https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_93c8ba65e9b9466b4b2005fcc_o.jpg
“İnformasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi” ("AICT2022") mövzusunda Vaşinqtonda keçirilən 16-cı beynəlxalq konfrans başa çatıb.
ADA Universiteti (Azərbaycan), Corc Vaşinqton Universiteti (ABŞ) və Turin Politexnik Universiteti (İtaliya) tərəfindən birgə təşkil edilən "AICT2022" konfransı ADA Universitetinin Vaşinqton Mərkəzinin təşkilatı dəstəyi və Elektrik və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun sponsorluğu ilə həyata keçirilib.
Üç gün davam edən konfrans hibrid formatda baş tutub. Tədbirin ilk günü ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetində, sonuncu günü isə ADA Universitetinin Vaşinqton Mərkəzində təşkil olunub.
Konfransda ADA Universiteti, Corc Vaşinqton Universiteti və Turin Politexnik Universitetinin dekanları salamlama nitqi ilə çıxış ediblər. ADA Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik fakültəsinin dekanı Səncər Yeralan konfrans iştirakçıları üçün təqdimat edib. "AICT2022" konfransında universitetlər və tədqiqat mərkəzləri də daxil olmaqla 40-dan çox qurumun nümayəndəsi iştirak edib və müxtəlif mövzularda təqdimatlar ediblər.
Səkkiz sessiyadan ibarət konfrans "Data analitikası və Qabaqcıl Analitika", "Yüksək performanslı hesablama, maşın öyrənməsi və digər süni intellekt texnikaları", "Siqnalların emalı, İKT tətbiqində müasir nailiyyətlər", "Kommunikasiya, şəbəkə və avadanlıq", "Biznes, idarəetmə, iqtisadiyyat, elm, təhsil, sosial və humanitar tədqiqatlar, tibb və səhiyyədə İKT" kimi mövzuları əhatə edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_93c8ba65e9b9466b4b2005fcc_o.jpg
The 16th IEEE International Conference on Application of Information and Communication Technologies (AICT2022) took place.
AICT2022, co-hosted by ADA University (Azerbaijan), the George Washington University (US), and Politecnico di Torino (Italy), was supported by the Washington Center of ADA University and sponsored by the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).
The three-day conference took place both in person and remotely. The in-person event was held at the George Washington University in Washington, DC, and the final day of the event was hosted at the Washington Center of ADA University Foundation in Dupont Circle.
The deans representing ADA University, the George Washington University, and Politecnico di Torino welcomed the event attendees. Sencer Yeralan, Dean of ADA University's School of IT and Engineering, also delivered a presentation. At AICT2022, representatives of 40+ universities and research centers participated and presented their topics. The three-day conference was broken into eight sessions.
They covered a range of topics, including Data Science and Advanced Analytics, High-Performance Computing, Machine Learning, and other AI Techniques, Signal Processing, Emerging Trends and Technologies in ICT Applications, Communication, Network and Hardware, ICT in Education, Business Administration, Governance and Finance, and ICT in Medicine and Health Care.