Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Yanvarın 27-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) işgüzar səfəri çərçivəsində Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının (ADPA) sədri  Cülio Çentemero ilə görüşüb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri ADPA-nın Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasının əhəmiyyətindən danışıb və Azərbaycan parlamentinin bu qurumla əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Spiker Sahibə Qafarova dünən ADPA-nın Büro iclasında Milli Məclisə müşahidəçi statusunun verilməsi ilə bağlı müraciətin təsdiqindən məmnunluğunu bildirib və yekun qərar verildikdən sonra bu statusun qarşılıqlı parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı üçün yeni imkanlar yaradacağına inamını ifadə edib.
Söhbət zamanı Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının sədri  Cülio Çentemero diqqətə çatdırıb ki, ADPA da Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Aralıq Dənizi regionunda olmasa da, mühüm regionda yerləşən bir ölkədir. Bu da parlament dialoqu üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Görüşdə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) ilə ADPA arasında əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub. Spiker Sahibə Qafarova Milli Məclisin beynəlxalq əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Söhbətdə QHPŞ və ADPA arasında əməkdaşlıq, qarşılıqlı müşahidəçi statuslarının verilməsi barədə də danışılıb. Bildirilib ki, hər iki təşkilatda oxşar məsələlərin müzakirə olunması əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Söhbət zamanı ADPA sədri  Cülio Çentemero bu  təşkilatın məşğul olduğu məsələlər və onun fəaliyyəti barədə məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_e145722ee25654d75356c1a48_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with President of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean (PAM) Giulio Centemero on 27 January in the course of her working visit to the United Arab Emirates (UAE).
The Speaker of the Milli Majlis talked at the meeting about the significance of the 2nd Session of the PAS Women Parliamentary Forum and made her vis-à-vis aware of the Parliament of Azerbaijan being interested in expanding co-operation with this organisation.
Speaker Sahiba Gafarova expressed contentment with the affirmation at yesterday’s meeting of the PAM Bureau of the observer status to be granted to the Milli Majlis, going further to state her belief that this status will open up new opportunities to develop inter-parliamentary connexions once the final decision has been passed.
President of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean Giulio Centemero said in the conversation that the PAS, too, was keen on co-operating with Azerbaijan. As he put it, though Azerbaijan is not in the Mediterranean Region, it nonetheless is situated in a very important region. And this gives rise to considerable parliamentary dialoguing opportunities.
The issues related to co-operation between the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement (NAM PN) and the PAS were broached at the meeting as well. Speaker Sahiba Gafarova mentioned the interest of the Milli Majlis in furthering international relations.
The conversation also addressed the NAM PN-PAS co-operation and mutual provision of the observer statuses. It was remarked that both organisations discussing similar topics affords sound co-operation opportunities.
President of the PAS Giulio Centemero shared information about the matters addressed by the organisation and about its activities in the conversation.