https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_32a3d3560a40a38fb75344100_o.jpg
Qırğızıstanın Yusif Balasaqunlu adına Qırğız Milli Universitetinin rektoru Dogdurbek Çontoyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Rektor Elçin Babayev Bakı Dövlət Universitetinin türkdilli ölkələrin ali təhsil müəssisələri, o cümlədən Qırğız Milli Universiteti ilə əməkdaşlığı daha da genişləndirməsinə, birgə tədqiqatlara, müəllim-tələbə mübadiləsinə ehtiyac duyulduğunu qeyd edib. O bildirib ki, 25 mindən artıq tələbəsi olan BDU-nun 16 fakültəsində elmin bütün sahələri üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlanır.
Qırğız Milli Universitetinin rektoru Dogdurbek Çontoyev BDU ilə əməkdaşlığın hər iki ali təhsil müəssisəsi üçün böyük perspektivlər açacağını vurğulayıb, birgə fəaliyyətin gələcəkdə daha yüksək səviyyəyə çatdırılacağına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında təhsil, elm və tədqiqat sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_32a3d3560a40a38fb75344100_o.jpg
Делегация во главе с ректором Кыргызского национального университета имени Жусупа Баласагына Догдурбеком Чонтоевым посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Ректор Эльчин Бабаев отметил необходимость дальнейшего расширения сотрудничества БГУ с вузами тюркоязычных стран, включая Кыргызский национальный университет, для проведения совместных исследований, обмена преподавателями и студентами. Отмечено, что на 16 факультетах БГУ, в котором обучается более 25 тысяч студентов, готовятся высококвалифицированные специалисты во всех областях науки.
Ректор Кыргызского национального университета Догдурбек Чонтоев подчеркнул, что сотрудничество с БГУ откроет большие перспективы для обоих вузов, и выразил уверенность в том, что в будущем совместная деятельность будет выведена на более высокий уровень.
На встрече обсуждались возможности расширения интеграции между двумя вузами в области образования, науки и исследований.