https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_1acd69f1c314447c3368c1e31_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Optika və molekulyar fizika kafedrasının professoru Rasim Qara oğlu Məmmədov vəfat edib.
Rasim Məmmədov 1 iyun 1950-ci ildə anadan olub. 1967-ci ildə Azərbaycan Texniki Universitetinin Avtomatika və hesablama texnikası fakültəsinə daxil olub, 1972-ci ildə həmin fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1974-cü ildən BDU-nun Fizika fakültəsində elmi və pedaqoji fəaliyyətə başlayıb. 1975-ci ildə Fizika fakültəsi nəzdində “Radiofizika” ixtisası üzrə aspiranturaya daxil olub. 1984-cü ildə namizədlik, 2004-cü ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə edib, 2009-cu ildə professor elmi adı alıb. 1979-cu ildən Optika və molekulyar fizika kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb. 1999-2004-cü illərdə Fizika fakültəsinin dekan müavini, 2005-2012-ci illərdə dekan vəzifələrində işləyib. 2005-ci ildən Optika və molekulyar fizika kafedrasında professor vəzifəsində çalışıb.
Professor Rasim Məmmədovun elmi fəaliyyəti yarımkeçirici cihazlar fizikası və texnikası ilə əlaqədar olub. İlk dəfə olaraq real metal-yarımkeçirici kontaktlarda əlavə elektrik sahəsinin yaranması hadisəsini aşkar edib. Respublika və xarici ölkələrin elmi mətbuatında dərc olunmuş 200-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən, 1 monoqrafiya, 4 dərs vəsaiti, 5 ixtira və 50 elmi-publisistik məqalənin müəllifidir. 2 fizika üzrə fəlsəfə doktorantının və 20 magistrantın elmi rəhbəri olub. Rasim Məmmədov 1999-cu ildə “Tərəqqi”, 2019-cu ildə isə “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalları ilə təltif olunub.
BDU rəhbərliyi və kollektivi professor Rasim Məmmədovun vəfatından kədərləndiyini bildirir, ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_1acd69f1c314447c3368c1e31_o.jpg
Скончался профессор физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Расим Гара оглу Мамедов.
Расим Мамедов родился 1 июня 1950 года. В 1967 году поступил на факультет автоматики и вычислительной техники Азербайджанского технического университета, который окончил с отличием в 1972 году. С 1974 года работал на физическом факультете БГУ. Защитил кандидатскую диссертацию в 1984 году, докторскую диссертацию в 2004 году, а звание профессора получил в 2009 году. В 1999-2004 годах работал заместителем декана физического факультета, а в 2005-2012 годах — деканом. С 2005 года работал профессором на кафедре оптики и молекулярной физики.
Он является автором более 200 научных работ, включая 1 монографию, 4 учебника, 5 изобретений и 50 научно-публицистических статей. Он был научным руководителем 2 докторов философии по физике и 20 магистрантов.
Расим Мамедов был награжден юбилейными медалями Азербайджанской Республики «Терегги» в 1999 году и «100-летие Бакинского государственного университета (1919-2019)» в 2019 году.
Администрация и сотрудники БГУ выражают скорбь в связи со смертью профессора Расима Мамедова и приносят соболезнования его семье и близким.