https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_10a518071fd9d04e860b13913_o.jpg
Rusiya Federasiyası Müdafiə Nazirliyinin Silahlandırma rəisi - Hava Kosmik Qüvvələri Baş Komandanının silahlandırma üzrə müavini general-polkovnik Yuriy Qrexovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdədir.
Hərbi Hava Qüvvələrində olan nümayəndə heyəti burada müdafiə nazirinin müavini - Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) komandanı general-leytenant Namiq İslamzadə ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Rusiya arasında hərbi əməkdaşlığın cari vəziyyəti, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Milli Müdafiə Universitetinin komandanlığı və bir qrup dinləyicilərin iştirakı ilə keçirilən seminarda iştirak edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_10a518071fd9d04e860b13913_o.jpg
The delegation led by the Chief of Armaments - Deputy Commander-in-Chief for Armaments of the Aerospace Forces of the Ministry of Defense of the Russian Federation, Colonel General Yurii Grekhov, is paying a visit to Azerbaijan.
During the visit to the Azerbaijan Air Force, the delegation met with the Deputy Minister of Defense – Commander of the Air Force, Lieutenant General Namig Islamzade.
The meeting discussed the current state of Azerbaijani-Russian military cooperation, as well as other issues of mutual interest.
As part of the visit, the delegation also took part in a seminar held with the participation of the command staff of the National Defense University and a group of attendees.
At the seminar, the sides exchanged views on innovations applied in the fields of military education and science.