https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_fd77b674a9e0b45b4ff71354e_o.jpg
UNEC Dizayn Məktəbində Layihə Əsaslı Öyrənmə (PBL) metodu ilə təhsil alan tələbələrin ilk Sosial Layihələr Sərgisi keçirilib.
Sərgi tələbələrin yalnız akademik biliklərlə kifayətlənmədiyini, eyni zamanda sosial məsuliyyət mövqeyi kimi dəyərləri də mənimsədiyini nümayiş etdirib. Sosial missiyasını ardıcıl şəkildə gücləndirən UNEC bu təşəbbüslə təhsili cəmiyyətin real ehtiyacları ilə birbaşa əlaqələndirməyi və gənclərin sosial problemlərin həllində daha fəal iştirakını təşviq etməyi hədəfləyir.
Tədbirdə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Qırğız Milli Universitetinin rektoru Dogdurbek Çontoyev və digər qonaqlar iştirak ediblər. İştirakçılar əvvəlcə dizayn tələbələrin əl işlərindən ibarət zəngin sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə ahıllar və əlliliyi olan şəxsləri əhatə edən sosial layihələr, qrafik dizayn işləri, rebrendinq və geyim nümunələri, ətraf mühitin qorunması, həmçinin Qarabağın bərpası üçün hazırlanmış sosial yönümlü layihələr nümayiş olunub. Tələbələrin Qarabağın bərpası məqsədilə hazırladıqları ahıllar evi modeli, inklüziv ev, innovasiya kitabxanası və digər layihələr xüsusi maraqla qarşılanıb.
Tədbirin açılışında çıxış edən Dizayn Məktəbinin direktoru, dosent Lalə Məmmədova Layihə Əsaslı Tədris (PBL) yanaşmasının tələbələrə qazandırdığı bacarıqlardan danışıb. O, PBL-in tələbələrin tənqidi düşünmə, yaradıcılıq və komanda şəklində işləmə bacarıqlarını inkişaf etdirdiyini, həmçinin real həyat problemlərini həll etməyə hazırladığını vurğulayıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov dizayn ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin tədrisində tətbiq olunan PBL yanaşmasından və əldə olunan müsbət nəticələrdən söz açıb. O vurğulayıb ki, universitetin əsas məqsədi yalnız nəzəri bilik deyil, həm də praktik bacarıqlara sahib, fərqli düşünməyi bacaran və cəmiyyətin problemlərinin həllində fəal iştirak edən gənclər yetişdirməkdir.
Rektor qeyd edib ki, Layihə Əsaslı Tədris yanaşması gözləniləndən daha yüksək nəticələr verib. O sərgidə nümayiş olunan layihələrin tələbələrin dərs prosesi zamanı icra etdikləri real işlər olduğunu vurğulayıb.
Ə.Muradov tələbələrin layihələrdə ahıl və əlilliyi olan şəxslər, eləcə də Qarabağın bərpası kimi aktual məsələlərə toxunduqlarını yüksək qiymətləndirib: “Tələbələrimiz cəmiyyətdə mövcud olan problemləri anlayırlar və onu həlli etməyə çalışırlar, bu da onların fərqini, dəyərini göstərir. PBL yanaşması tələbələrimizin daha güclü və məsuliyyətli vətəndaş kimi formalaşmasına xidmət edir. Mən çox məmnunam ki, biz tələbələrimizə potensiallarını reallaşdırmaq üçün əlverişli mühit yarada bilmişik”-, deyə rektor bildirib.
Qarabağın bərpası mövzusunda irəli sürülən təşəbbüslərə xüsusi diqqət ayıran Ədalət Muradov bildirib ki, universitet tərəfindən tələbələrin layihələrinin reallaşdırılmasına hərtərəfli dəstək göstəriləcək. O, sərginin Qarabağda da təşkil olunması təklifini səsləndirərək, bu təşəbbüsün gənclərin sosial məsuliyyətini daha geniş auditoriyaya çatdırmaq baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra UNEC-in Təhsil və təlim mükəmməlliyi şöbəsinin müdiri, PBL layihəsinin koordinatoru, metodist Sənubər Səfiyeva çıxış edərək PBL yanaşmasının üstünlüklərindən danışıb: “Sosial layihələrdə biz cəmiyyətimiz üçün faydalı tədbirlər həyata keçiririk. Bu layihələr gənclərimizə cəmiyyətin real problemləri ilə birbaşa üzləşmək, empatiya bacarıqlarını inkişaf etdirmək və cəmiyyətin bir hissəsi kimi özlərini hiss etmək imkanı verir”, - deyə bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_fd77b674a9e0b45b4ff71354e_o.jpg
В Школе дизайна UNEC организована вторая выставка-отчет студентов, обучающихся по методу проектного обучения (PBL).
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, председатель правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, ректор Кыргызского национального университета Догдурбек Чонтоев и другие гости.
Сначала участники ознакомились с богатой выставкой работ студентов-дизайнеров. На выставке были представлены социальные проекты для пожилых людей и лицам с инвалидностью, работы в области графического дизайна, ребрендинг и образцы одежды, проекты по охране окружающей среды, а также социально ориентированные проекты, направленные на восстановление Карабаха. Особый интерес вызвали модель дома престарелых, инклюзивный дом, инновационная библиотека и другие проекты, разработанные студентами для восстановления Карабаха.
Выступая на открытии мероприятия, доцент Лала Мамедова, директор Школы дизайна рассказала о навыках, которые дает студентам подход к проектному обучению (PBL). Она подчеркнула, что PBL развивает у студентов критическое мышление, креативность и навыки работы в команде, а также готовит их к решению реальных жизненных проблем.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, рассказал о методе проблемно-ориентированного подхода (PBL), применяемого в преподавании студентам, обучающимся по специальности дизайна, и о положительных результатах. Он подчеркнул, что главной целью университета является воспитание молодых людей, обладающих не только теоретическими знаниями, но и практическими навыками, способных мыслить нестандартно и активно участвовать в решении проблем общества.
Ректор отметил, что подход к обучению на основе проектного обучения дал результаты, превзошедшие ожидания. Он подчеркнул, что представленные на выставке проекты являются реальными работами, выполненными студентами в процессе урока.
А. Мурадов высоко оценил тот факт, что студенты в своих проектах затронули актуальные вопросы, такие как положение пожилых людей и инвалидов, а также восстановление Карабаха: «Наши студенты понимают проблемы, существующие в обществе, и пытаются их решить, что демонстрирует их уникальность и ценность. PBL подход служит формированию наших студентов как более сильного и ответственного гражданина. Я очень доволен, что нам удалось создать благоприятную среду для того, чтобы наши студенты могли реализовать свой потенциал», — отметил ректор.
Уделяя особое внимание инициативам, выдвинутым по восстановлению Карабаха, Адалат Мурадов отметил, что университет окажет всестороннюю поддержку реализации студенческих проектов. Он предложил организовать выставку и в Карабахе, подчеркнув важность этой инициативы с точки зрения донесения социальной ответственности молодежи до более широкой аудитории.
Затем заведующая отделом совершенствования образования и обучения UNEC, координатор проекта UNEC, методист Санубар Сафиева рассказала о преимуществах подхода PBL: «В социальных проектах мы осуществляем полезные для общества мероприятия. Эти проекты дают нашей молодежи возможность напрямую сталкиваться с реальными проблемами общества, развивать навыки эмпатии и чувствовать себя частью общества», — отметила она.
Мероприятие продолжилось презентациями социально значимых проектов студентов в области графического дизайна.