https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7a8b45cd1fa41183999e1601e_o.jpg
12 fevral 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf ABŞ-ın Əsas Amerika Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının sədri Betsi Berns Kornun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın həm ABŞ, həm də İsrail ilə müxtəlif sahələr, o cümlədən enerji sektoru üzrə uğurlu əməkdaşlıq əlaqələri məmnunluqla qeyd olunub. “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası”nın imzalanmasının enerji sektorunda əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyi vurğulanıb. SOCAR-ın ABŞ şirkətləri ilə birgə həyata keçirdiyi layihələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı İsrailin Azərbaycan neftinin əsas ixrac bazarlarından biri olduğu bildirilib, SOCAR-ın İsraildə həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs olunub. Bu xüsusda, 2025-ci ildə “Tamar” qaz yatağında SOCAR tərəfindən 10 faiz iştirak payının alındığı, eləcə də SOCAR-ın “Leviathan” yatağının yeni sahəsində bp və İsrailin “NewMed” şirkəti ilə birlikdə qazma işləri aparmaq üçün lisenziyalar əldə etdiyi qeyd olunub.
Görüşdə SOCAR-ın ənənəvi neft-qaz şirkətindən beynəlxalq enerji şirkətinə transformasiyası, dekarbonizasiya hədəfləri barədə məlumat verilib, “upstream” layihələrində dayanıqlılığa və sosial məsuliyyətdən irəli gələn məsələlərə xüsusi önəm verdiyi bildirilib. Orta Dəhliz üzrə mövcud enerji marşrutlarının önəmi vurğulanıb, bu gün Azərbaycan qazının 10-u Avropa İttifaqının üzvü olmaqla, ümumilikdə 16 ölkəyə nəql edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər enerji keçidi, rəqəmsallaşma, insan kapitalının inkişafı və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair müzakirələr aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7a8b45cd1fa41183999e1601e_o.jpg
On 12 February 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with a delegation led by Betsy Berns Korn, Chair of the Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations.
During the meeting, satisfaction was expressed with the successful cooperation between Azerbaijan and both the United States and Israel across various sectors, including energy. It was emphasized that the signing of the “Charter on Strategic Partnership between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States of America” would make a significant contribution to the development of cooperation in the energy sector. The parties also exchanged views on projects jointly implemented by SOCAR with U.S. companies.
During the discussion, it was noted that Israel is one of the main export markets for Azerbaijani oil, and SOCAR’s projects implemented in Israel were highlighted. In this context, it was stated that in 2025 SOCAR acquired a 10 percent participating interest in the Tamar gas field, and that SOCAR also obtained licenses to conduct drilling operations in a new area of the Leviathan field together with bp and Israel’s NewMed Energy.
Information was provided on SOCAR’s transformation from a traditional oil and gas company into an international energy company, as well as on its decarbonization targets, noting that particular importance is attached to sustainability and social responsibility aspects in upstream projects. The significance of existing energy routes along the Middle Corridor was emphasized, and it was highlighted that Azerbaijani gas is currently exported to a total of 16 countries, including 10 member states of the European Union.
The parties also held discussions on the energy transition, digitalization, human capital development, and other issues of mutual interest.