“Bir yay, min xatirə” Yay düşərgəsi çərçivəsində daha beş təlim və seminar keçirilib
“Bir yay, min xatirə” Yay düşərgəsi çərçivəsində daha beş təlim və seminar keçirilib “Bir yay, min xatirə” Yay düşərgəsi çərçivəsində daha beş təlim və seminar keçirilib
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzi, “BDU könüllüləri” təşkilatı və “Əmanət” Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək Layihəsinin təşkilatçılığı ilə BDU-nun Quba Tədris-Təcrübə və İstirahət Mərkəzində “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş tələbələr və şəhid-qazi övladları üçün “Bir yay, min xatirə” adlı Yay düşərgəsi çərçivəsində daha beş təlim və seminar keçirilib.
Azərbaycan Süni İntellekt İnstitutunun direktoru Emil Abdullayevin “Süni intellektin gücü: Generativ AI alətləri ilə yeni imkanlar” və “Ağıllı şəhərlər, ağıllı gələcək: Şəhərsalma və urbanizasiyada süni intellekt” mövzularında təlimlərində generativ süni intellekt alətləri, onların müxtəlif sahələrdə tətbiqi, eləcə də süni intellektin şəhərsalma və urbanizasiya prosesləri, ağıllı nəqliyyat sistemləri, enerji səmərəliliyi və müasir şəhər problemlərinin həllində yaratdığı imkanlar müzakirə olunub.
“BDU könüllüləri” təşkilatının layihələrin idarə edilməsi və təşkilatlarla iş üzrə meneceri Mədinə Xəlilovanın təqdimatında “Art-terapiya” təlimi keçirilib. Təlim çərçivəsində iştirakçılar rənglərin köməyi ilə daxili duyğularını, xəyal dünyalarını və xarici aləmə baxışlarını vərəq üzərində əks etdirib, daha sonra çəkdikləri əsərləri təqdim edərək rəng və fiqurların onlar üçün ifadə etdiyi mənaları bölüşüblər.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin aparıcı mütəxəssisi Mübariz İmanov isə düşərgə iştirakçılarına “Şəhər mühitində gənclər üçün imkanlar və karyera inkişafı” mövzusunda seminar keçib. Seminarda gənclər üçün mövcud imkanlar, əmək bazarının müasir tələbləri, karyera planlaması və peşəkar inkişaf yolları müzakirə olunub, iştirakçılara əmək bazarına hazırlıq, bacarıqların inkişaf etdirilməsi və məşğulluq imkanlarından səmərəli istifadə ilə bağlı praktiki tövsiyələr verilib.
Düşərgənin yekun sessiyasında BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) təbliğat və layihələr üzrə baş məsləhətçisi Məleykə Tağızadə tərəfindən gənclərin gələcəyin şəhərləri ilə bağlı gözləntiləri və şəhər həyatında iştirakçılığı mövzusunda sessiya keçirilib. Sessiyada gənclərin şəhərlərin planlaşdırılması və inkişafında iştirakı, düzgün şəhər quruluşu, inklüzivlik və hər kəs üçün yaşana bilən şəhərlərin formalaşdırılması məsələləri müzakirə olunub. Həmçinin WUF13-ün əhəmiyyəti və nəticələri barədə iştirakçılara məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_044a80b8066bbe2aeb15d5eb1_o.jpg
Пять тренингов и семинаров были проведены в рамках Летнего лагеря «Одно лето, тысяча воспоминаний» для студентов и детей шехидов и ветеранов в Губинском учебно-практическом центре отдыха Бакинского государственного университета (БГУ).
В своих тренингах на темы «Сила искусственного интеллекта: новые возможности с помощью инструментов генеративного ИИ» и «Умные города, умное будущее: искусственный интеллект в градостроительстве и урбанизации» директор Азербайджанского института искусственного интеллекта Эмиль Абдуллаев рассказал об инструментах генеративного искусственного интеллекта, их применении в различных областях, а также о возможностях, которые искусственный интеллект создает в процессах градостроительства и урбанизации, интеллектуальных транспортных системах, энергоэффективности и решении современных городских проблем.
Тренинг по «Арт-терапии» прошел под руководством менеджера организации «Волонтеры БГУ» Медины Халиловой. В рамках обучения участники на листе бумаги с помощью красок отражали свои внутренние чувства, мир мечтаний и взгляды на внешний мир, а затем представляли свои работы, демонстрируя смыслы выбранных цветов и изображенных фигур.
Ведущий специалист Государственного агентства занятости Мубариз Иманов провел для участников лагеря семинар на тему «Возможности и карьерное развитие молодежи в городской среде». На семинаре обсуждались существующие возможности для молодежи, требования современного рынка труда, планирование карьеры и пути профессионального развития, а также участникам были предоставлены практические рекомендации по подготовке к рынку труда, развитию навыков и эффективному использованию возможностей трудоустройства.
На заключительном занятии лагеря старший советник Программы ООН по населенным пунктам Малейка Тагизаде провела занятие, посвященное ожиданиям молодежи от городов будущего и их участию в городской жизни. На занятии обсуждались вопросы участия молодежи в градостроительстве и развитии, надлежащей городской структуры, инклюзивности и формирования городов, пригодных для жизни всех. Участникам также рассказали о важности и результатах WUF13.