https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_ec9d9c085488b0e2827f4c9b7_o.jpg
S&P Global Ratings beynəlxalq reytinq agentliyi PAŞA Bank-ın uzunmüddətli və qısamüddətli kredit reytinqlərini “BB-/B” səviyyəsində təsdiqləyərək, reytinq proqnozunu “müsbət”ə yüksəldib.
S&P Global Ratings-in qərarı ilə bağlı fikrini bölüşən PAŞA Bank-ın Baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanov bildirib ki, bu addım bankın maliyyə dayanıqlığının və strateji inkişaf xəttinin beynəlxalq səviyyədə tanınmasının göstəricisidir.
“S&P Global Ratings tərəfindən proqnozumuzun ‘müsbət’ə yüksəldilməsi bankın möhkəm maliyyə göstəricilərinin, ehtiyatlı risk idarəçiliyinin və fəaliyyət göstərdiyimiz mühitin dayanıqlığının təsdiqidir. Biz strateji prioritetlərimiz çərçivəsində davamlı artımın, güclü kapitallaşmanın və yüksək korporativ idarəetmə standartlarının qorunmasına sadiqik,” – deyə, M. Süleymanov vurğulayıb.
O əlavə edib ki, Bank bundan sonra da uzunmüddətli dəyər yaradılması, maliyyə dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi və səhmdarlar üçün etibarlı tərəfdaş mövqeyinin qorunması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək.
PAŞA Bank 2007-ci ildə yaradılıb və Azərbaycanın aparıcı korporativ maliyyə institutudur. Bank korporativ və kiçik və orta biznes müştərilərinə investisiya bankçılığı, ticarətin maliyyələşdirilməsi, aktivlərin idarə edilməsi və klassik bank xidmətləri təqdim edir.
Bankın əsas fəaliyyəti qeyri-neft sektorunun inkişafına dəstək vermək, real sektorun maliyyə ehtiyaclarını qarşılamaq və ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə töhfə verməkdir. PAŞA Bank Azərbaycanla yanaşı Gürcüstan və Türkiyədə də fəaliyyət göstərir.
PAŞA Bank beynəlxalq maliyyə nəşri “International Investor Magazine” tərəfindən 2026-cı il üzrə eyni vaxtda iki əsas kateqoriyada – “Azərbaycanın ən yaxşı bankı” və “Azərbaycanın ən yaxşı KOS bankı” adına layiq görülüb.
Bank 2024–2025-ci illərdə yerli sahibkarlığın inkişafına verdiyi töhfələrə görə “Euromoney”, “International Investor Magazine” və “Global Finance” kimi nüfuzlu beynəlxalq nəşrlər tərəfindən bir sıra mükafatlara, o cümlədən “Ən yaxşı KOS Bankı” və “World’s Best Private Banks 2025” titullarına layiq görülüb.
Eyni zamanda, Bank 2025-ci ildə “Stevie Awards” tərəfindən “İlin şirkəti” nominasiyasında “Gold Stevie” mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_ec9d9c085488b0e2827f4c9b7_o.jpg
Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings подтвердило долгосрочный и краткосрочный кредитные рейтинги PASHA Bank на уровне «BB-/B», одновременно повысив прогноз по рейтингу до «позитивного».
Комментируя решение агентства, главный финансовый директор PASHA Bank Мурад Сулейманов отметил, что данный шаг является подтверждением международного признания финансовой устойчивости и стратегического курса развития Банка.
«Повышение прогноза до уровня “позитивный” со стороны S&P Global Ratings подтверждает взвешенную систему управления рисками и стабильность среды, в которой мы осуществляем деятельность. В рамках наших стратегических приоритетов мы остаёмся приверженными устойчивому росту, сильной капитализации и поддержанию высоких стандартов корпоративного управления», — подчеркнул М. Сулейманов.
Он добавил, что банк и впредь будет сосредоточен на создании долгосрочной ценности, укреплении финансовой устойчивости и сохранении позиции надёжного партнёра для акционеров.
PASHA Bank был основан в 2007 году и является одним из ведущих корпоративных финансовых институтов Азербайджана. Банк предоставляет корпоративным клиентам и малому и среднему бизнесу услуги инвестиционного банкинга, торгового финансирования, управления активами и классические банковские услуги.
Основная миссия Банка — поддержка развития ненефтяного сектора, удовлетворение финансовых потребностей реального сектора и содействие диверсификации экономики страны. Помимо Азербайджана, PASHA Bank Bank осуществляет деятельность в Грузии и Турции.
Международное финансовое издание International Investor Magazine признало PASHA Bank победителем 2026 года сразу в двух ключевых номинациях — «Лучший банк Азербайджана» и «Лучший банк для МСБ в Азербайджане».
В 2024–2025 годах Банк был удостоен ряда наград от авторитетных международных изданий, таких как Euromoney, International Investor Magazine и Global Finance, включая титулы «Лучший банк для МСБ» и «World’s Best Private Banks 2025».
Кроме того, в 2025 году Банк стал первым азербайджанским банком, получившим награду «Gold Stevie» в номинации «Компания года» от Stevie Awards.