https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c51793f7673e3326a379c823e_o.jpg
Koç Universiteti region üzrə 248 ali təhsil müəssisəsi arasında 1-ci, Orta Doğu Texniki Universiteti 2-ci və Sabancı Universiteti 3-cü yeri tutub. Qazaxıstanın Nazarbayev Universiteti 4-cü, Özbəkistanın Daşkənd Suvarma və Kənd Təsərrüfatının Mexanikləşdirilməsi İnstitutu isə 7-ci olmaqla ilk onluqda qərarlaşıblar. UNEC isə Azərbaycanda 1-ci, ümumi reytinqdə 14-cü olmaqla ilk 15-likdə yer alıb.
Ümumilikdə, 109 universitetlə reytinqdə ən çox təmsil olunan ölkə Türkiyədir. Reytinq Türk Dövlətləri Təşkilatının 5 üzv dövlətini – Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə və Özbəkistanı əhatə edən THE Dünya Universitetləri Reytinqi 2026-nın filtr edilmiş versiyasıdır. Qiymətləndirmə universitetlərin əsas missiyaları üzrə 17 çəkili indikator əsasında aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c51793f7673e3326a379c823e_o.jpg
Сегодня издание Times Higher Education (THE) опубликовало свой первый новый рейтинг тюркских государств.
Университет Коч занял первое место среди 248 высших учебных заведений региона, Ближневосточный технический университет — второе, а Университет Сабанджи - третье. Казахстанский Назарбаевский университет занял четвертое место, а Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в Узбекистане став седьмым вошел в первую десятку. UNEC заняв 1-е место в Азербайджане и 14-е место в общем рейтинге, вошел в число первых пятнадцати.
В целом, Турция является наиболее представленной страной в рейтинге, имея 109 университетов. Данный рейтинг представляет собой отфильтрованную версию мирового университетского рейтинга THE Рейтинг университетов мира 2026, который охватывает 5 государств-членов Организации тюркских государств -Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турцию и Узбекистан. Оценка проводилась на основе 17 взвешенных показателей, отражающих основные задачи университетов.