Kaspersky “Android” əməliyyat sistemli planşetlərə öncədən quraşdırılmış yeni zərərli proqram aşkar edib Kaspersky “Android” əməliyyat sistemli planşetlərə öncədən quraşdırılmış yeni zərərli proqram aşkar edib
Azərbaycanlı istifadəçilər artıq yoluxmuş cihaz almaq riski ilə üzləşirlər
Kaspersky “Android” əməliyyat sistemi üçün “Keenadu” adlı yeni zərərli proqram aşkarlayıb. Zərərli proqram müxtəlif yollarla, o cümlədən yeni cihazların proqram təminatına daxil edilməklə yayılır. Nəticədə istifadəçilər artıq yoluxmuş cihazları almaq riski ilə üzləşirlər. Zərərli proqram əsasən reklam fırıldaqçılığı üçün istifadə olunur. Yoluxmuş cihazlar reklam elanlarındakı linklərə keçidləri önə çıxaran botlar kimi çıxış edir. Bununla belə, “Keenadu” digər məqsədlər üçün də istifadə edilə bilər: zərərli proqramın bəzi variantları cihazı tam nəzarəti götürməyə və məxfi məlumatları oğurlamağa imkan verir.
2026-cı ilin fevral ayı* etibarilə Kaspersky həlləri “Keenadu” tərəfindən hücuma məruz qalan 13 000-dən çox cihaz aşkar edib – xüsusilə Rusiya, Yaponiya, Almaniya, Braziliya və Hollandiyada.
Yayılma üsulları
Cihaz proqram təminatına əvvəlcədən quraşdırılıb. Kaspersky tərəfindən əvvəllər bildirilən “Triada” troyanına bənzər şəkildə “Keenadu”nun bəzi variantları təchizat zəncirinin bir mərhələsində bir sıra “Android” cihazlarının proqram təminatına daxil edilib. Bu halda, “Keenadu” təcavüzkarlara qurbanın cihazına bötüvlüklə nəzarət etməyə imkan verən tam funksional bir arxa qapı rolunu oynayır. O, quraşdırılmış istənilən tətbiqi yoluxdura bilər, həmçinin APK fayllarından proqramlar quraşdıra və onlara bütün mövcud icazələri verə bilər. Nəticədə foto və videolar, şəxsi mesajlar, bank məlumatları və geolokasiya məlumatları daxil olmaqla, həssas məlumatlar ələ keçə bilər. Bundan əlavə, zərərli proqram istifadəçilərin axtarış sorğularını, o cümlədən gizli rejimdə “Google Chrome” brauzerində izləyə bilər.
“Keenadu”nun davranışı bir neçə amildən asılı ola bilər. Məsələn, cihazın sistem dili Çin ləhcələrindən və vaxtı Çin saat qurşaqlarından birinə təyin edildikdə o, aktivləşməyəcək. Eyni hal cihazda “Google Play” tətbiq mağazası və “Google Play” xidmətləri olmadıqda da müşahidə olunur.
Sistem tətbiqlərinə yerləşdirilib. Bu halda, “Keenadu”nun funksionallığı məhdudlaşır - artıq cihazdakı heç bir tətbiqi yoluxdura bilmir. Lakin zərərli proqram yüksək imtiyazlara malik sistem tətbiqlərində yerləşir və nəticədə cihaz sahibinin xəbəri olmadan hücumçuların seçdiyi üçüncü tərəf proqramlarını yükləmək imkanı reallaşır. Kaspersky mütəxəssisləri həmçinin “Keenadu”nun üz görüntüsü ilə cihazın kilidini açmaq funksiyasını daşıyan sistem tətbiqinə yerləşdirildiyi bir nümunə ilə qarşılaşıblar. Belə olan halda, təcavüzkarlar potensial olaraq qurbanın biometrik məlumatlarını əldə etmək imkanı qazanıblar. Bəzən isə “Keenadu” ana ekran interfeysinə bağlı olan tətbiqə yerləşdirilib.
Rəsmi mağazalar vasitəsilə paylanır. Kaspersky mütəxəssisləri “Google Play”də “Keenadu” virusuna yoluxmuş bir neçə tətbiq aşkar ediblər. Ağıllı ev kameraları üçün nəzərdə tutulmuş bu tətbiqlər 300 000 dəfədən çox yüklənib (hazırda onlar silinib). Bu tətbiqlərin işə salınması ilə təcavüzkarlar istifadəçinin xəbəri olmadan müxtəlif veb-saytlardakı reklamlarla qarşılıqlı əlaqə qurmaq üçün tətbiqlərin daxilində görünməz veb-brauzer əlfəcinlərini açmağa nail olublar.
