https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2fd475c647be2b58df092e721_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan ADY-nin sədri Rövşən Rüstəmovun Daşkəndə səfəri çərçivəsində “Özbəkistan Dəmir Yolları” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Zufar Narzullayev və “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze ilə görüşünün yekunu olaraq Gürcüstan “Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyasına üzv olub.
Bu mühüm qərar Orta Dəhlizin cənub qanadı olan Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükdaşımaların daha da cəlbedici olmasına, ümumilikdə regional əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcək.
Tərəflər həmçinin Avrasiya Nəqliyyat Marşrutunun inkişafı, Çin–Qırğızıstan–Özbəkistan dəmir yolu xəttinin inşasının tamamlanması ilə bu marşrutun Şərq-Qərb istiqaməti üzrə yük daşımaları üçün daha cəlbedici ola biləcəyi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Xatırladaq ki, 20 sentyabr 2024-cü ildə Bakıda ADY, Özbəkistan Dəmir Yolları, Qırğızıstan Dəmir Yolları Milli Şirkəti və Tacikistan Dəmir Yollarının iştirakı ilə “Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası yaradılıb. Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə Assosiasiyanın yaradılmasında məqsəd tranzit yüklərin cəlbi, inteqrasiya edilmiş logistika məhsullarının inkişafı, daşıma prosesləri üzrə vahid texnologiyanın yaradılması, səmərəli tarif siyasətinin həyata keçirilməsi və xərclərin optimallaşdırılmasıdır.
Assosiasiyaya Azərbaycanın sədrlik etməsi ADY-nin regionun əsas operatorlarından biri kimi mövqeyini gücləndirir, Azərbaycanı Orta Dəhlizin cənub qolunun bütün marşrutu boyunca tranzitin təşkili üzrə əsas qərarların qəbul edildiyi strateji dispetçer mərkəzinə çevirir.

Georgia joins the International Association, boosting the Eurasian Transport Route
Georgia joins the International Association, boosting the Eurasian Transport Route Georgia joins the International Association, boosting the Eurasian Transport Route
As part of his visit to Tashkent, Rovshan Rustamov, Chairman of ADY, a company of AZCON Holding, met with Zufar Narzullayev, Chairman of the Management Board of Uzbekistan Railways JSC, and Lasha Abashidze, Director General of Georgian Railways JSC, following which Georgia joined the ‘Eurasian Transport Route’ International Association.
This decision will strengthen freight transportation along the Eurasian Transport Route, the southern branch of the Middle Corridor, and support regional cooperation.
The sides highlighted the potential of the Eurasian Transport Route for East–West freight following the completion of the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway.
Established in Baku on 20 September 2024 at Azerbaijan’s initiative, the Eurasian Transport Route International Association aims to attract transit cargo, develop integrated logistics solutions, and optimize transportation processes.
Azerbaijan’s chairmanship of the Association strengthens ADY’s position as a key regional operator and positions Azerbaijan as a strategic dispatch center for transit management along the southern branch of the Middle Corridor.