https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_762fe853d86efd59f7687e419_o.jpg
5 fevral 2026-cı il tarixində Bakı Fond Birjası (BFB) və İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyinin (SER) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Şirkətlər üçün səhm bazarından İslam investisiyalarının cəlbi imkanları” mövzusunda tədbir təşkil olunub.
Tədbirin açılış nitqləri Bakı Fond Birjasının Ticarət və Dəstək şöbəsinin rəhbəri Fərid Abbaszadə və İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyinin icraçı direktoru Qafqaz Qəhrəmanlı tərəfindən səsləndirilib. Çıxışlarda kapital bazarlarının inkişafında alternativ investisiya alətlərinin rolu və bu sahədə institusional əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində Bakı Fond Birjasının Listinq bölməsinin rəhbəri Fərhad Mansurov “Səhm bazarının şirkətlər üçün yaratdığı imkanlar” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək Azərbaycan kapital bazarlarına ümumi baxış, səhm bazarına çıxış mexanizmləri, IPO prosesi və səhm bazarının şirkətlər üçün yaratdığı üstünlüklər barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyinin idarə heyətinin sədri Ruslan Atakişiyev “İslam səhmlərinin xarakterik xüsusiyyətləri” mövzusunda təqdimat edib. Təqdimat zamanı səhm alışının İslam prinsiplərinə uyğunluğu, halal listinq tələbləri, eləcə də beynəlxalq təcrübədə İslam (halal) səhm bazarlarının fəaliyyəti haqqında geniş izahlar verilib.
Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycan şirkətləri üçün səhm bazarının yaratdığı imkanları və IPO mexanizmlərini təqdim etmək, eyni zamanda İslam prinsiplərinə uyğun investisiya alətləri barədə məlumatlılığı artırmaq olub.
Bakı Fond Birjası kapital bazarlarının imkanları barədə maarifləndirmə və maliyyə savadlılığının artırılmasına yönəlmiş təşəbbüslərini davam etdirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_762fe853d86efd59f7687e419_o.jpg
On 5 February 2026, within the framework of joint cooperation between the Baku Stock Exchange (BSE) and the Public Union for the Study of Economic Resources (SER), an event entitled “Opportunities for Attracting Islamic Investments through the Equity Market for Companies” was held.
The opening remarks were delivered by Farid Abbaszade, Head of the Trading and Support Department of the Baku Stock Exchange, and Gafqaz Gahramanli, Executive Director of the Public Union for the Study of Economic Resources. The speakers highlighted the role of alternative investment instruments in the development of capital markets and emphasized the importance of institutional cooperation in this field.
As part of the event, Farhad Mansurov, Head of the Listing Department of the Baku Stock Exchange, delivered a presentation on “Opportunities Created by the Equity Market for Companies.” His presentation provided a comprehensive overview of Azerbaijan’s capital markets, mechanisms for accessing the equity market, the IPO process, and the advantages that the equity market offers to companies.
Subsequently, Ruslan Atakishiyev, PhD in Economics and Chairman of the Board of the Public Union for the Study of Economic Resources, presented on “Key Characteristics of Islamic Equities.” The presentation covered the compliance of equity investments with Islamic principles, halal listing requirements, and international practices related to the operation of Islamic (halal) equity markets.
The main objective of the event was to present the opportunities created by the equity market and IPO mechanisms for Azerbaijani companies, as well as to increase awareness of investment instruments that comply with Islamic principles.
The Baku Stock Exchange continues its initiatives aimed at raising awareness of capital market opportunities and enhancing financial literacy.