https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b185c102c898c50dbf6ba87f0_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “Grand-Agro İnvitro” MMC arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu BDU rektoru Elçin Babayev və “Grand-Agro İnvitro” MMC-nin rəhbəri Ramil Əzməmmədov imzalayıblar.
İmzalanma mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, elm və təhsilin sənaye və bizneslə əlaqələndirilməsi, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, alınmış elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması BDU-nun əsas hədəflərindəndir. O, əməkdaşlıq müqaviləsinin hər iki qurum üçün faydalı olacağına əminliyini bildirib.
“Grand-Agro İnvitro” MMC-nin rəhbəri Ramil Əzməmmədov isə BDU ilə birgə əməkdaşlığın həm elmi, həm praktik nəticələr verəcəyini qeyd edib.
Müqavilə çərçivəsində tərəflər tədqiqat və inkişaf layihələri hazırlayaraq icra edəcək, elmi potensialın səmərəli reallaşdırılmasına yönəlmiş qarşılıqlı təşəbbüsləri dəstəkləyəcəklər. Təhsilalanların müasir əmək bazarının tələblərinə uyğun bilik, bacarıq və səriştələrlə təmin olunması, praktiki vərdişlərinin inkişaf etdirilməsi, elmi-tədqiqat layihələrinə cəlb olunması, tələbələrin ixtisas istiqamətləri üzrə təcrübə proqramlarının təşkili, elmi-tədqiqat laboratoriyalarının maddi-texniki bazasının genişləndirilməsi və fəaliyyət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, akademik və sənaye tərəfdaşlığı çərçivəsində innovativ məzmunlu layihələrin hazırlanması və icrası da memorandumda əks olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_b185c102c898c50dbf6ba87f0_o.jpg
Меморандум взаимопонимания по сотрудничеству подписан между Бакинским государственным университетом (БГУ) и ООО Grand Agro Invitro.
Меморандум подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и руководитель ООО Grand Agro Invitro Рамиль Азмамедов.
Выступая на церемонии подписания, ректор Эльчин Бабаев отметил, что среди главных целей БГУ – увязка науки и образования с промышленностью и бизнесом, государственно-частное партнерство и коммерциализация научных результатов. Он выразил уверенность, что соглашение о сотрудничестве будет выгодно для обоих сторон.
Руководитель ООО Grand Agro Invitro Рамиль Азмамедов отметил, что сотрудничество с БГУ принесет как научные, так и практические результаты.
В рамках соглашения стороны будут разрабатывать и реализовывать проекты исследований и развития, поддерживать инициативы, направленные на эффективную реализацию научного потенциала. Меморандум также отражает предоставление студентам знаний, навыков и компетенций, развитие практических умений, их вовлечение в научно-исследовательские проекты, организацию программ стажировки для студентов, расширение материально-технической базы лабораторий и совершенствование механизмов их функционирования, а также подготовку и реализацию инновационных проектов.