https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2fd475c647be2b58df092e721_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan ADY-nin sədri Rövşən Rüstəmovun Daşkəndə səfəri çərçivəsində “Özbəkistan Dəmir Yolları” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Zufar Narzullayev və “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze ilə görüşünün yekunu olaraq Gürcüstan “Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyasına üzv olub.
Bu mühüm qərar Orta Dəhlizin cənub qanadı olan Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükdaşımaların daha da cəlbedici olmasına, ümumilikdə regional əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcək.
Tərəflər həmçinin Avrasiya Nəqliyyat Marşrutunun inkişafı, Çin–Qırğızıstan–Özbəkistan dəmir yolu xəttinin inşasının tamamlanması ilə bu marşrutun Şərq-Qərb istiqaməti üzrə yük daşımaları üçün daha cəlbedici ola biləcəyi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Xatırladaq ki, 20 sentyabr 2024-cü ildə Bakıda ADY, Özbəkistan Dəmir Yolları, Qırğızıstan Dəmir Yolları Milli Şirkəti və Tacikistan Dəmir Yollarının iştirakı ilə “Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası yaradılıb. Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə Assosiasiyanın yaradılmasında məqsəd tranzit yüklərin cəlbi, inteqrasiya edilmiş logistika məhsullarının inkişafı, daşıma prosesləri üzrə vahid texnologiyanın yaradılması, səmərəli tarif siyasətinin həyata keçirilməsi və xərclərin optimallaşdırılmasıdır.
Assosiasiyaya Azərbaycanın sədrlik etməsi ADY-nin regionun əsas operatorlarından biri kimi mövqeyini gücləndirir, Azərbaycanı Orta Dəhlizin cənub qolunun bütün marşrutu boyunca tranzitin təşkili üzrə əsas qərarların qəbul edildiyi strateji dispetçer mərkəzinə çevirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2fd475c647be2b58df092e721_o.jpg
По итогам встречи председателя ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в группу компаний AZCON Holding) Ровшана Рустамова с председателем правления АО «Узбекистон темир йуллари» Зуфаром Нарзуллаевым и генеральным директором АО «Грузинская железная дорога» Лашой Абашидзе, состоявшейся 9 февраля 2026 года в Ташкенте, Грузия стала членом Международной ассоциации «Евразийский транспортный маршрут».
Это важное решение внесет существенный вклад в развитие как самого маршрута, составляющего южное крыло Среднего коридора, так и регионального сотрудничества в целом.
Стороны в ходе встречи также обменялись мнениями о развитии Евразийского транспортного маршрута, отметив, что с завершением строительства железнодорожной линии Китай–Кыргызстан–Узбекистан этот маршрут может стать привлекательнее для грузоперевозок по направлению Восток-Запад.
Напомним, 20 сентября 2024 года в Баку при участии АЖД, «Узбекистон темир йуллари», национальной компании «Кыргыз темир жолу» и Таджикской железной дороги была создана Международная ассоциация «Евразийский транспортный маршрут». Целью созданной по инициативе азербайджанской стороны ассоциации является привлечение транзитных грузов, развитие интегрированных логистических продуктов, создание единой технологии перевозочных процессов, проведение эффективной тарифной политики и оптимизация затрат.
Председательство Азербайджана в ассоциации укрепляет позиции АЖД как одного из основных операторов региона и превращает Азербайджан в стратегический диспетчерский центр, принимающий ключевые решения по организации транзита на протяжении всего маршрута южной ветви Среднего коридора.