https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7bcf1ce96e18b6fbd2198d291_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev RİNN yanında İctimai Şuranın üzvləri ilə görüşüb.
Görüş zamanı rəqəmsallaşma və nəqliyyat sahələrində son dövrdə həyata keçirilən layihələr, əldə olunan nəticələr, eləcə də qarşıdakı dövr üçün nəzərdə tutulan plan və prioritetlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Nazir Rəşad Nəbiyev İctimai Şura üzvlərinin fikir və təkliflərini dinləyib, qaldırılan məsələlər ətrafında qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda nazir Rəşad Nəbiyev RİNN yanında İctimai Şuranın sədri Siruz Abasbəylini 80 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib və ona təşəkkürnamə təqdim edib. İctimai Şura üzvləri isə açıq və səmimi müzakirə mühitinə görə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7bcf1ce96e18b6fbd2198d291_o.jpg
Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport, met with members of the Public Council under the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT)
During the meeting, detailed information was provided on recently implemented projects and achieved results in the fields of digitalization and transport, as well as plans and priorities for the upcoming period.
Minister Rashad Nabiyev listened to the views and proposals of the Public Council members, and an exchange of opinions was held on the issues raised.
At the conclusion of the meeting, Minister Rashad Nabiyev congratulated Siruz Abasbeyli, Chair of the Public Council under the MDDT, on his 80th birthday and presented him with a certificate of appreciation. The members of the Public Council expressed their gratitude for the open and constructive discussion environment.