https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b6280f200d719adb4d3dbddd3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş “Güclü dövlətin təməli - Azərbaycan gəncliyi” forumu çərçivəsində “İnklüziv, təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlərin qurulmasında gənclərin rolu” mövzusunda “WUF (Ümumdünya Şəhərsalma Forumu - World Urban Forum) modeli” simulyasiya konfransı keçirilib. İlk dəfə keçirilən simulyasiya konfransı BDU, Gənclər və İdman Nazirliyi və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzinin (İƏGF Avrasiya Regional Mərkəzi) birgə təşkilatçılığı ilə təşkil edilib.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov açılış nitqində müasir şəhərsalma siyasətinin elm, texnologiya və insan amilinin vəhdəti əsasında formalaşmalı olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, gənclərin bu prosesdə fəal iştirakı davamlı inkişaf üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir. Bu istiqamətdə BDU elmi potensialı, beynəlxalq əməkdaşlıqları, gənclər üçün yaratdığı akademik və praktik imkanlar vasitəsilə şəhərsalma və memarlıq sahəsində bilikli, innovativ düşüncəyə malik kadrların hazırlanmasında mühüm rol oynayır.
BDU-nun Protokol sektorunun əməkdaşı Mirhüseyn Tağıyev isə qeyd edib ki, 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi ilə bağlı Sərəncam ölkədə şəhərsalma və memarlıq sahələrində müasir, innovativ və dayanıqlı yanaşmaların təşviqinə, urban mühitin keyfiyyətinin artırılmasına, eləcə də gənclərin bu istiqamətdə bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilərək qərarvermə proseslərinə daha fəal cəlb olunmasına mühüm töhfə verəcək.
BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) üzrə koordinatoru Abdinnasir Saqar müasir şəhərsalmanın qlobal miqyasda mövcud vəziyyəti, şəhərlərə köç proseslərinin sürətlənməsi, şəhərlərin qarşılaşdığı sosial və ekoloji çağırışlar barədə ətraflı məlumat verib. O, göstəricilərə əsaslanaraq dünya əhalisinin böyük hissəsinin artıq şəhərlərdə yaşadığını, bu prosesin isə inklüzivlik, təhlükəsizlik və dayanıqlılıq prinsiplərinə əsaslanan yeni yanaşmalar tələb etdiyini vurğulayıb. Həmçinin WUF platforması çərçivəsində gənclər üçün yaradılan imkanlardan, onların qlobal urban siyasətlərin formalaşmasında iştirak perspektivlərindən söz açaraq, 2026-cı ildə Azərbaycanda keçiriləcək WUF13 tədbirinin uğurlu nəticələrə nail olacağına inamını ifadə edib.
İƏGF Avrasiya Regional Mərkəzinin baş direktorunun müavini Ramin Həbibzadə gənclərin qlobal və regional səviyyədə baş verən proseslərdə artan rolundan danışıb. O, regional mərkəz tərəfindən gənclər üçün yaradılan beynəlxalq platformalar, təlim və simulyasiya proqramlarının gənclərin bilik və bacarıqlarının inkişafına, beynəlxalq dialoqa inteqrasiyasına mühüm töhfə verdiyini deyib.
Daha sonra simulyasiya konfransının iştirakçıları təmsil etdikləri ölkələri mövqelərinə uyğun olaraq təmsil ediblər.
Konfransın sonunda fərqlənən gənclər sertifikatla təltif olunublar.
Qeyd edək ki, ilk dəfə keçirilən “WUF modeli” simulyasiya konfransı gənclərin nəzəri biliklərini praktik təcrübə ilə birləşdirməsi, beynəlxalq şəhərsalma gündəmini yaxından tanıması və gələcəyin şəhərlərinin formalaşmasında söz sahibi olmaları baxımından əhəmiyyətli platforma kimi qiymətləndirilir.

БГУ провел симуляционную конференцию «Модель WUF»
В Бакинском государственном университете (БГУ) рамках форума «Основа сильного государства – азербайджанская молодежь» проведена симуляционная конференция «Модель WUF (Всемирного форума городов - World Urban Forum)» на тему «Роль молодежи в построении инклюзивных, безопасных и устойчивых городов».
Мероприятие было посвящено Дню молодежи Азербайджана и организовано совместно БГУ, Министерством молодежи и спорта и Евразийским региональным центром Молодежного форума Организации исламского сотрудничества (ЕРЦМФ ОИС).
Проректор БГУ Шахин Панахов в своем выступлении отметил, что политика градостроительства должна формироваться на основе единства науки, технологий и человеческого фактора. Он подчеркнул, что активное участие молодежи в этом процессе имеет большое значение для устойчивого развития. В этом направлении БГУ, благодаря своему научному потенциалу, международному сотрудничеству и возможностям, которые он создает для молодежи, играет важную роль в подготовке компетентных и инновационных кадров в области градостроительства и архитектуры.
Сотрудник протокольного сектора БГУ Миргусейн Тагиев  отметил, что объявление 2026 года «Годом градостроительства и архитектуры» будет способствовать продвижению современных, инновационных и устойчивых подходов в области градостроительства и архитектуры, улучшению качества городской среды, а также активному вовлечению молодежи в процессы принятия решений.
Координатор 13-й сессии Всемирного форума городов ООН (WUF13) Абдиннасир Сагар представил подробную информацию о текущем состоянии градостроительства в глобальном масштабе, ускорении миграционных процессов в города и социально-экологических проблемах, стоящих перед ними. Он подчеркнул, что, судя по показателям, значительная часть населения мира уже проживает в городах, и этот процесс требует новых подходов, основанных на принципах инклюзивности, безопасности и устойчивости. Гость также рассказал о возможностях, созданных для молодежи в рамках платформы WUF, и об их перспективах участия в формировании глобальной городской политики, выразив уверенность в том, что мероприятие WUF13, которое состоится в Азербайджане в 2026 году, принесет успешные результаты.
Заместитель генерального директора ЕРЦМФ ОИС Рамин Габибзаде отметил, что международные платформы, тренинги и программы симуляции, созданные для молодежи региональным центром, способствуют развитию знаний и навыков молодежи и ее интеграции в международный диалог.