https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c2d767d6d592ad94922f91519_o.jpg
Fevralın 28-də axşam maraqlı astronomik hadisə - “planetlərin böyük paradı” baş verəcək. Həmin tarixdə gün batandan sonra altı planet – Merkuri, Venera, Yupiter, Saturn, Uran və Neptun eyni vaxtda səmanın müəyyən bir hissəsində müşahidə olunacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, bu zaman planetlərin dördü adi gözlə, ikisi isə optik alətlərlə görünəcək. Belə hadisələr nadir baş verir və axşam saatlarında müşahidə üçün əlverişli olması onu daha da cəlbedici edir.
Ən parlaq obyektlərdən biri olan Venera, eləcə də Yupiter və Saturn asanlıqla seçiləcək. Merkuri üfüqə yaxın olduğundan müşahidə üçün üfüqü açıq olan ərazilər – dənizkənarı və şəhərdən kənar məkanlar tövsiyə olunur. Uran və Neptun isə yalnız binokl və ya teleskop vasitəsilə görünəcək. Bakı üçün ən əlverişli müşahidə vaxtı təxminən saat 19:10–20:30 aralığında olacaq.
Astronomiyada “planetlərin paradları” iştirak edən planetlərin sayına görə təsnif edilir. 3–4 planet kiçik, 5 planet orta, 6 və daha çox planet böyük parad sayılır.
Fevralın 28-də altı planetin eyni vaxtda görünməsi bu hadisəni “planetlərin böyük paradı” kateqoriyasına daxil edir. Belə hadisələr orta hesabla 10–20 ildən bir, bu qədər əlverişli axşam şəraitində isə daha da nadir halda baş verir.
Qeyd edək ki, planetlər yalnız səma proyeksiyasında bir xətt boyunca görünür, fiziki olaraq bir-birinə yaxınlaşmırlar. “Planetlərin paradı” Yerə cazibə, seysmik, iqlim və maqnit təsiri göstərmir. İnsan sağlamlığına və təbiətə də heç bir zərəri yoxdur. Bu, tamamilə təhlükəsiz və yalnız müşahidə xarakterli astronomik hadisədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c2d767d6d592ad94922f91519_o.jpg
Вечером 28 февраля произойдет интересное астрономическое событие — «Большой парад планет». В этот день после захода солнца в определенной части неба одновременно будут наблюдаться шесть планет — Меркурий, Венера, Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун.
По данным кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), в это время четыре планеты будут видны невооруженным глазом, а две — с помощью оптических приборов. Такие события происходят редко, и то, что они подходят для наблюдения в вечерние часы, делает их еще более привлекательными.
Одна из самых ярких планет - Венера, а также Юпитер и Сатурн, будут легко видны. Поскольку Меркурий находится близко к горизонту, для наблюдения рекомендуется использовать прибрежные и загородные места. Уран и Нептун будут видны только в бинокль или телескоп. Наиболее благоприятное время для наблюдений в Баку — приблизительно с 19:10 до 20:30.
В астрономии «парады планет» классифицируются по количеству участвующих планет. Парады из 3–4 планет считаются малыми, 5 — средними, а 6 и более — большими.
Одновременное появление шести планет 28 февраля относит это событие к категории «Большого парада планет». Такие события происходят в среднем раз в 10–20 лет, а при таких благоприятных вечерних условиях — ещё реже.
Следует отметить, что планеты видны вдоль одной линии только в проекции неба, физически они не приближаются друг к другу. «Парад планет» не оказывает гравитационного, сейсмического, климатического или магнитного воздействия на Землю. Он не причиняет вреда здоровью человека или природе. Это совершенно безопасное и наблюдательное астрономическое событие.