"Əvvəlcədən quraşdırılmış zərərli proqram bir çox ‘Android’ cihazı üçün problem olaraq qalır. Şübhəsiz ki, istifadəçilər təsadüfən artıq yoluxmuş cihazları əldə edə bilərlər. Buna görə də, cihazlarınızı və məlumatlarınızı qorumaq üçün zərərli proqramları aşkarlaya bilən təhlükəsizlik proqramını quraşdırmaq vacibdir. Çox güman ki, istehsalçılar ‘Keenadu’nun cihazlara sızmasına imkan verən təchizat zənciri müdaxiləsindən xəbərsiz olublar – çünki zərərli proqram qanuni sistem komponentlərini təqlid edib. Bu təhdidləri nəzərə alaraq, istehsalçıların cihazın istehsalının hər mərhələsini diqqətlə izləməsi və onun zərərli proqrama yoluxmadığına əmin olması vacibdir", - deyə Kaspersky-nin şirkətinin baş kibertəhlükəsizlik tədqiqatçısı Dmitri Kalinin bildirib.
Şirkət istifadəçilərə cihazı satın aldıqdan dərhal sonra effektivliyi müstəqil testlərlə sübut edilmiş etibarlı bir təhlükəsizlik həllini, məsələn, “Android üçün Kaspersky”ni quraşdırmağı tövsiyə edir: o, cihazdakı zərərli proqramları aşkar etməyə kömək edəcək.
*6 noyabr 2025-ci ildən 31 yanvar 2026-cı ilə qədər mobil cihazlar üçün Kaspersky həllərinin emal nəticələri ilə bağlı anonimləşdirilmiş statistik məlumatlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_3b6a5a53e8e116f038500d224_o.jpg
«Лаборатория Касперского» обнаружила новое вредоносное ПО для Android, которое получило название Keenadu. Зловред распространяется разными способами, в том числе может быть встроен в прошивку совершенно новых устройств. Таким образом, пользователи рискуют купить уже заражённые гаджеты. В основном вредоносная программа используется для мошенничества с рекламой. Заражённые устройства выполняют роль ботов, которые накручивают переходы по ссылкам в рекламных объявлениях. Однако Keenadu может применяться и в других целях — некоторые варианты зловреда позволяют получить полный контроль над устройством и похищать конфиденциальные данные.
По данным на февраль* 2026 года, решения «Лаборатории Касперского» обнаружили более 13 тысяч устройств, подвергшихся атакам Keenadu. Больше всего случаев зафиксировано в России, Японии, Германии, Бразилии и Нидерландах.
Способы распространения
Предустановлен в прошивку устройства. Подобно троянцу Triada, о котором ранее сообщала «Лаборатория Касперского», некоторые варианты Keenadu были встроены в прошивку ряда Android-устройств на одном из этапов цепочки поставок. В данном случае Keenadu представляет собой полнофункциональный бэкдор, который позволяет злоумышленникам получить полный контроль над устройством жертвы. Он может заражать любые установленные приложения, а также устанавливать программы из APK-файлов и представлять им все доступные разрешения. В результате могут быть скомпрометированы конфиденциальные данные, в том числе фото и видео, личные сообщения, банковские реквизиты, отметки геолокации. Кроме того, зловред может отслеживать поисковые запросы пользователей в Google Chrome, в том числе в режиме инкогнито.
Поведение Keenadu может зависеть от некоторых факторов. Например, он не активируется, если на устройстве в качестве языка системы установлен один из китайских диалектов, а также настроено время по одному из китайских часовых поясов. Также Keenadu не запустится, если на устройстве нет магазина приложений Google Play и сервисов Google Play.
Встроен в системные приложения. При таком варианте функциональность Keenadu ограничена — он уже не может заражать любые приложения на устройстве. Однако зловред находится внутри системных приложений, которые имеют повышенные привилегии, поэтому может загружать сторонние программы по выбору злоумышленников без ведома владельца устройства. Экспертам «Лаборатории Касперского» также встречался пример, когда Keenadu был встроен в системное приложение, отвечающее за разблокировку устройства с помощью изображения лица. Таким образом злоумышленники потенциально могли получить биометрию жертвы. В некоторых случаях Keenadu был встроен в приложение, которое отвечает за интерфейс главного экрана.
Распространяется через официальные магазины. Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили в Google Play несколько приложений, которые были заражены Keenadu. Это были программы для умных домашних камер, общее количество загрузок превысило 300 тысяч (на данный момент они уже удалены). При их запуске злоумышленники могли открывать невидимые вкладки веб-браузера внутри приложений, чтобы взаимодействовать с рекламными элементами на различных сайтах без ведома пользователя.
«Предустановленное вредоносное ПО — проблема, которая остаётся актуальной для множества Android-устройств. Ничего не подозревающие пользователи могут случайно приобрести уже заражённые гаджеты. Поэтому, чтобы обезопасить свои устройства и данные, необходимо устанавливать защитные программы, способные обнаруживать вредоносное ПО. Мы предполагаем, что производители не знали о компрометации цепочки поставок, в результате которой Keenadu проник на устройства, поскольку зловред имитировал легитимные компоненты системы. В свете таких угроз важно, чтобы производители тщательно контролировали каждый этап производства устройств и проверяли, что прошивка не заражена», — комментирует Дмитрий Калинин, старший эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Компания рекомендует пользователям сразу после покупки устанавливать использовать надёжное защитное решение, эффективность которого доказана независимыми тестами, например Kaspersky для Android: оно поможет обнаружить вредоносную программу на устройстве.
*Данные анонимизированной статистики срабатывания решений «Лаборатории Касперского» для мобильных устройств c 6 ноября 2025 года по 31 января 2026 года.