рабочего визита в Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ) встретилась с председателем Парламентской Ассамблеи Средиземноморья (ПАС) Джулио Чентемеро.
На встрече спикер Милли Меджлиса говорила о значении 2-й сессии Женского Парламентского Форума ПАС и довела до сведения собеседника заинтересованность парламента Азербайджана в расширении сотрудничества с этой организацией.
Спикер Сагиба Гафарова выразила удовлетворение утверждением на вчерашнем заседании Бюро ПАС предоставления Милли Меджлису статуса наблюдателя, заявив о своей вере в то, что с принятием окончательного решения этот статус создаст новые возможности для развития межпарламентских связей.
Председатель Парламентской Ассамблеи Средиземноморья Джулио Чентемеро сообщил в беседе, что и ПАС стремится к сотрудничеству с Азербайджаном. По его словам, хотя Азербайджан и не расположен в Средиземноморском регионе, он, тем не менее, является страной, находящейся в важнейшем регионе. А это порождает значительные возможности для парламентского диалога.
На встрече также были затронуты вопросы сотрудничества между Парламентской Сетью Движения Неприсоединения (ПСДН) и ПАС. Спикер Сагиба Гафарова отметила заинтересованность Милли Меджлиса в развитии международных связей.
Беседа также касалась сотрудничества между ПСДН и ПАС и взаимного предоставления статусов наблюдателя. Было отмечено, что обсуждение в обеих организациях схожих предметов создаёт хорошие возможности для сотрудничества.
В ходе разговора председатель ПАС Джулио Чентемеро поделился сведениями о вопросах, которыми занимается эта организация, и о её деятельности.