https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_afcb49b49342fea49ae97d2a7_o.jpg
Martın 3-də Bakı Dövlət Universitetində (BDU) "Planetlərin paradı"nın astronomik müşahidəsi keçiriləcək.
“Planetlərin paradı”nda 6 planet iştirak edəcək. Bu fenomenal təbiət hadisəsi zamanı planetlər Yer səmasında bir düz xətt üzrə sıralanacaqlar. Günəşdən sıralanma ardıcıllığı aşağıdakı kimi olacaq: Merkuri, Venera, Neptun, Saturn, Uran və Yupiter.
“Planetlərin böyük paradı”nı Günəş batdıqdan dərhal sonra təxminən bir saatlıq müddət ərzində izləmək mümkün olacaq. Belə ki, Bakı vaxti ilə Günəş saat 18:34-də batacaq, bunun ardınca isə artıq Merkuri, Venera, Neptun və Saturn qərbdə Günəş batdığı istiqamətdə üfüq yaxınlığında olacaqlar.
Müşahidə tədbiri BDU-nun Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin önündə həyata keçiriləcək. Müşahidə "Celestron - Schmidt Cassegrain" teleskopu vasitəsilə aparılacaq.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_afcb49b49342fea49ae97d2a7_o.jpg
3 марта в Бакинском государственном университете (БГУ) состоится астрономическое наблюдение «Парада планет».
В «параде планет» примут участие 6 планет. Во время этого феноменального природного явления планеты выстроятся в одну линию на небе. Порядок расположения от Солнца будет следующим: Меркурий, Венера, Нептун, Сатурн, Уран и Юпитер.
«Большой парад планет» можно будет наблюдать примерно в течение часа сразу после захода Солнца. Светило зайдёт в 18:34, после чего Меркурий, Венера, Нептун и Сатурн выстроятся у горизонта на западе в направлении захода Солнца.
Наблюдение будет проводиться во дворе перед Студенческим научно-техническим центром творчества БГУ. Наблюдение будет вестись с использованием телескопа «Celestron - Schmidt Cassegrain».