Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Botanika və bitki fiziologiyası kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor Elşad Qurbanovun elmi rəhbərliyi ilə “İqlim dəyişikliklərinin Qafqaz regionuna təsiri” mövzusunda beynəlxalq elmi seminar keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi qlobal iqlim dəyişikliklərinin Qafqaz regionunun təbii ekosistemlərinə, biomüxtəlifliyinə, hidroloji rejimlərinə və kənd təsərrüfatına təsirlərinin elmi əsaslarla təhlili, mövcud risklərin qiymətləndirilməsi və regional əməkdaşlıq çərçivəsində adaptasiya strategiyalarının müzakirəsidir.
Seminarın əsas məruzəçisi Türkiyənin Artvin Çoruh Universitetinin professoru Aydın Tüfekçioğlu olub. Məruzədə Qafqaz regionunda son onilliklərdə müşahidə olunan temperatur artımı, yağıntı rejimində dəyişikliklər, buzlaq sahələrinin azalması, qar örtüyünün davametmə müddətinin qısalması, alp və subalp ekosistemlərinin yüksəklik üzrə transformasiyası, eləcə də bioloji müxtəliflik üçün yaranan risklər geniş elmi-statistik məlumatlar əsasında təqdim edilib. İqlim dəyişikliklərinin su resurslarının paylanmasına, çay sistemlərinin dinamikasına və təbii landşaftların davamlılığına təsiri xüsusi vurğulanıb.
Tədbirdə BDU-nun Biologiya fakültəsinin dekanı, biologiya elmləri doktoru, professor Afət Məmmədova, akademik Tariyel Talıbov, AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor Vaqif Novruzov, Artvin Çoruh Universitetinin Meşə fakültəsinin dekanı, professor Mehmet Yavuz, Təhsil fakültəsinin dekanı, professor Ali Kolomuç, Meşə fakültəsinin professorları Ahmet Yolaşığmaz, Sinan Güner, Mustafa Tüfekçioğlu, xarici əlaqələr üzrə koordinator Hakan Gültekin və digər alimlər iştirak ediblər.
Seminarda beynəlxalq və yerli elmi-tədqiqat qurumlarının (Özbəkistan Respublikasının Andican Dövlət Universitetinin Ekologiya və botanika fakültəsi, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutu, Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutu, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Dendrologiya bağı, Qarabağ Universiteti və Bakı Mühəndislik Universiteti) nümayəndələri də təmsil olunublar. Elmi diskussiyalar zamanı iqlim dəyişikliklərinin hidroloji rejimlərə təsiri, su ehtiyatlarının azalması, kənd təsərrüfatı məhsuldarlığına potensial risklər, ekstremal hava hadisələrinin intensivləşməsi, sel və torpaq sürüşməsi kimi təbii fəlakətlərin artması, həmçinin biomüxtəlifliyin qorunması məsələləri kompleks şəkildə təhlil edilib. İştirakçılar tərəfindən adaptasiya və mitigasiya istiqamətində su ehtiyatlarının inteqrə olunmuş idarə olunması, çay ekosistemlərinin bərpası, dağ landşaftlarının və endemik növlərin mühafizəsi, erkən xəbərdarlıq sistemlərinin tətbiqi və iqlimə davamlı kənd təsərrüfatı texnologiyalarının inkişafı kimi elmi əsaslandırılmış tövsiyələr irəli sürülüb.
Seminarın yekununda vurğulanıb ki, Qafqaz regionunun biomüxtəliflik baxımından qlobal əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, iqlim dəyişikliklərinə qarşı effektiv tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün multidissiplinar elmi yanaşmaların gücləndirilməsi, beynəlxalq akademik əməkdaşlığın genişləndirilməsi və elmi nəticələrin praktiki tətbiqinin artırılması mühüm strateji əhəmiyyət daşıyır.

В БГУ состоялся семинар «Влияние изменения климата на Кавказский регион»
В БГУ состоялся семинар «Влияние изменения климата на Кавказский регион» В БГУ состоялся семинар «Влияние изменения климата на Кавказский регион»
В Бакинском государственном университете (БГУ) под  руководством заведующего кафедрой ботаники и физиологии растений биологического факультета, члена-корреспондента НАНА, профессора Эльшада Гурбанова прошел международный научный семинар на тему «Влияние изменения климата на Кавказский регион».
Главным докладчиком семинара был профессор Айдын Тюфекчиоглу из Университета Артвин Чорух Турции.
В докладе были представлены данные о повышении температуры, наблюдаемом в Кавказском регионе, изменениях в режиме осадков, сокращении площади ледников, уменьшении продолжительности снежного покрова, высотной трансформации альпийских и субальпийских экосистем, а также рисках для биоразнообразия. Особое внимание было уделено влиянию изменения климата на распределение водных ресурсов, динамику речных систем и устойчивость природных ландшафтов.
В мероприятии приняли участие декан факультета биологии БГУ Афет Мамедова, академик Тариэль Талыбов, член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов, декан лесного факультета Университета Артвин Чорух Мехмет Явуз, декан факультета образования Али Коломоуч, профессора лесного факультета Ахмет Йолашыгмаз, Синан Гюнер, Мустафа Тюфекчиоглу, координатор внешних связей Хакан Гюльтекин и другие ученые.
На семинаре также были представлены представители международных и местных научно-исследовательских учреждений - Андижанского государственного университета Узбекистана, Института ботаники Академии наук Узбекистана, Института ботаники Министерства науки и образования, Нахчыванского государственного университета, Гянджинского государственного университета, Азербайджанского государственного аграрного университета, Дендрологического сада, Карабахского  университета и Бакинского инженерного университета.
В заключение семинара было подчеркнуто, что, учитывая глобальное значение Кавказского региона с точки зрения биоразнообразия для реализации эффективных мер по борьбе с изменением климата имеют большое стратегическое значение укрепление междисциплинарных научных подходов, расширение международного академического сотрудничества и повышение практического применения научных результатов.