https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_a0c586669b47ba43ae3fabf8c_o.jpg
SOCAR ilə “Gran Tierra Energy Inc.” şirkəti arasında Azərbaycan Respublikasının Quba–Xəzəryanı regionunda yerləşən qurudakı perspektiv sahəsi üzrə Kəşfiyyat, İşlənmə və Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişi imzalanıb.
Sənədi SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf və “Gran Tierra Energy Inc.” şirkətinin prezidenti və baş icraçı direktoru Gary Guidry imzalayıblar.
Sazişin şərtlərinə əsasən, layihənin operatoru qismində çıxış edəcək “Gran Tierra Energy Inc.” 65% iştirak payına malik olacaq. Geoloji kəşfiyyat iş proqramına qravimetrik məlumatların toplanması, 3D seysmik tədqiqatların aparılması və müqavilə sahəsinin karbohidrogen potensialının üzə çıxarılmasına yönəlmiş kəşfiyyat quyularının qazılması daxildir.
Saziş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən ratifikasiya edildikdən sonra qüvvəyə minəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_a0c586669b47ba43ae3fabf8c_o.jpg
Exploration, Development and Production Sharing Agreement (EDPSA) was signed between SOCAR and Gran Tierra Energy Inc. covering an onshore prospective area in the Guba–Khazaryani region of the Republic of Azerbaijan.
The Agreement was signed by Rovshan Najaf, President of SOCAR, and Gary Guidry, President and Chief Executive Officer of Gran Tierra Energy Inc.
Under the terms of the Agreement, Gran Tierra Energy Inc. will hold a 65% working interest and act as the operator. The exploration work program includes the acquisition of airborne gravity data, 3D seismic surveys, and the drilling of exploration wells aimed at unlocking the hydrocarbon potential of the contract area.
The Agreement will enter into force following its ratification by the Parliament of the Republic of Azerbaijan.