https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_ab610812c9eee1f1ce469c0ad_o.jpg
İnfosessiya zamanı Ahmet Köse dünyanın ən böyük aerokosmik və texnologiya festivalı olan “TEKNOFEST”in gənclər üçün yaratdığı imkanlardan, xüsusilə tələbələrin elmi-texnoloji potensialının üzə çıxarılmasında rolundan danışıb.
Qeyd olunub ki, festival çərçivəsində aviasiya, kosmos, süni intellekt, robototexnika, kibertəhlükəsizlik, enerji texnologiyaları və digər sahələri əhatə edən 76 kateqoriya üzrə yarışmalar keçirilir. Bu yarışmalarda məktəblilərdən tutmuş ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinə və startap komandalarına qədər geniş iştirak imkanı mövcuddur.
Ahmet Köse Azərbaycan gənclərinin, o cümlədən BDU tələbələrinin TEKNOFEST-də əldə etdikləri uğurları xüsusi vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “TEKNOFEST-2026” bu il Türkiyə Respublikasının Şanlıurfa şəhərində 30 sentaybr - 4 oktyabr tarixlərində keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_ab610812c9eee1f1ce469c0ad_o.jpg
Руководитель центра «Bilim Bakı», представитель фестиваля TEKNOFEST в Азербайджане Ахмет Кёсе провел информационную сессию для студентов Бакинского государственного университета (БГУ).
В ходе сессии Ахмет Кёсе рассказал о возможностях, которые TEKNOFEST открывает для молодежи, и о его роли в раскрытии научно-технического потенциала студентов. Отмечено, что в рамках фестиваля проводятся соревнования в 76 категориях, охватывающих авиацию, космос, искусственный интеллект, робототехнику, кибербезопасность, энергетические технологии и другие области. Широкий спектр возможностей для участия в этих соревнованиях доступен от школьников до студентов вузов и стартап-команд. Ахмет Кёсе особо подчеркнул успехи азербайджанской молодежи, в том числе студентов БГУ, на TEKNOFEST.
Следует отметить, что в этом году TEKNOFEST-2026 пройдет в городе Шанлыурфа Турции с 30 сентября по 4 октября.