https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b80f6a132a0e4a46fdc7a3a5d_o.jpg
“AzerGold” QSC ilə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutu arasında birgə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və İnstitutun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə imzalayıblar.
Memorandum Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyində elmin, iqtisadiyyat və sənayenin inkişafındakı roluna dair müəyyən etdiyi strateji istiqamətlərin praktiki icrasına xidmət edir. Sənəd hər iki qurumun elm və sənaye arasında əməkdaşlığının yeni mərhələyə keçidini təmin edəcək.
Anlaşma Memorandumu elmi-texniki əməkdaşlığın genişləndirilməsi, yer təkinin tədqiqi sahəsində innovativ fəaliyyətlərin təşviqi, nəcib, əlvan və qara metal filiz yataqlarının geoloji-geofiziki öyrənilməsi, dağ-mədən sahəsi üzrə ixtisaslaşmış kadr potensialının formalaşdırılmasına dəstək, eləcə də məsləhət və texniki təlim xidmətlərinin təşkili kimi mühüm istiqamətləri əhatə edir.
Sənəd çərçivəsində ölkə ərazisində, xüsusilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında qızıl filizləşməsinin tədqiqi və qiymətləndirilməsi, regiondakı qızıl yataqlarının müqayisəli mineraloji və geokimyəvi təhlilinin aparılması prioritet istiqamətlər kimi müəyyənləşdirilib. Bununla yanaşı, innovativ texnologiyaların tətbiqi əsasında həmin ərazilərin müasir geoloji və tektonik xəritələrinin hazırlanması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC ilə Geologiya və Geofizika İnstitutu arasında ilk Anlaşma Memorandumu 2016-cı ildə imzalanıb. Həmin sənəd çərçivəsində institut alimləri tərəfindən istehsalat tullantılarının sənayedə istifadəsi perspektivlərinə dair elmi əsaslandırılmış yanaşmalar hazırlanıb. İnstitutun alim və mütəxəssislərinin intellektual potensialından Cəmiyyətin kəşfiyyat layihələrinin hazırlanmasında məsləhətçi qismində istifadə olunub. Bu əməkdaşlıq nəticəsində ölkənin qızıl yataqları üzrə müasir geoloji-genetik modellər işlənib hazırlanıb və həmin modellər hazırda da “AzerGold” QSC-nin geoloqları tərəfindən proqnozlaşdırma və planlaşdırma proseslərində uğurla tətbiq olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b80f6a132a0e4a46fdc7a3a5d_o.jpg
Подписан меморандум о сотрудничестве между ЗАО «AzerGold» и Институтом геологии и геофизики (ИГГ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Документ был подписан председателем Правления «AzerGold» Закир Ибрагимовым и генеральным директором Института геологии и геофизики, академиком Акифом Ализаде.
Меморандум служит практической реализацией стратегических направлений, определённых Президентом Ильхамом Алиевым по случаю 80-летия Азербайджанской национальной академии наук, касающихся роли науки в развитии экономики и промышленности. Документ обеспечит переход сотрудничества между научной и промышленной сферами обоих учреждений на новый, более высокий уровень.
Документ охватывает ключевые направления, включая расширение научно-технического сотрудничества, сотрудничество в инновационной деятельности в области разведки недр, геолого-геофизическое изучение месторождений благородных, цветных и черных металлов, поддержку формирования кадрового потенциала в горнодобывающем секторе, а также организацию консультационных и технико-образовательных услуг.
Исследования и оценки золоторудной минерализации, особенно в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, определены приоритетными направлениями в рамках данного документа. Планируется создание актуальных геологических и тектонических карт с применением современных инновационных технологий.
Следует отметить, что первый Меморандум о взаимопонимании между ЗАО «AzerGold» и Институтом геологии и геофизики был подписан в 2016 году. В рамках документа учёные института разработали научно обоснованные подходы к перспективам использования промышленных отходов в промышленности. Интеллектуальный потенциал исследователей и специалистов института также был задействован при подготовке разведочных проектов компании. Современные геолого-генетические модели, созданные в ходе данного сотрудничества успешно применяются геологами ЗАО «AzerGold» в процессах прогнозирования и планирования.